- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Wywiady i reportaże
-
Ponad pół miliarda złotych unijnego dofinansowania dla projektów poprawiających efektywną dystrybucję energii
2011-09-14Ponad 26 milionów złotych – tyle wynosi koszt realizacji jednego z projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko "Optymalizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Koszalinie". Dzięki niemu Koszalin zaoszczędzi w ciągu roku 35 tys. GJ energii, a do atmosfery trafi o 4 tys. ton mniej dwutlenku węgla. W dniu 6 września br. w obecności Stanisława Gawłowskiego sekretarza stanu w MŚ podpisano umowę na dofinansowanie tego projektu.
Więcej
-
Polska daleko od efektywności energetycznej
2011-09-12Zwiększanie efektywności energetycznej kraju jest jednym z priorytetów "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" oraz polskiej prezydencji w UE. Tymczasem, jak pokazują wyniki badań TNS OBOP1 przeprowadzonych przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii, blisko połowa Polaków błędnie rozumie pojęcie efektywności energetycznej, a co czwarty respondent nie ma z nim żadnych skojarzeń. Jak podkreślają eksperci Forum FREE, aby skutecznie rozwijać efektywność polskich gospodarstw, niezbędne jest w pierwszej kolejności zbudowanie świadomości społecznej na ten temat.
Więcej
-
Władze Opolszczyzny za wiatrakami
2011-09-11Władze woj. opolskiego zachęcają do edukacji nt.elektrowni wiatrowych, a przykład dla mieszkańców Opolszczyzny ma dać uruchamiana niedawno farma wiatrowa Lipniki. W regionie mają ruszyć wkrótce kolejne wiatraki.
Więcej
-
Problem z biogazownią w Liszkowie
2011-09-11Zdaniem Instytutu Energetyki Odnawialnej działalność biogazowni w Liszkowie przyczyniła się do wykreowania negatywnego wizerunku inwestycji w elektrownie biogazowe.
Więcej
-
Zamknięty fundusz inwestycyjny dedykowany OZE
2011-09-10Do końca dobiegają prace nad stworzeniem pierwszego w Polsce zamkniętego funduszu inwestycyjnego (FIZ), który skupi się na odnawialnych źródłach energii. Jego powstanie to wspólna inicjatywa TFI Skarbiec oraz spółki Green Energy Poland.
Więcej
-
Ustawa o OZE już gotowa?
2011-09-10Prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawami "Prawo energetyczne" i "Prawo gazowe" są już zakończone – informuje portal wnp.pl.
Więcej
-
Unia będzie mówić wspólnym głosem w sprawie energii
2011-09-09Komisja Europejska przyjęła 7 września br. komunikat w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii i międzynarodowej współpracy energetycznej. W dokumencie tym po raz pierwszy określono kompleksową strategię dotyczącą stosunków zewnętrznych UE w dziedzinie energii. Propozycja komisji zakładająca lepszą koordynację działań państw członkowskich UE w zakresie ustalania i realizacji jasnych priorytetów w zewnętrznej polityce energetycznej jest zgodna z polskimi postulatami w tej kwestii.
Więcej
-
Autonomia energetyczna jest możliwa
2011-09-09Kilkaset osób uczestniczyło w międzynarodowej konferencji we Wrocławiu, podczas której omawiany był temat lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, energetyki odnawialnej i działań związanych z oszczędzaniem energii. Wniosek główny: jeśli tylko chcemy, możemy uniezależnić się energetycznie, czy to w naszym domu, czy osiedlu, czy w gminie. Postępując mądrze będziemy mogli spać spokojnie. Unikniemy też kryzysu energetycznego.
Więcej
-
Więcej funduszy na efektywność energetyczną
2011-09-061 września 2011 r. weszła w życie zmiana umowy grantu funduszu powierniczego Global Environment Facility (projekt efektywności energetycznej), zawartej pomiędzy Ministrem Gospodarki a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju.
Więcej
-
Energia słoneczna – brak chętnych na dofinansowanie
2011-09-06Z ponad 1 mld zł promes przyznanych w tym roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie dużych przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii ani złotówka nie zostanie przeznaczona na fotowoltaikę. Powód? Brak wniosków o dopłaty do dużych inwestycji związanych z pozyskiwaniem energii elektrycznej ze słońca. Tymczasem wykorzystanie tylko pięciu instalacji fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 326 kW pozwala zmniejszyć rocznie emisję CO2 o ok. 360 ton.
Więcej
-
PIGEO: stałe granty dla energii odnawialnej to lepsze rozwiązanie
2011-09-05Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej uważa, że można jeszcze zmienić zasady przyznawania dotacji na OZE i zapobiec złemu wydawaniu pozostałych unijnych funduszy z pakietu na lata 2007-2013 – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Więcej
-
Od 1 września 2011 r. bez żarówek 60 W
2011-09-02Od 1 września br. na terenie Unii Europejskiej wchodzi zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek o mocy powyżej 60 W. Za 5 lat wszystkie tradycyjne żarówki mają zniknąć z rynku.
Więcej
-
Fioletowe certyfikaty już za ponad 111 GWh energii
2011-08-31Urząd Regulacji Energetyki wydał już 13 fioletowych certyfikatów, które są dodatkowym źródłem dochodów m.in. dla producentów energii z biogazu.
Więcej
-
PSEW przeciwko wiatrowym szrotom
2011-08-30Używane wiatraki są często nawet kilkanaście razy tańsze od nowych turbin, sprawiają wrażenie solidnych i trwałych – ale to nie znaczy, że produkują prąd skutecznie, sprawnie i korzystnie dla Krajowej Sieci Energetycznej. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) wzywa do dyskusji na temat unormowania zasad budowy i instalacji turbin wiatrowych z demobilu.
Więcej
-
Kto dostanie dotacje na sieci energetyczne dla OZE?
2011-08-30Konkurs o dofinansowanie rozbudowy sieci energetycznych dla odnawialnych źródeł energii zbliża się do finiszu. Które firmy mają największe szanse na otrzymanie dotacji?
Więcej
-
Elektrownie wiatrowe w gospodarstwach domowych
2011-08-29Krajowy plan działania dot. OZE zakłada, że do 2020 roku coroczna liczba instalacji wśród indywidualnych użytkowników wzrośnie 100-krotnie. Jakie korzyści przynoszą gospodarstwom domowym małe elektrownie wiatrowe?
Więcej
-
Boją się, że wiatraki przyczynią się do skażenia chemicznego miasta
2011-08-28Przeciwnicy energii wiatrowej dysponują różnymi, mniej lub bardziej słusznymi argumentami. Z nowym ciekawym dowodem, że wiatraki mogą szkodzić zarówno ludziom, jak i zwierzętom wychodzą mieszkańcy Elbląga.
Więcej
-
Duże zamówienie na offshore dla polskiej stoczni
2011-08-27Kolejna stocznia z Trójmiasta zyska na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stocznia Crist będzie budować platformy do elektrowni wiatrowych typu offshore.
Więcej
-
Poprawa efektywności energetycznej nie ominie statków
2011-08-27Od 2013 roku stocznie będą musiały spełnić nowe normy projektowe, które mają na celu zwiększenie sprawności energetycznej statków i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
Więcej
-
Prawo energetyczne przyjazne dla OZE
2011-08-23"Cieszymy się, że argumenty prawne i gospodarcze zwyciężyły. To ważne, gdyż daje nadzieję przed czekającą nas trudną dyskusją nad najważniejszą dla środowiska ustawą o odnawialnych źródłach energii" – to pierwsze komentarze branży OZE, po odrzuceniu w ubiegły piątek poprawek senackich do "Prawa energetycznego", które w praktyce mogły na wiele lat zablokować rozwój źródeł zielonej energii.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności