- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Dofinansowania i dotacje
-
Oblicza Energiewende – Dobry klimat dla powiatów po niemiecku
2013-10-14Projekt "Dobry klimat dla powiatów" ma swoje odpowiedniki w innych krajach Europy. Jednym z najbardziej ambitnych projektów tego typu jest ten prowadzony w Niemczech. Do wdrażania niskoemisyjnej gospodarki zachęca niemieckie regiony samo ministerstwo środowiska, a deklaracja przystąpienia do projektu wiąże się ze 100% przejściem na odnawialne źródła energii, a nie jedynie częściową redukcją emisji. Jak działa projekt 100 Erneubare Energie Regionen (100ee)?
Więcej
-
Odbicie cen uprawnień do emisji CO2 po decyzji KE o redukcji darmowych przydziałów dla przemysłu
2013-10-14We wrześniu ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągały poziomy nienotowane od stycznia bieżącego roku. Przy współczynniku zmienności na poziomie 8,59 proc. spotowe ceny transakcyjne zawierały się w przedziale 4,37-5,89 euro, natomiast ceny zamknięcia poszczególnych sesji w przedziale 4,40-5,66 euro. Warto zaznaczyć, iż skrajne wartości zostały osiągnięte w pierwszych dwunastu sesjach miesiąca, a głównym czynnikiem wpływającym na cenę było ogłoszenie przez Komisję Europejską decyzji o redukcji liczby darmowych jednostek EUA, jakie mają być nieodpłatnie przyznane podmiotom uczestniczącym w systemie EU ETS.
Więcej
-
Nowe mikrobiogazownie rolnicze
2013-10-14W województwie warmińsko-mazurskim powstaną dwie kolejne mikrobiogazownie rolnicze. Pierwsza, o mocy 0,1 MW, w Klepie w gminie Elbląg, a druga, o mocy 0,25 MW, w Jarnołtowie, w gminie Małdyty. To dobra wiadomość, bo na razie takich mikrobiogazowni jest w Polsce zaledwie kilka.
Więcej
-
Nagrody ECO-MIASTO 2013 rozdane. Wśród liderów Warszawa, Zamość i Ełk
2013-10-13Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk to zdaniem jury konkursu ECO-MIASTO miasta, które najefektywniej wprowadzają w życie założenia zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Projekt „Adoptuj Pszczołę” zakończony z sukcesem!
2013-10-12Polacy licznie wsparli prowadzony przez Greenpeace od miesiąca projekt budowy hoteli dla owadów zapylających w polskich miastach. Udało się uzbierać fundusze na 100 takich budowli. Powstaną na wiosnę przyszłego roku.
Więcej
-
Tauron inwestuje w zieloną energetykę. Barierą jednak jest brak odpowiednich ustaw
2013-10-12Tauron inwestuje w farmy wiatrowe i instalacje do spalania biomasy. Zdaniem prezesa Dariusza Lubery, spółka jest obecnie najaktywniejszą pod tym względem grupą energetyczną w Polsce. Jednak do dalszego intensywnego rozwoju zielonej energetyki niezbędne są regulacje prawne.
Więcej
-
ONZ osiąga konsensus w sprawie porozumienia o emisji CO2
2013-10-113 października br. negocjatorzy ONZ osiągnęli konsensus w sprawie zadecydowania o rynkowym mechanizmie ograniczania emisji spalin do 2020 r. Prace nad stworzeniem globalnej umowy są w toku. ONZ odrzuciło jednak propozycję Unii Europejskiej, by tymczasowo zastosować jej Schemat Handlu Emisjami (ETS) również do zagranicznych linii lotniczych.
Więcej
-
Inteligentne systemy transportowe mogą rozwiązać problemy zatłoczonych miast
2013-10-11Polskie regiony muszą opracowywać plany transportowe, by móc ubiegać się o unijne fundusze. Często są one jednak przygotowywane niedokładnie, co może odbić się na skuteczności projektów. Dlatego dużą rolę, zwłaszcza w zatłoczonych aglomeracjach, będą odgrywać inteligentne systemy transportowe.
Więcej
-
Pozycja wiatru i słońca w miksie energetycznym Polski. Przyszłość bliska czy daleka?
2013-10-111 października br. przedstawiciele firmy juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., wraz z ekspertami z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, PricewaterhouseCoopers oraz Enercon GmbH debatowali nad udziałem energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w ogólnej produkcji energii w Polsce.
Więcej
-
Enea kończy budowę drugiej biogazowni
2013-10-11Wśród 5 największych w Polsce firm energetycznych tylko poznańska Enea może pochwalić się tym, że ma już pierwszą własną biogazownię. Co więcej, właśnie kończy budowę drugiej i myśli o kolejnych. To, czy je zbuduje, uzależnia od tego, jak ostatecznie będzie wyglądał w Polsce system wsparcia odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Zasadź drzewo i buduj przyszłość
2013-10-10Co roku na świecie wycinanych jest 12-15 mln hektarów lasów. Co minuta znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski.
Więcej
-
Napięcie klimatyczne po raporcie IPCC
2013-10-10Z pierwszej części V Raportu (AR5) Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) wynika, że w latach 2002 – 2011 pokrywa lodowa Grenlandii topiła się sześć razy szybciej niż w poprzedniej dekadzie, z dwukrotnie większą prędkością podnosił się poziom wód i oceanów niż w ubiegłym stuleciu – podaje Euractiv.
Więcej
-
Elektrownia wiatrowa – inwestycja korzystna dla lokalnej społeczności
2013-10-10Ostatnie lata to czas dynamicznego rozwoju energetyki wykorzystującej źródła odnawialne. Czy farmy wiatrowe – poza energią – mają jakąś wartość dodaną? Czy lokalna społeczność może skorzystać na instalacji turbin?
Więcej
-
Odpowiedź Greenpeace na informację Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, mówiącą o znalezieniu na statku Arctic Sunrise nielegalnych substancji
2013-10-10Odpowiedź Greenpeace na informację Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, mówiącą o znalezieniu na statku Arctic Sunrise nielegalnych substancji.
Więcej
-
Przełom w Kołobrzegu
2013-10-10Stowarzyszenie „Ekologiczny Kołobrzeg" protestowało dotąd przeciwko planom budowy biogazowni na obrzeżach tego miasta. Gdy padł jednak pomysł, by ją zmniejszyć i przerabiać w niej jedynie osady ściekowe z tamtejszej oczyszczalni, szef tegoż stowarzyszenia, Krzysztof Plewko, oświadczył, że na taką inwestycję się zgadza. To przełom w tej sprawie.
Więcej
-
Stanowisko ZP FEO wobec rządowej propozycji systemu aukcyjnego
2013-10-09W dniu 17 września br. w Ministerstwie Gospodarki zaprezentowany został „schemat" założeń zoptymalizowania mechanizmów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki zaprezentowany materiał jest bazą do opracowania nowej wersji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Związek Pracodawców Forum Energii Odnawialnej (ZP FEO) uważa przedstawiony materiał za słabo uzasadniony (wybór aukcji jako instrumentu wsparcia OZE) i jeszcze wysoce niedopracowany, ale zdecydował się zająć stanowisko wobec kierunku w jakim zgodnie z zapowiedzią mają pójść prace legislacyjne oraz sformułował kluczowe propozycje, jak uniknąć ryzyka dalszego pogarszania sytuacji w całej branży.
Więcej
-
„ZIELONA SZNURÓWKA” na Biegnij Warszawo
2013-10-096 października br. Reni Jusis, ambasadorka akcji „ZIELONA SZNURÓWKA", wraz z grupą wolontariuszy wzięli udział w imprezie sportowej „Biegnij Warszawo". Wspólnie maszerowali kibicując wszystkim biegaczom i rozdając uczestnikom zielone sznurówki, symbol działania w celu ochrony klimatu i środowiska naturalnego.
Więcej
-
Gaz z łupków w opinii społecznej
2013-10-09Zdecydowana większość (72%) mieszkańców terenów, na których odbywają się lub są planowane poszukiwania, popiera wydobycie gazu z łupków w Polsce. Równocześnie prawie 60% respondentów akceptuje, by surowiec wydobywano w pobliżu ich miejsca zamieszkania – wynika z badań opinii społecznej zrealizowanych dla Ministerstwa Środowiska przez TNS Polska.
Więcej
-
Poferment przerobią na opał lub na suchy nawóz
2013-10-0911 września ruszyła biogazownia rolnicza przy zakładach mięsnych ZUH Wojciechowski koło Opoczna. Na biogaz przetworzy ona m.in. odpady poubojowe z tych zakładów, za których utylizację firma musiała dotąd słono płacić. Odpad z produkcji biogazu, czyli tzw. poferment, ma być tam w większości suszony i przerabiany na pelet, który będzie sprzedawany jako opał lub suchy, prawie bezwonny nawóz. To pionierska w Polsce metoda.
Więcej
-
Mieszkanie energooszczędne – idealny wybór dla kieszeni i środowiska
2013-10-08– Wspieranie rozwiązań energooszczędnych to krok w dobrym kierunku. Włączyliśmy do naszej oferty takie inwestycje, gdyż chcieliśmy stworzyć domy i mieszkania dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie życia i ochronie środowiska. Przy odpowiednim użytkowaniu energooszczędne mieszkanie może się okazać tańsze od standardowego – mówi w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności