- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Produkcja energii ze słońca do 2016 roku 500 razy większa niż obecnie. Enea nie chce jednak w nią inwestować
2012-07-25Rynek fotowoltaiki ma przed sobą ogromne szanse rozwoju, także w Polsce – zapewniają przedstawiciele branży. Dziś Polska ma 2 MW mocy zainstalowanej w tym źródle energii, a do 2016 r. moce te zwiększyć mogą się ponad 500-krotnie, do 1,1 tys. MW. Maciej Owczarek, prezes Enei sceptycznie podchodzi do tych danych i stawia raczej na biogaz i wiatr.
Więcej
-
Antyatomowi aktywiści aresztowani na Białorusi
2012-07-24W piątek, 19 lipca br. w stolicy Białorusi, Mińsku, aresztowano cztery osoby działające w ruchu antyatomowym, które planowały złożyć petycję na ręce rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa. Apelowano w niej, aby rosyjski rząd nie podpisywał umowy na budowę elektrowni jądrowej na Białorusi. Jeden z aresztowanych, rosyjski fizyk jądrowy i dziennikarz Andriej Ożarkowiskij, planował w najbliższych dniach odwiedzić Polskę w ramach rozpoczętego w poniedziałek 23 lipca, Obozu Antyatomowego w Lubiatowie (woj. Pomorskie).
Więcej
-
Energooszczędne firmy mogą starać się o pieniądze na inwestycje
2012-07-24Ponad 170 mln złotych trafi do przedsiębiorców, którzy będą chcieli zainwestować w energooszczędność swojej firmy. Środki finansowe będą przyznawane w ramach programu "Efektywne wykorzystanie energii" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej
-
Wyniki projektu "Gminny Monitor Odnawialnych Źródeł Energii"
2012-07-23Na przełomie 2011 i 2012 roku Instytut Agroenergetyki zrealizował ogólnopolski projekt "Gminny Monitor Odnawialnych Źródeł Energii". Zakończono już opracowywanie wyników projektu, które przedstawiamy poniżej.
Więcej
-
PISM: do wspólnej polityki energetycznej Europy jeszcze daleko
2012-07-23Zależność importu surowców od niepewnych dostawców sprawia, że Unia Europejska musi uzgodnić wspólną politykę energetyczną. Jednak nadal nie udało się wypracować choćby wspólnego stanowiska wobec Gazpromu, głównego dostawcy gazu.
Więcej
-
Polski pomysł na bioenergetykę
2012-07-22Pierwszą na świecie ruchomą kontenerową siłownię energetyczną pracująca na biomasie buduje Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie (IMBiGS). Demonstracyjna linia generowania energii z „biomasy mikronizowanej", czyli biomasowego pyłu pozyskiwanego ze słomy, otrzymała dofinansowanie w ramach unijnego programu LIFE+.
Więcej
-
Bruksela straszy nas Trybunałem. Polska przekonuje, że unijne prawo wdrożyła
2012-07-20Komisja Europejska przesłała Polsce tzw. uzasadnioną opinię, czyli ostatnie ostrzeżenie przed wszczęciem procesu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Kara ta grozi nam za niewdrożenie dyrektyw dotyczących rynku gazu i odnawialnych źródeł energii. W odpowiedzi posłowie chcą nowelizacji prawa energetycznego, a resort gospodarki uspokaja, że odpowiednie przepisy zostały już przyjęte.
Więcej
-
PAN: wiatraki należy stawiać nie bliżej niż 500 m od domów. Trzeba zmienić prawo
2012-07-20Brak regulacji prawnych dotyczących energetyki wiatrowej sprawił, że elektrownie są stawiane zbyt blisko domów. Minimalna odległość powinna wynosić 500 m – tak wynika z ekspertyzy przygotowanej przez Polską Akademię Nauk na zlecenie marszałka woj. kujawsko–pomorskiego.
Więcej
-
Efektywność energetyczna oświetlenia dziennego w budynku
2012-07-19Zbigniew Turlej dla ChronmyKlimat.pl: Aktualnie obserwujemy intensywny i dynamiczny rozwój strategii i technologii efektywnego oświetlenia dziennego w budownictwie. Wysiłki te m.in. wynikają z konieczności ochrony klimatu na świecie. Jednym z wyrazów tego rozwoju są prace nad europejską normą oświetlenia dziennego w budownictwie, które zostaną zakończone i przyjęte przez CEN w roku 2014.
Więcej
-
Kassenberg: Decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej, zablokujemy nasz rozwój gospodarczy na wiele lat
2012-07-18Jeśli Polska ma być konkurencyjną gospodarką, musimy postawić na rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną. "Decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej zablokujemy nasz rozwój gospodarczy na wiele lat" – przestrzega Andrzej Kassenberg, ekspert zajmujący się energetyką.
Więcej
-
Wiatrobus na Pomorzu
2012-07-18Zanim dojadą na festiwal w Kostrzynie, czeka ich jeszcze kilkanaście "wietrznych przystanków". Wiatrobus, który dwa tygodnie temu wyruszył ze Szczecina zbliża się do województwa pomorskiego, a stąd pojedzie jeszcze na Warmię i Mazury. Akcja edukacyjna "Lato z wiatrakami" zakończy się na Przystanku Woodstock, gdzie uczestnicy festiwalu przymierzą się do próby bicia rekordu Guinnessa w największej ilości wypuszczonych jednocześnie latawców.
Więcej
-
CCS a trzęsienia ziemi
2012-07-16Wychwytywanie i zatłaczanie dwutlenku węgla pod ziemię uważane jest za istotny sposób ograniczenia emisji CO2 powstających podczas spalania węgla. Sektor paliw kopalnych upatrywał w tej technologii swojej szansy na utrzymanie się na szczycie. Ale pompując ciecze i gazy pomiędzy formacje skalne narusza się delikatną równowagę ciśnienia panującego w głębi ziemi, co może doprowadzić do gwałtownych ruchów sejsmicznych.
Więcej
-
Nowa technologia obniża zużycie energii przez centra danych
2012-07-14Zespół ekspertów ze środowiska przemysłowego i akademickiego znalazł sposób na obniżenie zużycia energii o ponad 20% przez centra danych, które są wykorzystywane w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (TIK).
Więcej
-
Przyszłość w atomie czy w rozproszeniu? – ekspercka debata MG
2012-07-13"Jeżeli polska energetyka ma spełniać unijne wymogi środowiskowe to nie wyobrażam jej sobie bez elektrowni jądrowych" – powiedział prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. "Rozwiązaniem przyszłości jest energetyka rozproszona, bazująca na filozofii prosumenckiej" – twierdzi z kolei dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Swoje poglądy na temat przyszłości polskiej energetyki eksperci przedstawili podczas debaty "Optymalny mix energetyczny dla Polski: Czy potrzebna jest w nim energetyka jądrowa?", zorganizowanej 4 lipca 2012 r. przez Ministerstwo Gospodarki.
Więcej
-
Opóźnia się wprowadzenie ustawy o zielonej energii. UE grozi Trybunałem
2012-07-13Ostre podziały wewnątrz rządu sprawiają, że prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii przedłużają się o kolejne miesiące. Tymczasem Unia Europejska grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy o OZE. Część jej zapisów trafi więc do noweli prawa energetycznego. "Sama ustawa będzie gotowa do końca roku" – zapewnia Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Mogą z niej jednak zniknąć ważne zapisy dotyczące wysokości wsparcia.
Więcej
-
Elektrownie atomowe w Europie są bezpieczne?
2012-07-12Po roku działania grupa ad hoc ds. ochrony obiektów jądrowych przedstawiła wyniki swoich prac. W specjalnym raporcie sformułowano zalecenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa reaktorów. Zaledwie kilka tygodni wcześniej Instytut Chemii im. Maksa Plancka w Mainz ostrzegł, że ryzyko radioaktywnego wycieku jest 200 razy wyższe niż wcześniej myślano.
Więcej
-
Nowoczesne i energooszczędne budownictwo? Nie w Polsce!
2012-07-129 lipca minął termin wdrożenia do prawa polskiego dyrektywy budynkowej EPBD (2010/31/WE). Tymczasem ustawa o charakterystyce energetycznej budynków jest jeszcze w powijakach.
Więcej
-
Szansa dla energii z węgla w krajach rozwijających się
2012-07-12Dojrzałe rynki powoli rezygnują z czarnego surowca – globalne zapotrzebowanie będzie napędzane przede wszystkim przez Indie i Chiny. Świat w ciągu następnych 25 lat, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, stanie się coraz bardziej zależny od różnych źródeł, w tym węgla. Według prognoz globalna produkcja energii wzrośnie z 21 224 terawatogodzin (TWh) w 2010 roku do 33 370 TWh w 2030 r. Udział węgla w rynku energii zwiększy się w krajach rozwijających się, ponieważ jest to jedno z najtańszych źródeł energii, którego obfite rezerwy znajdują się w USA, Rosji, Chinach, Australii i Indiach.
Więcej
-
Ekolodzy krytykują rządową kampanię o atomie. I robią własną
2012-07-11Ekolodzy krytykują plany budowy elektrowni atomowej, a prowadzonej przez rząd kampanii informacyjnej zarzucają przede wszystkim jednostronność. "Rząd nie ma odpowiedzi na nasze pytania, nie pokazuje żadnych alternatyw, a atom nie rozwiąże naszych problemów związanych z brakiem energii" – tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace. Z takim przekazem ekolodzy chcą dotrzeć do społeczeństwa poprzez stronę internetową, wzorowanej na tej rządowej.
Więcej
-
Ustawa o zielonych źródłach energii może nie powstać. Teraz projekt zakłada wsparcie głównie dla największych
2012-07-11Do laski marszałkowskiej trafił poselski projekt zmian w ustawie "Prawo energetyczne". Propozycje zakładają przeniesienie wprost zapisów z projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, z wyjątkiem tych, które miały zmienić system dotowania energetyki. Nadal więc największe wsparcie będą otrzymywać duże przedsiębiorstwa, w tym współspalające biomasę oraz elektrownie wodne. To stawia pod znakiem zapytania powstanie "zielonej" ustawy.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności