- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Zielone miasta wyzwaniem dla samorządów
2012-07-04Mimo że w ustawie o samorządzie gminnym jest wyraźnie napisane, że zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną oraz gaz należy do zadań własnych gminy, jest to jedynie pusty zapis – mówi Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.
Więcej
-
Sawanny niedługo zarosną drzewami zamiast trawą – informują naukowcy
2012-07-04Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z dwóch niemieckich instytutów badawczych przewidują, że rozległe obszary afrykańskich sawann mogą przekształcić się w lasy do roku 2100.
Więcej
-
Pociągiem z Płocka do Modlina do 2020 roku. Struzik: To realny projekt
2012-07-04"To nie jest moje widzimisię. To realna wizja, która przyczyni się do rozwoju zachodniej części Mazowsza" – tak o planowej linii kolejowej łączącej Płock z Modlinem mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Trwają już pierwsze prace studyjne dotyczące tego projektu. "Pieniądze będą, bo przyszły budżet unijny będzie wspierać raczej transport szynowy" – argumentuje marszałek.
Więcej
-
Ustawa o odnawialnych źródłach energii jest zagrożona – stanowisko ZPFEO
2012-07-04Grupa posłów 26 czerwca br. przedstawiła projekt zmian w prawie energetycznym. "Zaproponowane rozwiązania, choć bazują na całych fragmentach projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa Ministerstwa Gospodarki, nie służą dalszemu rozwojowi energetyki odnawialnej" – uważa Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
Coraz więcej CO2 w atmosferze – alarmują klimatolodzy
2012-07-03Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała niedawno, że w 2011 roku światowe emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych osiągnęły rekordowy poziom. Teraz Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) informuje, że zawartość tego gazu w atmosferze przekroczyła wartość 400 ppm. Jeśli proces ten będzie postępował, świat może wejść na drogę gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian, ostrzegają klimatolodzy.
Więcej
-
Obliczenia śladu węglowego – pomocne narzędzie do tworzenia strategii rozwoju
2012-07-03W Instytucie na rzecz Ekorozwoju trwają pilotażowe obliczenia śladu węglowego dla pięciu powiatów. Prace prowadzone są wraz z ekspertami z Politechniki Warszawskiej oraz firmy TransEko. Obliczenia te pokażą powiatom, ile emitują CO2 i wskażą, w których sektorach należy wprowadzić innowacyjne rozwiązania, które przełożą się na zmniejszenie emisji CO2 i poprawę powietrza w powiecie.
Więcej
-
Koniec planów budowy South Stream?
2012-07-03Budowa gazociągu South Stream stanęła pod dużym znakiem zapytania. Według zapowiedzi inwestycja miała się rozpocząć pod koniec tego roku, a wciąż nieznana jest trasa gazociągu. "Poza tym Rosji będzie ciężko znaleźć pieniądze na realizację tego projektu" – uważa Jarosław Ćwiek–Karpowicz, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Więcej
-
Stopnie na Wiśle – katastrofa budowlana czy przyrodnicza?
2012-07-02Na początku czerwca Grupa Energa ogłosiła najlepszą, według spółki, lokalizację drugiego stopnia na Wiśle. Elektrownia wodna ma zostać wybudowana w Siarzewie na wysokości Kępy na 708 km rzeki. Inwestycja jest niezbędna, by dalej mogła istnieć i funkcjonować tama we Włocławku, zostanie jednak zrealizowana na obszarze chronionym Natura 2000, w związku z czym niemałe wątpliwości budzą jej aspekty środowiskowe.
Więcej
-
Miasta zarabiają na inteligentnych systemach transportowych
2012-07-02We Wrocławiu inteligentne rozwiązania miejskie testowane są na jednej z tras tramwajowych. W Koszalinie do końca przyszłego roku ma powstać kompleksowy system, który będzie m.in. monitorował ruch na ulicach, zarządzał sygnalizacją świetlną, a także informował kierowców na tablicach świetlnych o wolnych miejscach parkingowych czy utrudnieniach w ruchu. Podobne rozwiązanie będą wprowadzone również w Poznaniu. Zainteresowane są już kolejne miasta.
Więcej
-
W UE 12,4% zużytej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych
2012-07-02Udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE) w zużyciu energii ogółem w 2010 r. wzrósł w Unii Europejskiej do 12,4 proc. – wynika z danych opublikowanych niedawno przez Eurostat. W Polsce udział ten zwiększył się z 8,9 proc. w 2009 r. do 9,4 proc. w roku 2010.
Więcej
-
Szczęśniak o podatku od wydobycia gazu łupkowego: wprowadzenie go uderzy w konsumentów
2012-07-02Ustawa o węglowodorach, która ustalać będzie m.in. poziom podatku od wydobycia ropy i gazu, w tym łupkowego, ogłoszona ma być w ciągu kilku tygodni. Nowe regulacje, zdaniem eksperta rynku gazu, Andrzeja Szczęśniaka, powinny być dostosowane do wielkości złóż, a początkowa wysokość podatku niska, by później móc ją stopniowo zwiększać. To miałby być sposób na to, by inwestorzy i konsumenci nie odczuli zbyt dotkliwie opłat.
Więcej
-
Naukowcy opracowali innowacyjną technologię oczyszczania biogazu
2012-07-01Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną technologię oczyszczania biogazu przy wykorzystaniu mikroorganizmów. To nowatorskie – według jego twórców – rozwiązanie pozwala na uproszczenie technologii i obniżenie kosztów oczyszczania biogazu.
Więcej
-
Niemcy mają problem z realizacją planów w zakresie elektrycznej motoryzacji
2012-07-01Bez dodatkowych zachęt dla kierowców samochodów elektrycznych nie uda się zrealizować ambitnych planów rządu Niemiec mających na celu wprowadzenie na drogi 1 mln elektrycznych aut do roku 2020.
Więcej
-
Wiatrobus rusza w Polskę – głos mają wiatraki!
2012-06-30"Wiatrak jaki jest, każdy widzi". A już na pewno warto, aby każdy z bliska sam zobaczył i ocenił, jak pracuje nowoczesna turbina wiatrowa. W ramach akcji "Lato z Wiatrakami" ze Szczecina wyrusza specjalny "Wiatrobus" z grupą młodych ekologów, którzy zachęcają do poznawania energetyki wiatrowej. "Wiatrobus" kończy swoją trasę na Przystanku Woodstock, gdzie dojdzie do próby bicia rekordu w największej ilości wypuszczonych jednocześnie latawców. Uroczysty start akcji 2 lipca 2012 r, o godz. 12 z parkingu przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jako pierwszy "Wiatrobusem" pojedzie Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Więcej
-
Samorządy mogą pomóc w rozwoju rynku elektrycznych aut w Polsce
2012-06-30Wysokie ceny samochodów z napędem elektrycznym i nierozbudowana sieć ładowania to wciąż najważniejsze przyczyny, dla których nie cieszą się one w Polsce dużą popularnością. Na ich obniżkę – zdaniem prezesa Polskiej Izby Motoryzacji – raczej nie mamy co liczyć. "Elektryczność" promować za to mogą rząd i samorządy. Resort gospodarki od wielu miesięcy pracuje nad systemem zachęt. "To przede wszystkim zależy od władz samorządowych" – podkreśla Roman Kantorski.
Więcej
-
Dlaczego warto wprowadzić podatek węglowy?
2012-06-29Jednym z głównych wyzwań stojących dziś przed rządami państw Unii Europejskiej jest zmniejszenie deficytu budżetowego z jak najmniejszą szkodą dla gospodarki. Autorzy raportu "Opodatkowanie dwutlenku węgla i konsolidacja finansów publicznych: potencjał cen emisji CO2 w redukcji deficytu budżetowego Europy" przekonują, że sposobem na to są wyższe ceny uprawnień do emisji oraz wprowadzenie odpowiednich podatków.
Więcej
-
Mniej mięsa to mniejsze emisje?
2012-06-29Modernizacja budynków, inwestycje w energetykę wiatrową czy elektryczne pojazdy to powszechnie omawiane środki mające rozwiązać problem emisji gazów cieplarnianych. Ale mało kiedy podnosi się kwestię zanieczyszczeń powstających podczas produkcji mięsa. Okazuje się, że zmniejszając jego spożycie, możemy bardzo szybko zredukować ilość globalnych emisji CO2.
Więcej
-
Białe certyfikaty, czyli premia dla oszczędzających energię
2012-06-29Polscy przedsiębiorcy będą mogli zarobić na oszczędzaniu prądu. Od przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów, który to umożliwi. Jednak zdaniem prof. Skoczkowskiego z Politechniki Warszawskiej skorzystają z niego tylko najwięksi.
Więcej
-
„Samorząd niezależny energetycznie – dobre praktyki w zakresie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej”
2012-06-29Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny organizuje 5 lipca 2012 roku konferencję pt. "Samorząd niezależny energetycznie – dobre praktyki w zakresie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej". Konferencja rozpocznie się od godz. 10.00 w Hotelu Mercure Unia przy Alejach Racławickich 12 w Lublinie.
Więcej
-
Ukazał się kolejny przegląd energetyczny BP
2012-06-28Jak co roku, w połowie czerwca ukazał się kolejny przegląd BP "Statistical Review of World Energy 2012", omawiający główne kierunki zmian na światowym rynku energii. Z roku na rok zużywamy coraz więcej energii. W 2011 roku wzrosła produkcja energii z węgla, zmalała za to ilość energii z atomu. Największy wzrost odnotowały odnawialne źródła (bez hydroelektrowni). Wygenerowały 17,7% więcej energii niż rok wcześniej, lecz ich udział wciąż jest niezmiernie mały.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności