- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Pierwsze w Polsce liczydło rowerzystów
2012-01-04W nocy z 20 na 21 grudnia przy al. Mickiewicza w Łodzi uruchomiono licznik rowerzystów, tzw. "liczydło". Urządzenia automatycznie zliczające ruch rowerzystów na drogach zamontowano już we Wrocławiu, Tychach i Szczecinie, ale to łódzkie jest pierwszym z wyświetlaczem.
Więcej
-
Zielone certyfikaty w nowej ustawie o OZE
2012-01-04Hydroelektrownie, energetyka wiatrowa, biogazownie, elektrownie biomasowe, fotowoltaika – które z tych technologii stracą, a które zyskają, w nowym systemie wsparcia OZE?
Więcej
-
Nowe regulacje dotyczące eksploatacji podmorskich złóż ropy i gazu
2012-01-03Komisja Europejska proponuje nowe przepisy dotyczące wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż podmorskich. Dodatkowe wymogi mają na celu ograniczenie prawdopodobieństwa wypadków na platformach wiertniczych, a także minimalizację ryzyka poważnych szkód środowiskowych towarzyszących działalności wydobywczej na wodach europejskich.
Więcej
-
Większość płazów jest zagrożona wymarciem
2012-01-03Najbliższe dekady mogą przynieść wyginięcie nawet 65 proc. gatunków płazów na świecie. Ich wymieranie może być zdecydowanie szybsze niż w przypadku innych gromad – alarmują portugalscy uczeni.
Więcej
-
„Zielona ustawa” uderzy w zieloną energię?
2012-01-03Nieuzasadniona dyskryminacja energetyki wiatrowej, brak okresu przejściowego i utrzymania zasad systemu wsparcia dla już funkcjonujących elektrowni oraz rezygnacja z gwarantowanej ceny zakupu energii z odnawialnych źródeł – to główne wady projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, który 22 grudnia 2011 roku przedstawiło Ministerstwo Gospodarki. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zmiany zaproponowane przez resort skutkowałyby znaczącym wyhamowaniem rozwoju energetyki odnawialnej w naszym kraju.
Więcej
-
KE: nowy LIFE dla środowiska i klimatu
2012-01-02Komisja Europejska zaproponowała niedawno przeznaczenie 3,2 mld euro w latach 2014-2020 na nowy program LIFE w zakresie środowiska i klimatu. Nowy LIFE ma być kontynuacją dotychczas istniejącego programu LIFE+, ale zostanie zmieniony tak, by był bardziej skuteczny, elastyczny i prostszy – zapewnia KE.
Więcej
-
Zatrucie wody powiązane z wydobyciem gazu łupkowego
2012-01-02Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opublikowała raport łączący zanieczyszczenie wody gruntowej w stanie Wyoming z procesem wydobycia gazu łupkowego. Dokument jest częścią ogólnokrajowych badań mających na celu rozstrzygnięcie kwestii, czy proces wiercenia łupków stwarza zagrożenie dla zasobów wody pitnej.
Więcej
-
Rok 2011 w polskiej ekologii i ochronie przyrody
2011-12-31Porozumienie państw świata na konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA), sopockie nieformalne spotkanie ministrów środowiska UE i sprzedaż przez Polskę kolejnej partii uprawnień do emisji CO2 - to ważniejsze wydarzenia w polskiej ekologii w mijającym roku.
Więcej
-
Farba solarna zastąpi panele?
2011-12-31Naukowcy z amerykańskiego Univeristy of Notre Dame opracowali farbę, dzięki której fasady budynków będą mogły produkować słoneczną energię elektryczną.
Więcej
-
"Dobry klimat dla powiatów" - biuletyn nr 5
2011-12-30Zapraszamy do piątego numeru biuletynu projektu "Dobry klimat dla powiatów". Tematem numeru jest ZIEMIA. Polecamy szczególnie artykul Michała Wilczyńskiego Pt. "Geotermia: niedocenione źródło energii odnawialnej". Warto także zainteresować się artykułem Krzysztofa Kamienieckiego "W Wielkiej Brytanii rozmawiają nie o pogodzie, a o klimacie", który pisze dobrowolnych deklaracjach samorządów w zakresie ochrony klimatu. Oprócz tego jak zwykle aktualne informacje o działaniach projektowych, m.in. fotoreportaż z planu filmowego "Tygodnia z dobrym klimatem".
Więcej
-
Mało klimatyczny rok polskiego rządu
2011-12-30Działania, które polski rząd podjął w 2011 roku nie pomogą w skutecznym przeciwdziałaniu zmianom klimatu – twierdzą ekolodzy z WWF Polska. Polsce grożą potencjalne kary za niewłaściwe wdrażanie dyrektyw, a nowy projekt ustawy o OZE jedynie uchyla drzwi do rozwoju rozproszonej energetyki odnawialnej.
Więcej
-
Bilety lotnicze podrożeją przez opłatę za emisję CO2
2011-12-30Od nowego roku wszystkie linie lotnicze działające na terenie UE – europejskie i te spoza Europy – będą musiały zmniejszyć emisję CO2 do ustalonego poziomu, bowiem Komisja Europejska chce nałożyć na przewoźników opłaty za emisję dwutlenku węgla. Operatorzy lotniczy nie mają zamiaru ponosić kosztów, więc za emisję dwutlenku węgla zapłacą pasażerowie.
Więcej
-
Szwajcaria na rzecz OZE
2011-12-30Podpisano kolejne umowy na dofinansowanie projektów w zakresie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW). Projekty ruszą w styczniu 2012.
Więcej
-
Ludzie listy piszą, ktoś je musi dostarczyć
2011-12-29Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Przechodząc bocznymi ulicami Brukseli w kierunku Parlamentu Europejskiego zobaczyłem zaparkowany niemal na skrzyżowaniu dziwny pojazd. Był to obudowany trzykołowy rower z kabiną dla kierującego i sporą paką posadowioną na tylnej dwukółce. Przednia szyba, osłona na kierownicę i zamykany pojemnik wykonane były z plastiku. Wszystko stanowiło zwartą estetycznie całość. Tak obudowane bywają skutery, ale najczęściej rowery na ulicach azjatyckich miast.
Więcej
-
Kiedy ustawa o energii odnawialnej wejdzie w życie?
2011-12-29W projekcie ustawy o energii odnawialnej przyjęto datę jej implementacji na 1 lipca 2012 r. Czy jednak ustawa może wejść w życie tak szybko? I kto lub co może opóźnić jej wprowadzenie?
Więcej
-
Zmiany klimatu wypychają ptaki na większe wysokości
2011-12-29Tropikalne ptaki przenoszą się na większe wysokości z powodu ocieplenia klimatu, ale ten proces może się okazać zbyt powolny – uważają naukowcy z amerykańskiego Duke University.
Więcej
-
WWF podsumowuje okres polskiej prezydencji
2011-12-28Kończy się polska prezydencja w Radzie UE. Z jednej strony półroczny okres przewodniczenia Polski pozwolił kontynuować działania na rzecz ważnych reform, w tym Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb), z drugiej, nie udało się uzyskać jednomyślnego stanowiska, za sprawą polskich władz, w sprawie przyjęcia ambitnego celu ograniczenia emisji przez UE – uważa WWF Polska.
Więcej
-
OZE nie są winne wyższych cen prądu
2011-12-28Według informacji przekazanych przez Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej łączny udział kosztów systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) w cenie energii elektrycznej netto w 2010 r. wyniósł nie więcej niż 28 zł na megawatogodzinę (2,8 grosza na kilowatogodzinę), czyli około 10,5 proc. Wpływ wzrostu kosztów tego systemu na ceny energii netto w latach 2009-2010 nie przekroczył 2,3 proc. W roku 2011, ze względu na utrzymanie obowiązku udziału OZE tym samym poziomie co w roku 2010 (10,4 proc.), impuls wzrostowy w praktyce nie wystąpił. Podobnie będzie w nadchodzącym 2012 r.
Więcej
-
Jazda na rowerze może pomóc w ograniczeniu emisji CO2
2011-12-27Gdyby wszyscy Europejczycy jeździli na rowerach tyle co Duńczycy, to UE mogłaby osiągnąć więcej niż jedną czwartą swoich celów 60-proc. ograniczenia emisji dwutlenku węgla w transporcie do roku 2050 – wynika z pierwszego badania dotyczącego wpływu korzystania z rowerów na ograniczenie negatywnych skutków emisji CO2.
Więcej
-
Dno Oceanu Arktycznego – tykająca metanowa bomba?
2011-12-27Na dnie Oceanu Arktycznego, w lodowych formacjach zwanych klatratami uwięzione są duże ilości metanu. Dopóki znajduje się właśnie tam, jeden z głównych gazów cieplarnianych wydaje się być niegroźny. Jednak globalne ocieplenie i wyższe temperatury oceanów mogą spowodować masowe uwalnianie się go do atmosfery, co z kolei pogłębi zmiany klimatu. Czy w związku z tym grozi nam klimatyczna katastrofa?
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej