- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Wywiady i reportaże
-
Oblicza Energiewende — Rynek energii, czyli obfitość prądu
2013-11-25Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łączyć wiele dziedzin wiedzy. Obecnie przedmiotem tych naukowych i praktycznych dociekań są obłędnie duże ilości prądu z naturalnych źródeł błądzące w sieciach energetycznych — zagadnienie łączące energetykę, geografię, zarządzanie, ekologię i wiele innych dziedzin. Niemcy są bliscy poznania, jak ta obfitość prądu naprawdę działa.
Więcej
-
Komisja Europejska wycofała skargę przeciwko Polsce dotyczącą rynku energii i gazu
2013-11-2520 listopada 2013 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi przeciwko Polsce dotyczącej niewdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE odnoszącej się do wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającej dyrektywę 2003/55/WE.
Więcej
-
Inwestycje w biogazownie i wiatraki mogą zmniejszyć bezrobocie w gminach i zwiększyć wpływy podatkowe
2013-11-24Przyciągnięcie inwestycji w wiatraki czy biogazownie może przynieść wpływy w postaci podatków oraz dodatkowych miejsc pracy w gminie. Nadal jednak to prywatni przedsiębiorcy dominują w pozyskiwaniu funduszy na takie przedsięwzięcia.
Więcej
-
Gaz łupkowy priorytetem nowego ministra środowiska – ocenia ekspert Collegium Civitas
2013-11-24Zadania związane z jego poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego będą priorytetem nowego ministra środowiska, Macieja Grabowskiego. Doświadczenie z resortu finansów może być przydatne przy planowaniu modeli finansowania inwestycji, związanych z gazem niekonwencjonalnym czy zielonymi źródłami energii – uważa Dominik Smyrgała, ekspert ds. energetyki oraz kierownik studiów podyplomowych "Bezpieczeństwo energetyczne: państwo, samorząd, biznes" Collegium Civitas.
Więcej
-
Walka z ubóstwem energetycznym we Francji — lekcje dla Polski (część 1)
2013-11-21— We Francji rozwinięto strategie działania w zakresie ubóstwa energetycznego na długo zanim stało się ono przedmiotem publicznej dyskusji — mówi profesor Ute Dubois, ekonomistka i specjalistka ds. energetyki i ubóstwa energetycznego w rozmowie z Agnieszką Tomaszewską, ekspertką ds. efektywności energetycznej z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Czy Polska może żyć bez węgla?
2013-11-21Pod takim tytułem Instytut na rzecz Ekorozwoju wspólnie z Fundacją Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią zorganizowali 18 listopada, w trakcie trwającego w Warszawie szczytu klimatycznego COP 19, debatę. Odpowiedź na pytanie była jasna — nie tylko może, ale nawet powinna! Proces transformacji polskiego systemu energetycznego opartego dziś na węglu potrwa jednak kilkadziesiąt lat.
Więcej
-
"Samospłacający się dom" nadal czeka na nowe prawo
2013-11-20Bank Ochrony Środowiska opracował program wspierający budowę domów jednorodzinnych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu spłata kredytu, zaciągniętego na budowę domu, ma być opłacana ze sprzedaży energii do sieci oraz niższych rachunków za prąd. Jego uruchomienie blokują jednak regulacje prawne.
Więcej
-
Wicepremier Piechociński: Niskoemisyjne technologie to szansa na innowacyjny impuls dla gospodarki
2013-11-19– Działania na rzecz rozwoju niskoemisyjnych technologii węglowych zmieniają sposób postrzegania węgla, pozwalają także spełniać restrykcyjne unijne normy środowiskowe. Dla Polski jest to szansa na poprawę konkurencyjności i innowacyjności całej gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas debaty w Parlamencie Europejskim "Węgiel, Polska i COP19". Dyskusja odbyła się 13 listopada 2013 r. w Brukseli.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Rewolucja energetyczna dla ubogich
2013-11-18Niemcy są postrzegane jako kraj bogatych ludzi. W związku z tym wielu sądzi, że inwestowanie w odnawialne źródła energii nie generuje protestów społecznych, nawet w sytuacji, w której to konsumenci składają się na dotacje do nowych instalacji. Faktycznie dla wielu Niemców koszt energii to zaledwie 2% budżetu domowego, ale są też tacy, którzy wzrost cen energii odczuwają znacznie bardziej: bezrobotni i korzystający z pomocy społecznej. To nawet 3,5 mln niemieckich gospodarstw domowych. Dla nich też przygotowano energetyczną rewolucję.
Więcej
-
Banki inwestują w węgiel – jakim kosztem?
2013-11-16W ciągu ostatnich kilku lat firmy węglowe mogły liczyć na olbrzymie wsparcie banków — wynika z najnowszego raportu "Banking on coal — Undermining our Climate", przygotowanego wspólnie przez kilka międzynarodowych organizacji pozarządowych. W dokumencie zawarto analizę finansowania dziewięciu węglowych hot spotów w różnych rejonach świata. Przez 7,5 roku 89 instytucji wsparło wydobycie węgla na łączną kwotę 118 mld euro, lecz kosztem klimatu, środowiska i zdrowia lokalnych społeczności.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna krytykuje najnowszy projekt ustawy o OZE
2013-11-15W środę, 13 listopada br., Ministerstwo Gospodarki upubliczniło i oddało do konsultacji społecznych kolejną propozycję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jego wejście w życie zablokuje rozwój sektora odnawialnych źródeł energii. Stracą na tym wszyscy obywatele, w tym rolnicy, a zyskają wielkie firmy, które produkcję energii wciąż opierają na węglu.
Więcej
-
Ekolodzy chcą rozmawiać z rządem o energetyce
2013-11-15Dokument "Model optymalnego miksu energetycznego dla Polski do roku 2060" to pierwsze tak szerokie i publicznie dostępne opracowanie rządowe mówiące o przyszłości polskiej energetyki w perspektywie prawie 50 lat. Chociaż ma poważne braki, a niektóre założenia są bardzo dyskusyjne, to jego powstanie może świadczyć o tym, że rząd zaczyna poważnie myśleć o polityce energetycznej. Ekolodzy mają nadzieję, że uzupełnienie analizy o brakujące koszty zewnętrzne – zdrowotne i środowiskowe – w końcu otworzy dyskusję o zrównoważonym rozwoju Polski.
Więcej
-
Idą lepsze czasy dla biogazowni?
2013-11-14Marcin Korolec, minister środowiska, powiedział w wywiadzie dla "Polityki", że w Polsce główną rolę – jeśli chodzi o odnawialne źródła energii – odegrają w najbliższych latach biogazownie i biomasa. Wspieranie rozproszonej energetyki, wykorzystującej OZE, w tym małych biogazowni ma być jednym z priorytetów NFOŚiGW na kolejne lata. W dodatku zwiększy się też pula unijnych pieniędzy na ten cel.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło nowy projekt ustawy o OZE
2013-11-14We wtorek, 12 listopada 2013 r. Ministerstwo Gospodarki przekazało do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projekt długo wyczekiwanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dzień później nowa wersja ustawy opublikowana została na stronie resortu.
Więcej
-
Wysokie koszty i malejąca liczba beneficjantów efektem prac legislacyjnych dotyczących odnawialnych źródeł energii
2013-11-14Koalicja 36 organizacji gospodarczych i społecznych przyjęła wspólne stanowisko w sprawie zrównoważonego modelu rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce oraz zwróciły uwagę na bark przejrzystości w systemie stanowienia prawa dotyczącego OZE.
Więcej
-
Dom energooszczędny – szczelny i pełen słońca
2013-11-13Niskie zużycie energii na ogrzewanie nowobudowanego domu oraz komfortowy klimat wnętrz można uzyskać bez stosowania skomplikowanych technologii. Wystarczy wykorzystać rozwiązania służące zapobieganiu stratom ciepła przez przegrody budynku oraz sięgnąć po znane od dawna metody biernego pozyskiwania energii z promieni słonecznych.
Więcej
-
Szczelinowanie może pomóc w rozwoju geotermii
2013-11-13Dotychczas szczelinowanie hydrauliczne umożliwia pozyskiwanie gazu łupkowego. Bardzo podobne technologia może uwolnić zgromadzone na dużych głębokościach ciepło do produkcji energii elektrycznej.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Niemiecka rewolucja energetyczna to nie mit
2013-11-12Niemcy od kilku lat transformują swój system energetyczny. Zdecydowali się powoli wycofać z produkcji energii jądrowej, zdecydowanie promują odnawialne źródła energii oraz gospodarują energią coraz efektywniej. W Polsce pojawiają się sprzecznie opinie o tym procesie. Ten artykuł prostuje 5 mitów o tzw. Energiewende.
Więcej
-
Energetyce i ciepłownictwu grozi odcięcie od unijnych pieniędzy
2013-11-08Zmiana sposobu przydzielania unijnych dotacji może oznaczać dla polskiej energetyki i ciepłownictwa utratę ponad 5 mld euro. Można byłoby je wykorzystać na dostosowanie przestarzałych instalacji do unijnych wymogów i sprawić, by były bardziej ekologiczne i wydajne.
Więcej
-
Biogazownia pomogłaby, ale jej nie chcą
2013-11-08Mieszkańcy popegeerowskich bloków w Szepietowie koło Białegostoku płacą ogromne rachunki za ogrzewanie. Płaciliby dwa razy mniej, gdyby w ich sąsiedztwie powstała biogazownia rolnicza, ogrzewająca te bloki. Biogazownię chce wybudować tam firma Polska Grupa Biogazowa, ale większość mieszkańców Szepietowa jest temu przeciwna.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności