- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Komisja przeznacza 244 mln euro na 183 nowe projekty związane z ochroną środowiska (12954)
2011-07-20Drukuj
Komisja Europejska zatwierdziła w dniu 19 lipca br. finansowanie 183 nowych projektów w ramach unijnego programu ochrony środowiska LIFE+. Projekty pochodzą ze wszystkich państw członkowskich UE i obejmują działania w dziedzinie ochrony przyrody, zmiany klimatu, czystej technologii, polityki ochrony środowiska, a także działania informacyjno-komunikacyjne na temat zagadnień związanych ze środowiskiem. Ogółem stanowią one inwestycję, której całkowity koszt wynosi 530 mln euro, z czego 244 mln euro zapewni UE.
Unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: "W ramach programu LIFE+ w dalszym ciągu finansowane są wysokiej jakości, innowacyjne projekty o dużej wartości dodanej dla UE. Te nowe projekty nie tylko w znaczący sposób przyczynią się do ochrony przyrody i poprawy jakości środowiska naturalnego oraz do przeciwdziałania zmianie klimatu. Przyczynią się one również do rozpowszechniania w całej Europie wiedzy na temat najpoważniejszych wyzwań w zakresie ochrony środowiska, z którymi musimy się zmierzyć, takich jak oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów".
Komisja otrzymała 748 wniosków w odpowiedzi na swoje ostatnie zaproszenie do składania wniosków, które zamknięto we wrześniu 2010 r. Ze wszystkich złożonych wniosków 183 zostały zakwalifikowane do współfinansowania w ramach trzech komponentów programu: LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna, LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska oraz LIFE+ informacja i komunikacja. Pięćdziesiąt pięć z tych projektów będzie realizowane z udziałem partnerów z więcej niż jednego państwa członkowskiego.
Projekty LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna służą poprawie stanu ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk. Spośród 203 złożonych wniosków Komisja zakwalifikowała do finansowania 64 projekty zgłoszone przez instytucje działające na rzecz ochrony środowiska, organy rządowe oraz inne podmioty. Realizowane w 18 państwach członkowskich projekty stanowią inwestycję o łącznej wartości 223 mln euro, z czego około 125 mln euro zapewni UE. Większość projektów (55) dotyczy ochrony przyrody, przyczyniając się do realizacji dyrektyw ptasiej i siedliskowej oraz sieci Natura 2000. Pozostałych dziewięć projektów dotyczy różnorodności biologicznej, stanowiąc nową kategorię projektów LIFE+ w zakresie programów pilotażowych uwzględniających szersze kwestie związane z różnorodnością biologiczną. Ogółem kwota funduszy zainwestowanych w projekty z zakresu różnorodności biologicznej wynosi 18,3 mln euro.
Projekty LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska to projekty pilotażowe, które przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych koncepcji politycznych, technologicznych oraz metod i instrumentów. Spośród 399 złożonych wniosków Komisja zakwalifikowała do finansowania 104 projekty zgłoszone przez szereg różnorodnych organizacji z sektora publicznego i prywatnego. Wybrane projekty, realizowane w 18 państwach członkowskich, stanowią inwestycję o łącznej wartości 286 mln euro, z czego około 109 mln euro zapewni UE. Największa część finansowania (ok. 143 mln euro) przeznaczona jest na 51 projektów dotyczących odpadów i zasobów naturalnych.
Komisja przeznaczy ponad 16 mln euro na 14 projektów bezpośrednio dotyczących przeciwdziałania zmianie klimatu o całkowitym budżecie w wysokości 40 mln euro. Ponadto 12 projektów poświęconych innym zagadnieniom będzie również miało pośredni wpływ na emisje gazów cieplarnianych. Wspomniane różne projekty są przedstawione w załączniku do niniejszego komunikatu prasowego.
Woda jest kolejnym ważnym obszarem zainteresowania, w którym wybrano dziewięć projektów. Pozostałych 30 projektów dotyczy rożnych zagadnień, takich jak powietrze, substancje chemiczne, wpływ środowiska na zdrowie, lasy, innowacje, hałas, ochrona gleby, podejścia strategiczne oraz ochrona środowiska w miastach.
Projekty LIFE+ informacja i komunikacja służą rozpowszechnianiu informacji i podkreśleniu wagi zagadnień związanych ze środowiskiem, a także zapewnieniu szkoleń i podnoszeniu świadomości w zakresie zapobiegania pożarom lasów. Spośród 146 złożonych wniosków Komisja zakwalifikowała do finansowania 15 projektów zgłoszonych przez szereg organizacji z sektora publicznego i prywatnego zajmujących się ochroną przyrody lub środowiska, dotyczących kwestii różnorodności biologicznej, zmiany klimatu, odpadów i wody. Wybrane projekty, realizowane w 18 państwach członkowskich, stanowią inwestycję o łącznej wartości 20,4 mln euro, z czego około 10,1 mln euro zapewni UE. Komisja z zadowoleniem odnotowuje znaczny wzrost środków przeznaczonych na projekty LIFE + informacja i komunikacja. Siedem z 15 projektów dotyczy poszerzania wiedzy na temat przyrody i zagadnień dotyczących różnorodności biologicznej, a osiem poświęcone jest innym zagadnieniom związanym ze środowiskiem.
Informacje ogólne
LIFE + jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska i dysponuje budżetem w wysokości 2 143 mld euro na lata 2007-2013. Komisja ogłasza rocznie jedno zaproszenie do składania wniosków w zakresie projektów LIFE+.
Dodatkowe informacje
Wszelkie informacje na temat LIFE+ można znaleźć pod adresem: www.ec.europa.eu/life
źródło: © Unia Europejska, 1995-2011
www.europa.eu
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności