- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Szanse i bariery energetyki rozproszonej – podsumowanie debaty
2014-05-29Energetyka rozproszona jest obszernym pojęciem obejmującym nie tylko stronę podażową, tj. produkcję energii cieplnej, elektrycznej czy paliw transportowych z wykorzystaniem lokalnych zasobów, lecz także stronę popytową, czyli wykorzystanie tejże energii – pisze Mariusz Wójcik w podsumowaniu debaty portalu ChronmyKlimat.pl.
Więcej
-
Największy producent ropy zbuduje elektrownie fotowoltaiczne. Na początek 300 MW
2014-05-28Saudi Arabian Oil Company (Aramco), największy na świecie producent i eksporter ropy, zamierza zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych dzięki inwestycjom w fotowoltaikę.
Więcej
-
(Nie)bezpieczeństwo energetyczne sztandarem polskiej polityki europejskiej
2014-05-27Bezpieczeństwo energetyczne UE jest od kilku miesięcy najważniejszym tematem poruszanym na starym kontynencie. Niepokojące są plany powrotu do drogiej i porzucanej dotychczas przez Unię polityki prowęglowej. Obawy wzmaga wyciek projektu Komisji Europejskiej dot. bezpieczeństwa energetycznego, który w swych założeniach jednoznacznie zawraca w kierunku paliw kopalnych, nie wskazując żadnych realnych rozwiązań wsparcia rodzimych źródeł energii odnawialnej.
Więcej
-
Węgiel podnosi koszty
2014-05-26Koszty zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2ºC wzrosły do 44 bilionów dolarów. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej przyczyną tego jest gwałtowny wzrost zużycia węgla. To on sprawił, że rozwój odnawialnych źródeł energii zszedł na drugi plan.
Więcej
-
Elektrownie dostaną pieniądze za utrzymywanie większych zdolności produkcyjnych
2014-05-25Urząd Regulacji Energetyki oczekuje, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne wystąpią z inicjatywą w sprawie stworzenia rynku mocy. Dzięki temu rozwiązaniu producenci energii utrzymywaliby zdolności produkcyjne na większym od opłacalnego poziomie, co pozwoliłby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii. Polska ma czas do 2016 r., najpóźniej 2017 r. na wybranie najlepszego modelu rynku mocy.
Więcej
-
Chiny: 70 GW fotowoltaiki do 2017 r.
2014-05-25Sposobem na walkę z nadmierną emisją CO2 Chin ma być rozwój potencjału fotowoltaicznego. Najnowszy plan chińskiego rządu zakłada uruchomienie w sumie 70 GW systemów fotowoltaicznych do 2017 r.
Więcej
-
Pierwsze szkoły w Polsce produkują energię ze słońca
2014-05-24Podstawą niezależności energetycznej powinna być energetyka rozproszona oparta na OZE i poprawie efektywności energetycznej – zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Do grona wytwórców energii w mikroinstalacjach OZE w Polsce dołączyły właśnie dwie pierwsze szkoły w województwie lubuskim. Zainstalowane w nich urządzenia fotowoltaiczne produkować będą energię elektryczną ze słońca.
Więcej
-
Pierwsze 100 mln dla samorządów wspierających prosumentów już w maju
2014-05-22Nabór wniosków dla samorządów rozwijających energetykę prosumecką rusza 26 maja, ogłosił NFOŚiGW. Oferowane dofinansowanie samorządy będą mogły przeznaczyć na 100% pokrycie kosztów kwalifikowanych instalacji produkujących energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dla przyszłych producentów energii to najkrótsza droga do sfinansowania mikroelektrowni.
Więcej
-
Debata online „Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery”
2014-05-2128 maja 2014 roku o godz. 11.00 zapraszamy na debatę "Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery". Spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie www.chronmyklimat.pl/debata. Zachęcamy do oglądania i zadawania pytań!
Więcej
-
Zmierzch węgla kamiennego w Polsce. A może już ciemna noc?
2014-05-21Minął rok od napisania raportu pod powyższym tytułem. Na stronie 35. znaleźć można wytłuszczone zdanie: „Wobec wysokich kosztów stałych polskiego górnictwa węgla kamiennego zapowiadają się poważne problemy w tym sektorze gospodarki”1. To, co wiemy dzisiaj o stanie sektora węglowego, jest całkowitym spełnieniem tej prognozy.
Więcej
-
Dzień Zależności Energetycznej Europy co roku coraz wcześniej
2014-05-21Energia pozyskiwana z własnych źródeł wystarcza Europie na niecałe sześć miesięcy. Przez resztę roku korzysta ona z importowanych źródeł kopalnych. W tym roku Dzień Zależności Energetycznej przypadł już 16 maja – obliczyło Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Efektywności Energetycznej Budynków (EuroAce).
Więcej
-
Włochy: właściciele systemów fotowoltaicznych rezygnują z dopłat
2014-05-20Sektor fotowoltaiczny we Włoszech wkracza w erę grid-parity, a właściciele systemów fotowoltaicznych w tym kraju zaczynają rezygnować z dopłat, ponieważ bardziej opłaca im się konsumować produkowaną energię lub sprzedawać ją na rynku.
Więcej
-
Doświadczenia Litwy w finansowaniu termomodernizacji budynków
2014-05-19Głównym źródłem finansowania termomodernizacji budynków na Litwie od 2009 roku był Fundusz Powierniczy JESSICA, który zarządzał kwotą 227 milionów euro. Program stworzyły dwa litewskie ministerstwa: finansów i środowiska, a jego operatorem był Europejski Bank Inwestycyjny (EIB). Fundusz został zasilony środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i środkami krajowymi.
Więcej
-
Poznać OZE – ruszają bezpłatne szkolenia dla gmin poszukujących inwestorów
2014-05-18Pracownicy samorządów, które chcą pozyskać inwestorów instalacji opartych na źródłach energii odnawialnej mogą już brać udział w II edycji darmowych e-learningowych szkoleń Green Communities. Program, pod patronatem Ministerstwa Środowiska, organizuje Green Cross Poland, polski oddział trzeciej co do wielkości międzynarodowej organizacji ekologicznej non-profit na świecie.
Więcej
-
Trwają prace nad regulacjami ws. łupków. Brakuje jeszcze propozycji ws. bezpieczeństwa chemicznego
2014-05-17Sejm pracuje nad regulacjami ws. gazu łupkowego. Prawdopodobnie na początku czerwca projekt ustawy trafi do drugiego czytania na sali plenarnej. Eksperci podkreślają, że w projekcie brakuje wytycznych dotyczących bezpiecznego stosowania chemikaliów przy wydobyciu.
Więcej
-
Efektywne źródła ciepła
2014-05-16Planując ogrzewanie projektowanego domu powinniśmy pamiętać, że „najtańsza energia to ta, której nie zużywamy” – podkreśla w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Dopiero wychodząc z takiego założenia, warto podejmować decyzje dotyczące sposobu, w jaki ogrzejemy nasz przyszły dom.
Więcej
-
Polska i państwa bałtyckie bliżej
2014-05-16Komisja Europejska 13 maja zatwierdziła przekazanie 60 mln euro na budowę połączeń energetycznych między Polską a Litwą. Dzięki temu polski rynek energetyczny połączy się z rynkami Litwy, Łotwy i Estonii. Ma to zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostawców energii.
Więcej
-
Licznik przedpłatowy ― motywator do oszczędzania
2014-05-15Amerykańskie badania dowodzą, że system przedpłatowej sprzedaży energii sprawdza się nie tylko w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych, którzy mają problem z regulowaniem należności wobec zakładów energetycznych. To także skuteczny motywator dla wszystkich, którzy chcą bardziej świadomie i oszczędnie korzystać z energii.
Więcej
-
Chińskie kłopoty z węglem
2014-05-15Chińskie ministerstwo energetyki zapowiedziało na rok 2014 zamknięcie aż 1725 kopalń węgla o całkowitej możliwości wydobycia 117,5 mln ton.
Więcej
-
Kontrowersje wokół finansowania transformacji – analiza działalności EBOR
2014-05-14Rozpoczęte 14 maja coroczne spotkanie Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), które w tym roku odbywa się w Warszawie, jest okazją do podsumowania działalności banku w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, szczególnie w związku z 25. rocznicą odzyskania wolności.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności