- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
"Klimat w głowie" – praca na konkurs "Mądrze korzystamy z zasobów przyrody"
2012-10-17Poniżej przedstawiamy pracę Zofii Wojciechowskiej, która we wrześniu br. wygrała konkurs dla dziennikarzy polskich i polonijnych "Mądre korzystanie z zasobów przyrody", organizowany pod patronatem Stanisława Gawłowskiego, sekretarza w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Pieniądze z Hiszpanii na ekologiczny transport miejski i oświetlenie ulic
2012-10-16Zazieleniamy Polskę! Ekologiczny transport miejski i energooszczędne oświetlenie ulic to więcej pieniędzy w kieszeni podatnika i zysk dla środowiska. Inwestycje sfinansujemy, sprzedając Hiszpanii jednostki emisji gazów cieplarnianych, które mamy dzięki osiągniętemu przez nasz kraj ograniczeniu emisji. To największa transakcja tego typu, jaką do tej pory zawarła Polska. Nasz kapitał na zazielenianie wzrośnie do blisko 700 mln zł. W Warszawie 4 października br. umowę podpisali Marcin Korolec, minister środowiska i Federico Ramos, sekretarz stanu z Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Środowiska Królestwa Hiszpanii.
Więcej
-
Umowa dzierżawy terenu pod elektrownie wiatrowe. Na co zwrócić uwagę?
2012-10-16Zainteresowanie energetyką wiatrową w Polsce rośnie. Coraz więcej gmin decyduje się na budowę farm wiatrowych. Z całą pewnością na inwestycji może skorzystać zarówno gmina, mieszkańcy, jak i osoby dzierżawiące grunty. Według ekspertów, średniej wielkości farma, składająca się z kilkunastu turbin może generować wpływy do budżetu gminy w wysokości 1,2–1,5 mln złotych rocznie.
Więcej
-
50 miesięcy, aby ocalić świat
2012-10-16Pomimo jasnych ostrzeżeń ekologów, że zmiany klimatu stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska, lecz także całej światowej gospodarki, wielu decydentów się nimi nie interesuje. Naukowcy, działacze i zaangażowani obywatele nadal starają się zainteresować tym tematem opinię publiczną. Czasu, aby ochronić klimat, mamy bardzo niewiele – według organizacji One Hundred Months zostało nam tylko 50 miesięcy.
Więcej
-
Litwini odchodzą od atomu, to mocny sygnał dla polskiego rządu
2012-10-16W ogólnokrajowym referendum, które zostało przeprowadzone na Litwie 14 października br. równolegle z wyborami parlamentarnymi, większość opowiedziała się przeciwko budowie elektrowni jądrowej. Referendum jest ważne, ponieważ wzięła w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.
Więcej
-
Klimat w głowie
2012-10-15Dziś wiele mówi się o ekologii, która wręcz staje się sposobem na życie. Klimat na ziemi jest rzeczą oczywistą, jednak stale zmieniające się warunki atmosferyczne oraz anomalie pogodowe każą nam zastanowić się – co dzieje się z klimatem i jak wpływ na klimat ma człowiek? Najwyższy czas pomyśleć co może zrobić nawet jeden człowiek dla klimatu?
Więcej
-
Transformacja ekologiczna po francusku
2012-10-15Prezydent Francji François Hollande zapowiada transformację ekologiczną i energetyczną Francji jako priorytet polityczny rządu. O polityce ekologicznej nowego rządu opowiadają mieszkający w Warszawie francuscy politycy: Pascale Seux z Partii Socjalistycznej (PS) i Marc Wurhaft z Zielonych (EELV) w rozmowie z Ewą Sufin-Jacquemart.
Więcej
-
KE nadal przeciwna przeniesieniu środków UE z kolei na drogi
2012-10-15Komisja Europejska w dalszym ciągu sprzeciwia się przeniesieniu niewydanych środków UE z projektów kolejowych na drogi w Polsce – powiedział unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Jak poinformował, KE prowadzi obecnie rozmowy z polskim rządem w sprawie procedury i kalendarium wydania unijnych środków na kolei.
Więcej
-
Relacja z konferencji "Prekursorzy gospodarki niskowęglowej do roku 2020"
2012-10-15Ponad 80 osób – głównie sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów oraz przedstawiciele struktur wspierających porozumienie z 12 krajów – uczestniczyło w międzynarodowych warsztatach "Prekursorzy gospodarki niskowęglowej do roku 2020", które odbyły się w dniach 3-4 października br. w Krakowie.
Więcej
-
Podsumowanie konferencji "Od CSR komunikacyjnego do sustainability"
2012-10-134 października 2012 r. w warszawskim Teatrze Kamienica odbyła się konferencja "Od CSR komunikacyjnego do sustainability", której tematem przewodnim było strategiczne znaczenie idei zrównoważonego rozwoju w realizacji celów biznesowych firm. Współorganizatorami wydarzenia byli magazyn "CR Navigator" oraz Henkel Polska.
Więcej
-
Farmy wiatrowe w Europie jak 39 elektrowni atomowych lub 62 elektrownie węglowe
2012-10-13Jak poinformowała EWEA (European Wind Energy Association), łączny potencjał elektrowni wiatrowych na Starym Kontynencie przekroczył już 100 GW.
Więcej
-
Polbud Eko Energia nagradza projekty młodych inżynierów z zakresu małych elektrowni wiatrowych
2012-10-13Polbud Eko Energia, lider ekologicznych rozwiązań energetycznych, w ramach zaangażowania firmy w promocję zielonej energii i popularyzację wiedzy z dziedziny małej energetyki wiatrowej wśród młodych inżynierów zorganizował konkurs na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny małych elektrowni wiatrowych. Konkurs, skierowany do studentów uczelni technicznych, zakładał możliwość praktycznego wykorzystania wyników najlepszych prac dyplomowych. Laureaci konkursu, rozstrzygniętego pod koniec sierpnia, otrzymali nagrody pieniężne.
Więcej
-
Jak pracujemy podczas debat klimatycznych?
2012-10-12Celem każdej debaty klimatycznej jest wypracowanie lokalnych założeń Planu Niskowęglowego Rozwoju. W jaki sposób uczestnicy debat wypracowują tego typu założenia? Czego można się spodziewać będąc gościem naszej debaty? Czy uczestnictwo w naszych warsztatach jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy? Możemy już odpowiedzieć na te pytania. Pierwsze 4 debaty już za nami.
Więcej
-
List otwarty do premiera Donalda Tuska w sprawie oburzających słów ministra Budzanowskiego
2012-10-1230 organizacji pozarządowych z całej Polski wystosowało list otwarty do premiera Donalda Tuska. Organizacje są oburzone słowami ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, krytykującego prawo organizacji pozarządowych do domagania się przestrzegania prawa przez firmy i administrację publiczną.
Więcej
-
Odpowiedzialni pracodawcy na studenckim topie
2012-10-12Ekologia jest ważna w codziennym życiu. Tak twierdzi zdecydowana większość polskich studentów. Młodzi ludzie oczekują także odpowiedzialności społecznej i ekologicznej od firm, ceniąc te atrybuty ewentualnych pracodawców wyżej niż międzynarodowe środowisko pracy czy wysoką pozycję firmy na rynku. W oparciu o wyniki najnowszego badania opinii polskich studentów nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialne działania i odpowiedzialny wizerunek stanowić mogą o przewadze konkurencyjnej firmy.
Więcej
-
Gazy cieplarniane spowodują w przyszłości nieodwracalne zmiany poziomu mórz
2012-10-12Wyemitowane do tej pory gazy cieplarniane spowodują nieodwracalne zmiany w ziemskim klimacie i wpłyną na podniesienie poziomu mórz w ciągu nadchodzących tysięcy lat – wynika z nowych badań.
Więcej
-
Po sąsiedzku o środowisku i klimacie
2012-10-12W ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej 8 października br. w Warszawie spotkali się szefowie resortów środowiska i przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier oraz Bułgarii i Rumunii. To przygotowanie do najbliższego spotkania europejskich ministrów środowiska Unii Europejskiej, czekają nas ważne decyzje, w tym przygotowanie do globalnej konferencji klimatycznej ONZ.
Więcej
-
System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich
2012-10-11Instytut na rzecz Ekorozwoju serdecznie zaprasza na seminarium poświęcone praktycznym aspektom wdrażania systemu białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń wdrażania systemu wsparcia efektywności energetycznej w Australii.
Więcej
-
Prof. Mielczarski: Za pakiet klimatyczny będziemy płacić ogromną cenę przynajmniej do 2020 r.
2012-10-11Unijny system handlu emisjami jest błędnie skonstruowany i nie da się go naprawić, mimo prób podejmowanych obecnie przez Komisję Europejską. Polska proponowała skuteczniejszy, ale nie zyskał on akceptacji pozostałych krajów UE. Przyjęliśmy więc unijny pakiet energetyczno-klimatyczny. "Nierozważnie go podpisaliśmy i dzisiaj płacimy za to bardzo dużą cenę. I będziemy jeszcze płacić, co najmniej do roku 2020" – uważa prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki.
Więcej
-
Polska przyłącza się do europejskiej kampanii "Świat z klimatem, który nam odpowiada"
2012-10-11Ponad 50 proc. Europejczyków deklaruje podejmowanie działań na rzecz poprawy klimatu. W celu promowania dobrych postaw oraz dostarczenia społeczeństwu wiedzy, praktycznych rozwiązań Komisja Europejska rozpoczyna kampanię "Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada". Partnerami kampanii w Polsce są Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Stop CO2. Rusz się oraz Kolicja Klimatyczna. Działania kampanii będą trwały do 2013 roku.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności