- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Szansa dla energii z węgla w krajach rozwijających się (14537)
2012-07-12Drukuj
Dojrzałe rynki powoli rezygnują z czarnego surowca – globalne zapotrzebowanie będzie napędzane przede wszystkim przez Indie i Chiny. Świat w ciągu następnych 25 lat, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, stanie się coraz bardziej zależny od różnych źródeł, w tym węgla. Według prognoz globalna produkcja energii wzrośnie z 21 224 terawatogodzin (TWh) w 2010 roku do 33 370 TWh w 2030 r. Udział węgla w rynku energii zwiększy się w krajach rozwijających się, ponieważ jest to jedno z najtańszych źródeł energii, którego obfite rezerwy znajdują się w USA, Rosji, Chinach, Australii i Indiach.
Z najnowszej analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan pt. "Globalne perspektywy dla rynku pozyskiwania energii z węgla" wynika, że sektor ten będzie się gwałtownie rozwijał w Chinach, osiągając całkowitą moc elektrowni węglowych rzędu 945 GW w 2020 roku i 1 040 GW w 2030 roku. W Indiach prognozowane wartości wynoszą 201 GW w 2020 r. i 267 GW w 2030. Wewnętrzne zapotrzebowanie na energię oraz braki mocy będą kluczowymi czynnikami wpływającymi na rozwój rynku w tych obu krajach.
"Ameryka Północna i Unia Europejska nadal pozostaną kluczowymi rynkami dla węgla w związku z likwidacją znaczących jednostek wytwarzania mocy. To oznacza pojawienie się dużych zamówień w zakresie produkcji energii, pozwalających zastąpić zlikwidowane jednostki" – stwierdza Harald Thaler, dyrektor ds. przemysłu z londyńskiego biura Frost & Sullivan. "Jednakże perspektywy dla generowania energii z węgla w Europie i Ameryce Północnej nie są obiecujące z powodu możliwości wprowadzenia bardziej restrykcyjnych regulacji, niepewności dotyczących cen uprawnień do emisji oraz rozwoju technologii wychwytywania i składowania CO2 (ang. carbon capture and storage, CCS), a także rosnących kosztów inżynieryjnych, budowy i konstrukcji (ang. engineering procurement and construction, EPC) oraz niskich cen gazu".
Czynniki te zniechęcają inwestorów do inwestowania w nowe elektrownie w Ameryce Północnej i UE. W Azji daje się zaobserwować tendencję odwrotną: stale dokonywane są duże inwestycje w nowe elektrownie; istnieje również znaczący potencjał rozbudowy elektrowni już istniejących, które często mają mniej niż 10 lat. Przewiduje się, że zwiększone zainteresowanie węglem będzie się utrzymywać w Azji przez kolejnych 10 lat.
"Chiny, Indie oraz pozostała część Azji są kluczowymi obszarami dla inwestycji związanych z pozyskiwaniem energii z węgla w nadchodzącej dekadzie" – wyjaśnia Harald Thaler. "Przewidywany duży wzrost zapotrzebowania na elektryczność oraz niskie koszty produkcji sprawiają, że region ten staje się atrakcyjny zarówno dla graczy wewnętrznych, jak i globalnych".
Indonezja i Wietnam będą głównymi krajami zgłaszającymi zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z węgla. W Japonii i Korei możliwości rynku będą ograniczone, natomiast Australia posiadająca duże zasoby paliw kopalnych będzie doświadczać dużego wzrostu. Rosnące zapotrzebowanie wewnętrzne i konieczność zastąpienia starzejącej się infrastruktury będzie wpływać również na wzrost zapotrzebowania na energię z węgla w Rosji.
W krajach Bliskiego Wschodu zależność od ropy i gazu, a w Ameryce Południowej – od elektrowni wodnych oraz brak infrastruktury i politycznej stabilności w Afryce będą ograniczały perspektywy dla rynku generowania energii z węgla w tych regionach.
Działania w Europie i Ameryce Północnej będą skupione przede wszystkim na inwestycjach w istniejącą już bazę. Nowe inwestycje będą niewielkie aż do momentu, gdy klimat inwestycyjny stanie się bardziej stabilny.
"Problemy związane z finansowaniem dużych elektrowni zasilanych węglem prawdopodobnie znikną wraz z powrotem zapotrzebowania na energię elektryczną w regionach wschodzących" – stwierdza Harald Thaler. „Poziom zamówień na elektrownie parowe w Europie wzrośnie w ciągu kilku najbliższych lat, ponieważ w niektórych krajach dotkniętych koniecznością likwidacji elektrowni, wynikających z postanowień Dyrektywy w sprawie kontroli emisji z dużych instalacji, pojawi się potrzeba zastąpienia utraconych możliwości generowania energii. Poziomy zamówień wzrosną również po tym, jak dowiedziona zostanie techniczna i komercyjna wydajność CCS".
Rozwój technologii przyjaznych dla środowiska, takich jak technologia ultra-nadkrytyczna (ang. ultra-supercritical technology, USC), CCS oraz usprawnienia pod kątem emisji związków węgla przyczynią się do wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię pozyskiwaną z węgla.
Analiza "Globalne perspektywy dla rynku pozyskiwania energii z węgla" jest częścią programu partnerstwa na rzecz wzrostu "Energia", który obejmuje również analizy prowadzone na następujących rynkach: europejski rynek transformatorów mocy i transformatorów rozdzielczych, europejskie rynki energii wiatrowej oraz globalny rynek generatorów gazowych.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności