- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Bieg z przeszkodami
2012-07-17W letnie weekendowe poranki, kiedy temperatura w okolicach Waszyngtonu jest jeszcze znośna, można mnie często spotkać biegnącego wzdłuż blisko 3-kilometrowej pętli głównej alei naszego osiedla. W ostatnią niedzielę przebiegłem trzy okrążenia w 40 minut. Całkiem przyzwoity czas jak na amatora w średnim wieku. Mój czas byłby jeszcze lepszy, gdyby nie to, że dzisiaj był to bieg z przeszkodami. Wichura w piątkowy wieczór 29 czerwca powaliła mnóstwo drzew, które teraz blokowały chodnik.
Więcej
-
MG promuje elektryczne samochody
2012-07-17Naukowo-techniczne aspekty samochodów elektrycznych oraz propozycje działań upowszechniających e-mobilność to główne tematy konferencji "2012 International Conference on Electric Vehicles". Dyskusja z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, odbyła się 9 lipca 2012 r. na Politechnice Warszawskiej.
Więcej
-
Indywidualne uprawnienia do emisji – wszystko w rękach konsumenta
2012-07-16Handel indywidualnymi uprawnieniami do emisji obejmuje różne sposoby na ograniczenie emisji CO2 przez przeniesienie na konsumentów odpowiedzialności za zarządzanie emisjami związanymi ze zużyciem energii. Obywatelom przyznaje się określoną ilość darmowych uprawnień, którymi można handlować. Czy taki system ma szansę?
Więcej
-
CCS a trzęsienia ziemi
2012-07-16Wychwytywanie i zatłaczanie dwutlenku węgla pod ziemię uważane jest za istotny sposób ograniczenia emisji CO2 powstających podczas spalania węgla. Sektor paliw kopalnych upatrywał w tej technologii swojej szansy na utrzymanie się na szczycie. Ale pompując ciecze i gazy pomiędzy formacje skalne narusza się delikatną równowagę ciśnienia panującego w głębi ziemi, co może doprowadzić do gwałtownych ruchów sejsmicznych.
Więcej
-
Kolejne dowody na intensyfikację zakwitów glonów z powodu rosnących temperatur
2012-07-16Naukowcy z Danii, Holandii, Niemiec, Norwegii i Szwecji wykazali, że w przypadku ekosystemu Bałtyku dalsze globalne ocieplenie może doprowadzić do intensyfikacji zakwitów sinic w warunkach coraz słabszego natlenienia.
Więcej
-
Co Polacy sądzą o zakupie elektrycznego auta i jakie widzą jego atuty i wady?
2012-07-15Ponad połowa Polaków bierze pod uwagę zakup samochodu z napędem elektrycznym – wynika z raportu "Obserwator Auto 2012. Europejczycy i samochód elektryczny" przeprowadzonego przez grupę BNP Paribas. Aż 87 proc. z nas jest przekonana, że to najlepsze rozwiązanie dla środowiska naturalnego, jednocześnie tylko 6 proc. z nas przeszkadza niewielki zasięg takich pojazdów. Dla ponad połowy Polaków główną barierą w zakupie takiego auta jest jego cena.
Więcej
-
Tłumny Big Jump Klubu Gaja w Helu
2012-07-14Około pół tysiąca osób wzięło udział w Big Jump nad Morzem Bałtyckim w Helu. Koordynatorem symbolicznego wejścia do wody na znak potrzeby czystości akwenów był w Polsce Klub Gaja. Było to jedno z blisko 200 podobnych wydarzeń w całej Europie, od Szwecji po Hiszpanię i Turcję. Wszystkie miały miejsce w tym samym czasie – 8 lipca o godz. 15.00.
Więcej
-
Nowa technologia obniża zużycie energii przez centra danych
2012-07-14Zespół ekspertów ze środowiska przemysłowego i akademickiego znalazł sposób na obniżenie zużycia energii o ponad 20% przez centra danych, które są wykorzystywane w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (TIK).
Więcej
-
Rośliny rosną szybciej niż przypuszczali badacze
2012-07-13Naukowcy przy użyciu różnych modeli starają się jak najdokładniej oszacować skutki wzrostu średniej globalnej temperatury. Opublikowane w maju br. w czasopiśmie "Nature" wyniki badań dotyczących wegetacji roślin pokazują, jak trudno jest przewidzieć skutki eksperymentu na ziemskim ekosystemie, jakim jest niekontrolowana emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.
Więcej
-
Przyszłość w atomie czy w rozproszeniu? – ekspercka debata MG
2012-07-13"Jeżeli polska energetyka ma spełniać unijne wymogi środowiskowe to nie wyobrażam jej sobie bez elektrowni jądrowych" – powiedział prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. "Rozwiązaniem przyszłości jest energetyka rozproszona, bazująca na filozofii prosumenckiej" – twierdzi z kolei dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Swoje poglądy na temat przyszłości polskiej energetyki eksperci przedstawili podczas debaty "Optymalny mix energetyczny dla Polski: Czy potrzebna jest w nim energetyka jądrowa?", zorganizowanej 4 lipca 2012 r. przez Ministerstwo Gospodarki.
Więcej
-
Środowisko w czasie prezydencji Cypru w Radzie UE
2012-07-13Adaptacja do zmian klimatu i polityka wodna zdominowały pierwsze, nieformalne obrady europejskich ministrów ds. środowiska w czasie prezydencji Cypru w Radzie Unii Europejskiej. Reprezentujący Polskę minister Marcin Korolec podsumowując spotkanie mówił: – Cypr wyznacza jasne kierunki prac i ważne dla środowiska tematy, takie jak polityka wodna i dostosowywanie się do zmian klimatu powodujących m.in. susze czy powodzie. W pełni wspieramy ten kierunek prac. Jestem pewny, że Cypr z sukcesem poprowdzi dobrą europejską prezydencję opartą na atmosferze współpracy i dialogu.
Więcej
-
Opóźnia się wprowadzenie ustawy o zielonej energii. UE grozi Trybunałem
2012-07-13Ostre podziały wewnątrz rządu sprawiają, że prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii przedłużają się o kolejne miesiące. Tymczasem Unia Europejska grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy o OZE. Część jej zapisów trafi więc do noweli prawa energetycznego. "Sama ustawa będzie gotowa do końca roku" – zapewnia Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Mogą z niej jednak zniknąć ważne zapisy dotyczące wysokości wsparcia.
Więcej
-
Elektrownie atomowe w Europie są bezpieczne?
2012-07-12Po roku działania grupa ad hoc ds. ochrony obiektów jądrowych przedstawiła wyniki swoich prac. W specjalnym raporcie sformułowano zalecenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa reaktorów. Zaledwie kilka tygodni wcześniej Instytut Chemii im. Maksa Plancka w Mainz ostrzegł, że ryzyko radioaktywnego wycieku jest 200 razy wyższe niż wcześniej myślano.
Więcej
-
Dalsze ograniczenie emisji CO2 z samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych
2012-07-12W dniu 11 lipca br. Komisja Europejska przedstawiła wnioski zmierzające do realizacji celów, które pozwolą na dalsze ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) z nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych (vanów) do roku 2020.
Więcej
-
Nowoczesne i energooszczędne budownictwo? Nie w Polsce!
2012-07-129 lipca minął termin wdrożenia do prawa polskiego dyrektywy budynkowej EPBD (2010/31/WE). Tymczasem ustawa o charakterystyce energetycznej budynków jest jeszcze w powijakach.
Więcej
-
Szansa dla energii z węgla w krajach rozwijających się
2012-07-12Dojrzałe rynki powoli rezygnują z czarnego surowca – globalne zapotrzebowanie będzie napędzane przede wszystkim przez Indie i Chiny. Świat w ciągu następnych 25 lat, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, stanie się coraz bardziej zależny od różnych źródeł, w tym węgla. Według prognoz globalna produkcja energii wzrośnie z 21 224 terawatogodzin (TWh) w 2010 roku do 33 370 TWh w 2030 r. Udział węgla w rynku energii zwiększy się w krajach rozwijających się, ponieważ jest to jedno z najtańszych źródeł energii, którego obfite rezerwy znajdują się w USA, Rosji, Chinach, Australii i Indiach.
Więcej
-
Ekolodzy krytykują rządową kampanię o atomie. I robią własną
2012-07-11Ekolodzy krytykują plany budowy elektrowni atomowej, a prowadzonej przez rząd kampanii informacyjnej zarzucają przede wszystkim jednostronność. "Rząd nie ma odpowiedzi na nasze pytania, nie pokazuje żadnych alternatyw, a atom nie rozwiąże naszych problemów związanych z brakiem energii" – tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace. Z takim przekazem ekolodzy chcą dotrzeć do społeczeństwa poprzez stronę internetową, wzorowanej na tej rządowej.
Więcej
-
Ustawa o zielonych źródłach energii może nie powstać. Teraz projekt zakłada wsparcie głównie dla największych
2012-07-11Do laski marszałkowskiej trafił poselski projekt zmian w ustawie "Prawo energetyczne". Propozycje zakładają przeniesienie wprost zapisów z projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, z wyjątkiem tych, które miały zmienić system dotowania energetyki. Nadal więc największe wsparcie będą otrzymywać duże przedsiębiorstwa, w tym współspalające biomasę oraz elektrownie wodne. To stawia pod znakiem zapytania powstanie "zielonej" ustawy.
Więcej
-
Drzewa magazynują mniej CO2 niż do tej pory sądzono?
2012-07-11Lasy, pochłaniające z atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla, są naszą najlepszą bronią w walce ze zmianami klimatu. Jednak okazuje się, że drzewa nie absorbują go tyle, ile zakładano w dotychczasowych modelach klimatycznych, wykorzystywanych między innymi przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wpływ na to, ile tego gazu lasy wiążą, ma bowiem również aktywność organizmów glebowych i sposób przetwarzania drewna.
Więcej
-
Inteligentne sieci energetyczne (ISE) – ruszył nowy program NFOŚiGW
2012-07-1115 czerwca 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił pierwszy w Polsce nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach I konkursu programu priorytetowego "Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE)".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności