- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Aktualności
-
Eksploatacja gazu łupkowego wymaga specustawy
2011-07-17Niepotwierdzone szacunki amerykańskich firm oceniają zasoby gazu łupkowego w Polsce na minimum 1,5 bln m3. Tylko czy jesteśmy przygotowani do wydobycia takiej ilości gazu?
Więcej
-
Belgia przykładem ekologicznego transportu
2011-07-17W Antwerpii, w belgijskiej Flandrii po raz pierwszy ruszył pociąg dużych prędkości, zasilany energią elektryczną czerpaną ze słońca. Energia pobierana z tunelu, na którym zamontowane są panele słoneczne, nie tylko zasili pociągi, ale również inne dworce w Belgii.
Więcej
-
Stenlose South – ekologiczna wioska
2011-07-16W Danii powstaje największa energooszczędna i ekologiczna wioska świata. Projekt wystartował w 2003 roku a jego zakończenie przewidziane jest na koniec 2012. Na terenie 76 ha ma stanąć 750 domów. Są to zarówno domy jednorodzinne, jak i wielorodzinne oraz użyteczności publicznej. Dotychczas zrealizowano ponad połowę inwestycji.
Więcej
-
Zniżki na zakup EV w Wielkiej Brytanii
2011-07-16W ramach promocji ekologicznego transportu brytyjski rząd oferuje 5 tys. funtów zniżki na zakup elektrycznych aut. Których?
Więcej
-
Akcja Greenpeace w Stoczni Gdańskiej: Miejsca pracy i tańsza energia czy Fukushima?
2011-07-15Aktywiści Greenpeace rozwiesili rano 14 lipca 2011 r. na budynku hali produkcyjnej Stoczni Gdańskiej transparent z hasłem „Miejsca pracy i tańsza energia czy Fukushima?”. Miejsce akcji nie zostało wybrane przypadkowo. Jeśli Polska zamiast w atom zainwestuje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku to właśnie w polskich stoczniach i na Pomorzu może powstać większość z ponad 9 tys. nowych miejsc pracy.
Więcej
-
Samotne weto Polski
2011-07-1521 czerwca br. Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji Rady Środowiska UE w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej „Road map for low-carbon economy – vision for 2050". Strona polska nie wyraziła tym samym zgody na przyjęcie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych wyższego niż 20 proc. do roku 2020.
Więcej
-
Klimat nie zna granic
2011-07-15– To było spotkanie w duchu porozumienia, a nie konfliktu – zapewniała Connie Hedeggaard, komisarz europejska ds. działań na rzecz klimatu na konferencji prasowej kończącej dwudniową Nieformalną Radę ds. Środowiska. – Klimat nie zna granic – przypominał minister Andrzej Kraszewski, który był gospodarzem spotkania w Sopocie.
Więcej
-
Wiatraki 2050 roku
2011-07-15Kryzys w branży energetyki konwencjonalnej i katastrofa atomowa w Japonii skutecznie wzmacniają rolę odnawialnych źródeł energii, szczególnie wiatru. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przygotowało raport, z którego wynika, że branżę czeka dalszy, intensywny rozwój. Według prognoz w 2050 roku połowa zapotrzebowania na energię w Europie ma pochodzić z turbin wiatrowych.
Więcej
-
Słońce, wiatr i gaz w jednej elektrowni
2011-07-15Powstaje pierwsza na świecie zintegrowana elektrownia energii odnawialnej w cyklu skojarzonym (elektrownia typu IRCC).
Więcej
-
Inteligentna sieć ciepłownicza w Warszawie
2011-07-14Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC) chce w Warszawie wdrożyć wyjątkowy projekt inteligentnej sieci ciepłowniczej, który powstrzymać ma zbyt gwałtowny wzrost rachunków za energię dla klientów, a także poprawić jakość usług firmy.
Więcej
-
Wiecej miejsc pracy i tańsza energia zamiast atomu
2011-07-14Zamiast budować elektrownię jądrową Polska powinna postawić na rozwój morskich farm wiatrowych. Będą one nie tylko bezpieczniejsze, ale przede wszystkim pochodząca z nich energia będzie tańsza, a sama inwestycja i jej obsługa zapewni więcej miejsc pracy.
Więcej
-
Emisje z Chin spowolniły globalne ocieplenie
2011-07-14Mniej więcej przez ostatnich 10 lat globalne ocieplenie wyhamowało, przede wszystkim za sprawą wzrostu zanieczyszczeń powietrza w Chinach, jak również pacyficznego zjawiska El Nino i niewielkiego, okresowego spadku aktywności Słońca – czytamy w najnowszym numerze tygodnika "PNAS".
Więcej
-
Naukowcy sprawdzą, jakie temperatury mieliśmy przed 10 wiekami
2011-07-14Jakie temperatury mieliśmy w Polsce przed 10 wiekami? Odpowiedzi na to pytanie szukają polscy i szwajcarscy naukowcy badając osady z dna mazurskich i suwalskich jezior. Wyniki pozwolą precyzyjniej określać przyszłe zmiany klimatu.
Więcej
-
Róg Afryki – najgorsza susza od 60 lat
2011-07-13ONZ alarmuje, że niektóre obszary tzw. rogu Afryki zostały dotknięte najgorszą suszą od 60 lat. Konsekwencją jest poważny kryzys żywnościowy i rosnąca liczba osób niedożywionych potrzebujących natychmiastowej pomocy.
Więcej
-
Ceny praw do emisji CO2 pod wpływem tragedii greckiej
2011-07-13Duża zmienność cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla jaką obserwowaliśmy w czerwcu to z jednej strony efekt niemieckiej deklaracji o wycofaniu się z energetyki jądrowej, z drugiej niepokojów związanych z finansową przyszłością Grecji.
Więcej
-
Biopaliwa bardziej szkodliwe od ropy?
2011-07-13Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że produkcja i spalanie biopaliw generują więcej CO2 niż ma to miejsce w przypadku ropy, a w Brukseli już mówi się o potrzebie rewizji dyrektyw dotyczących energii.
Więcej
-
OZE w ofensywie
2011-07-13O finansowym wsparciu inwestycji w odnawialne źródła energii mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się 8 lipca 2011 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Więcej
-
Europejski Fundusz Efektywności Energetycznej uruchomiony
2011-07-121 lipca br. Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny, Cassa Depositi e Prestiti i Deutsche Bank ogłosiły w Brukseli uruchomienie Europejskiego Funduszu Efektywności Energetycznej (ang. European Energy Efficiency Fund – EEEF). Fundusz będzie pomagał krajom członkowskim w wypełnieniu celów pakietu klimatyczno-energetycznego. Zapewni on w szczególności instrumenty finansowe na publiczne projekty z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, które będą realizowane na terenie Unii Europejskiej.
Więcej
-
Inteligentne sieci energetyczne – główne wyzwania i trendy
2011-07-12Inteligentne sieci energetyczne są jednym z najważniejszych komponentów unijnej strategii energetycznej, ale do ich powstania potrzebne są duże inwestycje. Wsparcie naukowe dla konkurencyjnej niskoemisyjnej gospodarki w Europie: energetyka, transport i nowe technologie to temat konferencji Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk, która odbyła się 7 lipca w Warszawie.
Więcej
-
Oczyszczanie powietrza przyspieszy globalne ocieplenie
2011-07-12O około jeden stopień wzrośnie średnia temperatura na świecie do 2030 r. Stanie się tak za sprawą oczyszczania powietrza – wynika z zakończonych właśnie badań nad jakością powietrza. Jedną z 48 instytucji zaangażowanych w badania był Uniwersytet Warszawski, a koordynatorem projektu w Polsce była prof. Hanna Pawłowska z Instytutu Geofizyki UW.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej