- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
WFOŚiGW w Katowicach i BOŚ sfinansują domy energooszczędne
2011-07-23Śląski WFOŚiGW we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska uruchomią preferencyjną linię kredytową "Dom energooszczędny".
Więcej
-
Składowanie odpadów radioaktywnych. KE zaostrza przepisy
2011-07-22Komisja Europejska przyjęła we wtorek 19 lipca 2011 r. dyrektywę w sprawie bezpiecznego zarządzania odpadami radioaktywnymi – poinformowała agencja AFP.
Więcej
-
O bioenergii w Sopocie
2011-07-22Energetyczne wykorzystanie biomasy pochodzenia rolniczego ważnym elementem Wspólnej Polityki Rolnej - to temat konferencji zorganizowanej dziś w Sopocie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej
-
Nabór uzupełniający na Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego do 5 sierpnia 2011
2011-07-22Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje aktywnych osób interesujących się lokalnymi działaniami w obszarze ochrony środowiska i chcących działać na rzecz ochrony klimatu do pracy w charakterze Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO) projektu "Dobry Klimat dla Powiatów".
Więcej
-
Realizacja polityki energetycznej w 2010 r.
2011-07-22– Sfinalizowaliśmy kolejne działania odpowiadające na ważne potrzeby rynku energii w Polsce. Dotyczą one trzech priorytetowych obszarów polityki energetycznej kraju: poprawy efektywności energetycznej, rozwoju konkurencyjnych rynków energii oraz dywersyfikacji źródeł wytwarzania – poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. 14 lipca 2011 r. Rada Ministrów przyjęła informację MG nt. realizacji polityki energetycznej Polski do 2030 r.
Więcej
-
Nowa dyrektywa o efektywności energetycznej – napięty plan działania
2011-07-21Aleksandra Arcipowska dla ChronmyKlimat.pl: Pod koniec czerwca Komisja Europejska przedstawiła projekt nowej dyrektywy dotyczącej poprawy efektywności energetycznej1. Komisja, jak również przewodnicząca Radzie Unii Europejskiej Polska, jest zdeterminowana, aby prace legislacyjne przebiegły efektywnie. Zgodnie z harmonogramem nowa dyrektywa ma zostać wdrożona w krajach członkowskich już pod koniec 2013 roku. Tymczasem proces jej przygotowania jest dopiero na początku drogi legislacyjnej.
Więcej
-
Zielone światło dla pierwszych unijnych programów zrównoważonego rozwoju biopaliw
2011-07-21Biopaliwa mogą być przyjazną dla środowiska alternatywą dla paliw kopalnych. Musimy jednak dopilnować, by plantacje palm olejowych lub trzciny cukrowej nie powstawały w miejscu lasów tropikalnych i bogatych w węgiel torfowisk. Musimy też zagwarantować, że stosowane w UE biopaliwa pozwolą w wymierny sposób ograniczać emisje gazów cieplarnianych w porównaniu do paliw kopalnych. W tym celu zrównoważony charakter biopaliw powinien być kontrolowany albo przez państwa członkowskie, albo na podstawie dobrowolnych systemów zatwierdzonych przez Komisję Europejską.
Więcej
-
Nowe badania wskazują na zagrożenie zdolności oceanu do zatrzymywania CO2
2011-07-21Ocean to największe narzędzie Ziemi do zarządzania emisjami, pochłaniające niemal jedną trzecią całego antropogenicznego dwutlenku węgla. Ale jak długo ten największy absorber dwutlenku węgla na planecie jest w stanie pełnić swoją rolę? Międzynarodowy zespół naukowców, finansowany ze środków unijnych, przeanalizował, jak zmiany klimatu wpływają na zdolność oceanu do pochłaniania emisji dwutlenku węgla.
Więcej
-
Polska gotowa wspierać finansowo globalną walkę ze zmianami klimatu
2011-07-21Zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami międzynarodowymi Polska włącza się w unijną pomoc dla krajów rozwijających się zagrożonych klęskami na skutek zmian klimatu. Tzw. Fast Start Financing to pieniądze na początek długofalowego finansowania, w ramach którego Unia Europejska przeznaczy ponad 7 mld euro do końca 2012 r. na walkę z klęskami w krajach rozwijających się, takich jak np. małe kraje wyspiarskie. Polska wesprze globalny fundusz pomocowy kwotą odpowiadającą części wpływów z globalnych transakcji emisjami CO2.
Więcej
-
"Dobry klimat dla powiatów" – biuletyn nr 3
2011-07-20Zapraszamy do trzeciego numeru biuletynu informacyjnego projektu "Dobry klimat dla powiatów". Tematem numeru jest POWIETRZE. W numerze omawiamy także energetykę rozproszoną i badania świadomości ekologicznej Polaków, a także zamieszczamy drugą częsć wywiadu z Ianem Smithem z CEP. Znajdą też Państwo pełną listę LISO, którzy już niedługo rozpoczną pracę w powiatach, które zgłosiły się do udziału w naszym projekcie. –
Więcej
-
Komisja przeznacza 244 mln euro na 183 nowe projekty związane z ochroną środowiska
2011-07-20Komisja Europejska zatwierdziła w dniu 19 lipca br. finansowanie 183 nowych projektów w ramach unijnego programu ochrony środowiska LIFE+. Projekty pochodzą ze wszystkich państw członkowskich UE i obejmują działania w dziedzinie ochrony przyrody, zmiany klimatu, czystej technologii, polityki ochrony środowiska, a także działania informacyjno-komunikacyjne na temat zagadnień związanych ze środowiskiem. Ogółem stanowią one inwestycję, której całkowity koszt wynosi 530 mln euro, z czego 244 mln euro zapewni UE.
Więcej
-
Morskie farmy są ważne, ale...
2011-07-20"Na razie zejdźmy na ziemię. Dosłownie i przenośni - farmy morskie sądoskonałym kierunkiem rozwoju i przyszłością energetyki odnawialnej, ale nie możemy zapominać o bieżącym rozwoju siłowni wiatrowych na lądzie" – apeluje Polskie Stowarzyszanie Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Więcej
-
Lotnisko Chopina zmniejsza emisję CO2
2011-07-20Lotnisko Chopina przystępuje do programu Airport Carbon Acreditation, którego celem jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To kolejna inicjatywa warszawskiego portu na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Więcej
-
Zielone światło dla zielonej energii
2011-07-19Argumenty gospodarcze zwyciężyły – podczas trzeciego czytania nowelizacji prawa energetycznego posłowie zdecydowali o przyjęciu zgłoszonych przez Komisję Gospodarki poprawek, które pozwalają na dalszy rozwój energetyki odnawialnej w Polsce.
Więcej
-
Protest polskich europosłów ws. „raportu łupkowego”
2011-07-19Polskim eurodeputowanym nie podoba się ekspertyza o gazie łupkowym, która powstała na użytek Unii Europejskiej – informuje Polskie Radio.
Więcej
-
NFOŚiGW: ponad miliard złotych dotacji na OZE
2011-07-19NFOŚiGW w ramach III konkursu "OZE i Kogeneracja" przeznaczy 1,2 mld zł w postaci dofinansowania dla projektów mających na celu budowę instalacji do produkcji zielonej energii.
Więcej
-
Dotacje na kolektory ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy
2011-07-18Projekt "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego" jest skierowany do gospodarstw domowych w gminach Busko-Zrój, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnia, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije.
Więcej
-
Co nowego w EU ETS z perspektywy rejestru uprawnień do emisji
2011-07-18Przemysław Jędrysiak dla ChronmyKlimat.pl: Wkrótce uczestnicy wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) staną przed nowymi wyzwaniami związanymi ze zmianą przepisów prawa Unii Europejskiej, a tych – w związku z postępującym wdrażaniem pakietu energetyczno-klimatycznego – szykuje się sporo. W ostatnim czasie pojawił się projekt kolejnej nowelizacji unijnego rozporządzenia rejestrowego1. Proponowane zmiany2 mają regulować funkcjonowanie systemu w obszarze bezpieczeństwa aukcji, po poszerzeniu EU ETS o nowy sektor – lotnictwo.
Więcej
-
Czy polska prezydencja przesłoni "prace domowe" rządu?
2011-07-1830 czerwca minął termin, w którym Ministerstwo Gospodarki powinno przesłać Komisji Europejskiej drugi Krajowy Plan Działań na rzecz Efektywności Energetycznej (KPD EE). Jest on wymogiem dyrektywy unijnej 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Tymczasem nie ma ani planu, ani informacji, kiedy będzie gotowy.
Więcej
-
Ciepła woda morska zagraża lodowcom
2011-07-18Coraz cieplejsze wody oceanów będą topić pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy szybciej niż pierwotnie sądzono – wynika z analiz naukowców z University of Arizona. Wiąże się z tym rosnący poziom mórz.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności