- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Aktualności
-
Światowe gwiazdy na szczycie w Rio ratują Arktykę
2012-06-22W obronie Arktyki przed przemysłowym wykorzystaniem i ekologiczną dewastacją Greenpeace umieści flagę i milion podpisów, na dnie morskim pod biegunem północnym. Projekt wspierają dziesiątki gwiazd i autorytetów z całego świata.
Więcej
-
Czy twoje miasto będzie Zieloną Stolicą Europy w 2015 r.?
2012-06-21Komisja rozpoczęła poszukiwania miasta, które otrzyma tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2015 r. O nagrodę Zielonej Stolicy Europy mogą ubiegać się miasta, których mieszkańcy przodują w najbardziej przyjaznym dla środowiska stylu życia – stanowiąc wzór do naśladowania dla wszystkich miast. Celem corocznego przyznawania tego tytułu jest wspieranie miast europejskich, by stały się bardziej atrakcyjnymi i zdrowymi miejscami, gdzie żyje się zdrowo, przyjemnie i zgodnie z naturą.
Więcej
-
Izolacja Polski na własne życzenie
2012-06-21Unijnym ministrom ds. energii nie udało się osiągnąć jednomyślnego stanowiska w sprawie konkluzji na temat "Planu działań w zakresie energii do 2050 r.", opublikowanego przez Komisję Europejską w ubiegłym roku. Po raz kolejny konkluzje zostały odrzucone przez Polskę, która odmówiła poparcia dla jednolitej strategii zmierzającej do odwęglenia systemu energetycznego UE – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
Więcej
-
Zielone światło dla pełnomocnika ds. łupków w MŚ
2012-06-21Stały komitet Rady Ministrów przyjął projekt dotyczący pełnomocnika do spraw gazu z łupków. Pełnomocnik gwarantuje rozpoczęcie jak najszybciej wydobycia gazu łupkowego i ułatwienia dla inwestorów – podkreśla minister środowiska.
Więcej
-
Dotacje solarne na półmetku
2012-06-21Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na dofinansowania systemów solarnych w latach 2010/2014 300 mln złotych. Dotychczas w ramach dotacji fundusz rozdysponował ponad 116 mln. Najwięcej kolektorów słonecznych zainstalowano w województwie małopolskim oraz śląskim. Tylko w maju 2012 roku w całym kraju przyjęto do rozpatrzenia ponad 1600 wniosków.
Więcej
-
Konkurs fotograficzny PZS
2012-06-2119 czerwca rozpoczął się organizowany przez Polską Zieloną Sieć konkurs fotograficzny "Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych", w którym nagroda główna wynosi 5700 złotych. Wakacyjne wyjazdy do krajów rozwijających się zwanych Globalnym Południem to okazja, by zobaczyć i sfotografować, jak zmieniający się coraz gwałtowniej klimat wpływa na życie ludzi w najbardziej wrażliwych na te zmiany regionach świata, które niestety są też jednymi z najuboższych. Nagrodzone w konkursie fotografie stworzą unikatowy kalendarz na 2013 r.
Więcej
-
Uwolnij swoją energię! Chroń środowisko!
2012-06-20Rozpoczęła się kolejna kampania Urzędu Regulacji Energetyki skierowana do odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Celem kampanii jest informowanie o przysługujących odbiorcom prawach i korzyściach, jakie konsument może osiągnąć będąc świadomym i aktywnym uczestnikiem rynku energii.
Więcej
-
Energetyka jądrowa to nie rozwiązanie – to część problemu
2012-06-20W miarę jak Wielka Brytania zbliża się do podjęcia kluczowej decyzji w sprawie budowy nowych elektrowni jądrowych, coraz głośniejsze staje się poparcie dla tej gałęzi energetyki. Słyszy się, że aby przeciwdziałać zmianom klimatu, trzeba koniecznie zwiększyć ilość elektrowni jądrowych. O energetyce opartej na odnawialnych źródłach mówi się, że jest zbyt kosztowna i niedojrzała. Tymczasem Thiemo Gropp, dyrektor Fundacji Desertec, uważa, że sytuacja wygląda odwrotnie. To energetyka jądrowa jest zbyt kosztowna i niedojrzała. Zamiast w nią, Wielka Brytania i cała Europa powinny inwestować w budowę sieci przesyłowej wspierającej rozprzestrzenianie się odnawialnych źródeł energii (tzw. supergrid).
Więcej
-
Wciąż istnieje nadzieja dla himalajskich lodowców
2012-06-20Świat coraz bardziej niepokoi się groźbą przyszłych niedoborów wody, które doprowadzą do kryzysu. Aczkolwiek teraz – według wyników nowych badań międzynarodowych – wydaje się, że wcześniejsze obawy związane z lodowcami w Himalajach mogły być przesadzone.
Więcej
-
Mniej wypadków, spalin i krótsza podróż – takich zmian chce rząd
2012-06-20Zarządcy dróg będą mieli obowiązek stosowania Inteligentnych Systemów Transportowych, czyli systemów zarządzania ruchem pojazdów prywatnych i komunikacji miejskiej – tak zadecydował rząd. Tak zwane ITS-y mają zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym, efektywność transportu i pomóc w ochronie środowiska.
Więcej
-
Światowy Dzień Wiatru: Według 73% Polaków farmy wiatrowe są korzystne dla środowiska
2012-06-2015 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Wiatru, to kulminacyjny moment międzynarodowej kampanii na rzecz promocji wiatru, jako odnawialnego i czystego źródła energii. Celem święta, koordynowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii potencjału, jaki posiada wiatr, nieograniczoności zasobów wietrznych oraz pozytywnych efektów płynących z szerszego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska: nie zrealizowaliśmy celów z poprzedniego szczytu w Rio. Rusza kolejny
2012-06-19W środę w Brazylii rozpoczyna się konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych Rio+20. Światowi przywódcy ustalą jak budować "zieloną gospodarkę" i zmniejszyć skalę ubóstwa w ciągu następnych 20 lat. Szacuje się, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie z 7 do 9 miliardów. Tymczasem rośnie zapotrzebowanie na zasoby naturalne, a ich zapasy maleją.
Więcej
-
Zielona gospodarka tworzy miejsca pracy
2012-06-19Według najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dzięki programowi renowacji budynków w Niemczech tworzone jest ok. 300 tys. miejsc pracy rocznie, a tysiące kolejnych mogą powstać w całej Europie. Nowy raport ONZ podaje ponadto, że przejście na zieloną gospodarkę stworzy szansę wydostania się z ubóstwa dla milionów ludzi na całym świecie.
Więcej
-
Polskie weto dla planu bezemisyjnej energetyki w Unii Europejskiej do 2050 roku
2012-06-19Być może Polska jest osamotniona – przyznał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak komentując weto Warszawy dotyczące planów dalszej redukcji emisji CO2 w UE po 2020 roku. Tym razem w energetyce. W marcu Polska po raz drugi zawetowała projekt dochodzenia do obniżania emisji CO2 w unijnej gospodarce o 80 proc. w 2050 roku.
Więcej
-
Minister Marcin Korolec: dodatkowe miliony uprawnień dla linii lotniczych
2012-06-19Dzięki interwencji Ministerstwa Środowiska polscy przewoźnicy lotniczy otrzymają 8 razy więcej darmowych uprawnień do emisji CO2 niż wynikało to z wcześniejszych wyliczeń. Przydziały uprawień będą obowiązywały od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2020 r.
Więcej
-
200 projektów w ramach Priorytetu IV POIiŚ
2012-06-19W ostatnim tygodniu maja 2012 r. zostały podpisane umowy o dofinansowanie dwóch projektów, których celem jest wsparcie przedsiębiorstw w zakresie ochrony powietrza. Tym samym liczba projektów dofinansowanych w ramach Priorytetu IV POIiŚ (Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska) sięgnęła dwustu.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki: Musieliśmy zawetować unijną mapę energetyczną
2012-06-18Polska jako jedyna spośród krajów Unii Europejskiej zawetowała energetyczną mapę drogową 2050. Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz tłumaczy, że Polska nie mogła zgodzić się na unijne propozycje, bo byłyby szkodliwe dla naszego przemysłu.
Więcej
-
Jak uratować EU ETS?
2012-06-18Unijny system handlu emisjami niebezpiecznie się chwieje. Ceny uprawnień spadają, inwestycje w zielone technologie tracą na opłacalności. O przyczynach zaistniałej sytuacji i możliwych rozwiązaniach można przeczytać w najnowszym raporcie przygotowanym przez Oko-Institut na zlecenie Greenpeace i WWF.
Więcej
-
Do trzech razy sztuka – Polska po raz kolejny przeciwna polityce klimatycznej UE
2012-06-18W piątek, 15 czerwca rząd polski ponownie zawetował politykę Unii Europejskiej. Podczas posiedzenia Rady ds. Energii, Transportu i Telekomunikacji 26 państw, z wyjątkiem Polski, zaakceptowało przygotowaną przez Komisję Europejską energetyczną mapę drogową do 2050 roku.
Więcej
-
Inwestycje w czyste technologie przyniosą zyski
2012-06-18Właściwa polityka, nastawiona na przebudowę systemu energetycznego, w oparciu o nowe technologie wytwarzania energii, może skutecznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, poprawić bezpieczeństwo energetyczne i wygenerować olbrzymie zyski – ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym raporcie "Energy Technology Perspectives 2012".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności