więcej


Energetyka

Prawo energetyczne przyjazne dla OZE (13090)

2011-08-23

Drukuj

"Cieszymy się, że argumenty prawne i gospodarcze zwyciężyły. To ważne, gdyż daje nadzieję przed czekającą nas trudną dyskusją nad najważniejszą dla środowiska ustawą o odnawialnych źródłach energii" – to pierwsze komentarze branży OZE, po odrzuceniu w ubiegły piątek poprawek senackich do "Prawa energetycznego", które w praktyce mogły na wiele lat zablokować rozwój źródeł zielonej energii.

Głosowanie nie wzbudziło większych emocji. Większość posłów była za odrzuceniem poprawki, która pozwalałaby firmom energetycznym w szczególnych okolicznościach nie rozpatrywać wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci źródeł mocy (jeżeli wartość dostępnej mocy przyłączeniowej byłaby mniejsza, niż moc określona we wniosku – przyp. PSEW). Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, wytwórcy zielonej energii znaleźliby się na łasce i niełasce operatorów, bez prawa odwołania, a nawet bez prawa do otrzymania uzasadnienia odmowy. W praktyce oznaczałoby blokadę wielu inwestycji. Już dziś wytwórcy narzekają na zbyt silną, wręcz monopolistyczną pozycję operatorów.

– Cieszy nas szczególnie, że inicjatywa odrzucenia szkodliwej dla OZE poprawki wyszła z Komisji Gospodarki – podkreśla Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – to wyraźny znak, że nie jesteśmy już traktowani jako zło konieczne, tylko jako ważny element bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego kraju.

Przyjęte w piątek prawo energetyczne nie oznacza oczywiście, że procedura uzyskania warunków na podłączenie do sieci będzie łatwa i prosta. Dla wytwórców zielonej energii ważne jest jednak, że będą równoprawnie traktowani. Przyjęte bez kontrowersyjnej poprawki prawo, jest zgodne z wytycznymi dyrektywy unijnej, która mówi, że przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest zobowiązane do zawarcia umowy jeśli istnieją techniczne i ekonomiczne warunku podłączenia.

– Przepis przyznający operatorowi prawo do pozostawienia wniosków wytwórców zainteresowanych dostępem do sieci bez rozpatrzenia i podania uzasadnionej odmowy przyłączenia byłby sprzeczny z art. 32 dyrektywy 2009/72/WE – argumentował Andrzej Czerwiński z Komisji Gospodarki.

Prawo energetyczne czeka teraz na podpis prezydenta, zaś branża z lekkim niepokojem śledzi doniesienia medialne o tworzącej się ustawie o odnawialnych źródłach energii. Do tej pory nie ma ani projektu ustawy, ani nawet jej założeń, mimo że miała być ona gotowa już w grudniu ubiegłego roku. Branża obawia się głównie tego, że ze względu na wybory, okres na konsultacje społeczne tak ważnego dokumentu może być zbyt krótki.

  

źródło: PSEW
www.psew.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej