- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Studia w zakresie czystych technologii węglowych – także przez internet
2012-05-03Wideokonferencje, telefonia internetowa i czat – to niektóre środki komunikacji studentów z wykładowcą, stosowane w ramach otwartych w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) w Katowicach studiów doktoranckich w dziedzinie czystych technologii węglowych.
Więcej
-
100% OZE w Danii: realny plan czy myślenie życzeniowe?
2012-05-02Duńskie władze chcą, aby do 2020 roku energia konsumowana w Danii pochodziła w jednej trzeciej z OZE. Do 2050 udział ten ma osiągnąć 100%.
Więcej
-
Niemiecka branża producentów paneli PV pada
2012-05-02Upadłość jednego z liderów przemysłu fotowoltaicznego w Niemczech potwierdza, że dni niemieckiego przemysłu fotowoltaicznego są policzone i zostanie w nim miejsce jedynie dla instalatorów czy deweloperów montujących chińskie panele.
Więcej
-
Duńskie farmy wiatrowe pozytywnie oddziałują na ryby
2012-05-01Farmy wiatrowe przynoszą korzyści środowisku, ale w ramach nowego badania analizującego ich wpływ na życie morskie w Danii odkryto, że również ryby odnoszą korzyści z tego alternatywnego źródła energii. Wyniki, przedstawione w raporcie Narodowego Instytutu Zasobów Wodnych (DTU Aqua) zatytułowanym "Wpływ farmy wiatrowej Horns Rev 1 na społeczności ryb. Ocena siedem lat po utworzeniu", wskazują, że turbiny wiatrowe pozytywnie oddziałują na ryby, do tego stopnia, że niektóre gatunki zwiększają liczebność.
Więcej
-
Arogancja i nieudolność kampanii atomowej
2012-04-30– Potwierdziły się moje najgorsze przewidywania. Pani minister Trojanowska w ciągu 5 lat swojej kadencji nie uczyniła nic w kwestii kampanii informacyjnej i debaty publicznej. Jest to zresztą stała praktyka rządu, vide ACTA czy emerytury – twierdzi socjolog Tadeusz Burger.
Więcej
-
Seminarium „Energetyka wiatrowa – fakty i mity”
2012-04-30Energetyka wiatrowa może w najbliższych latach odegrać istotną rolę w ogólnym bilansie energetycznym Polski, ale jej rozwój powinien się opierać na zasadach wypracowanego consensusu i rozsądku. Oto konkluzja seminaryjnego posiedzenia senackiej Komisji Środowiska i Parlamentarnego Zespołu ds. Zielonej Gospodarki „Energetyka wiatrowa – fakty i mity", które odbyło się 24 kwietnia 2012 r. w Senacie. Pomysłodawcą spotkania było Stowarzyszenie Energii Odnawialnej.
Więcej
-
Oettinger: cel w zakresie oszczędności energii nadal możliwy
2012-04-30Komisja Europejska i duńska prezydencja w UE zapowiedziały, że ostateczne porozumienie w sprawie dyrektywy o efektywności energetycznej może "realistycznie" zostać osiągnięte w ciągu najbliższych kilku miesięcy, pomimo systematycznego osłabiania propozycji przepisów przez państwa członkowskie.
Więcej
-
0,2% powierzchni Warmii i Mazur dobre dla wiatraków?
2012-04-28Po uwzględnieniu propozycji władz województwa warmińsko-mazurskiego okazało się, że tereny nadające się do budowy farm wiatrowych to tylko ok. 0,2% obszarów województwa.
Więcej
-
Offshore przegra z gazem na Bałtyku?
2012-04-28Liczba koncesji na budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego może zostać ograniczona ze względu na występujące na dnie Bałtyku złoża gazu.
Więcej
-
Japoński rząd ukrywał niewygodne fakty
2012-04-27"Dopiero po awarii zwykli ludzie zdali sobie sprawę, że rząd i firmy energetyczne często ukrywały niewygodne fakty, a jedynie w niezależnych internetowych mediach toczyła się obiektywna dyskusja o energii atomowej. Obecnie ludzie przestali wierzyć w oficjalne wiadomości", mówi w wywiadzie dla "Zielonych Wiadomości" Yasuhiro Igarashi, doktorant w Instytucie Chemii Fizycznej PAN urodzony w Fukushimie.
Więcej
-
Energetyka wiatrowa receptą na kryzys?
2012-04-27W Kopenhadze zakończyła się największa doroczna impreza poświęcona energetyce wiatrowej w Europie ─ targi EWEA 2012. Dyskutowano o obecnym stanie i perspektywach pozyskiwania energii z wiatru. Już w maju podczas Konferencji i Targów PSEW ─ najważniejszego wiatrowego wydarzenia w Polsce dowiemy się jak dorównać w tej dziedzinie najlepszym europejskim i światowym wzorcom.
Więcej
-
Przeminęło z węglem
2012-04-25Od miesięcy atakują nas informacje o korzyściach, jakie polskiej gospodarce przynosi węgiel. Proszę sobie przypomnieć rzeczowy artykuł prasowy, audycję radiową czy też program telewizyjny o tym, w jakim stopniu górnictwo lub spalanie węgla wpływa na jakość życia, jakość gleb i plonów czy czystość wód. Ilu komentatorów czy redaktorów, których ceni się za obiektywność, podjęło publicznie ten temat? Ile opracowań czy publikacji powstałych przez ostatnie 20 lat pozwoliło chociaż zastanowić się, czy raz wybrana w latach 70. droga rozwoju jest słuszna?
Więcej
-
Maciej Nowicki: Horyzontem strategii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest próg 15% do 2020 r.
2012-04-25"Jeżeli zapanują sprzyjające warunki prawne to te wszystkie źródła mogłyby doprowadzić do realizacji naszych europejskich zobowiązań, bez specjalnego uszczerbku dla cen energii. Ważne jest, by uregulowania prawne sprzyjały rozwojowi, a nie go hamowały" – mówi prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska w rozmowie z EurActiv.
Więcej
-
Nowe elektrownie węglowe bez CCS zakazane w Stanach Zjednoczonych
2012-04-24Poniżej sygnalizacja podstawowych parametrów nowego standardu środowiskowego dla elektrowni węglowych w Stanach Zjednoczonych, opublikowanego przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
Więcej
-
Europejski Tydzień Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy”
2012-04-24W dniach 23-29 kwietnia w ponad dwudziestu polskich miastach odbywać się będą wydarzenia edukacyjno-informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy". W tym samym czasie podobne akcje organizowane będą także na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.
Więcej
-
Energetyczne dylematy Unii Europejskiej
2012-04-24Komisja Europejska organizuje debatę na temat energetycznych celów Wspólnoty po roku 2020. W komunikatach związanych z tym tematem jednym z najczęściej wymienianych krajów jest Polska.
Więcej
-
Mieczysław Kasprzak: Energia odnawialna nie zastąpi nam w całości potrzebnej energii
2012-04-23"Zależy nam, by energia była produkowana jak najbliżej ostatecznego odbiorcy, w małych wytwórniach, żeby nie było strat podczas jej przesyłania. Także po to, by każdy mógł w ramach własnych możliwości tę energię elektryczną lub ciepło produkować" – mówi w wywiadzie dla EurActiv.pl wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak, odpowiedzialny m.in. za rozwój odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki poprawia efektywność energetyczną
2012-04-23System białych certyfikatów, wsparcie przedsięwzięć termoizolacyjnych oraz programy wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to główne propozycje Ministerstwa Gospodarki zawarte w drugim krajowym planie działań dotyczącym efektywności energetycznej w Polsce. Rada Ministrów przyjęła dokument MG 17 kwietnia 2012 r.
Więcej
-
Ile kosztuje wsparcie dla współspalania?
2012-04-22Na wsparcie energetyki odnawialnej za pomocą zielonych certyfikatów w zeszłym roku wydano w sumie 4,5 mld zł. Ile z tej kwoty przypadło operatorom instalacji współspalających biomasę i węgiel?
Więcej
-
Ogniwa PV o wydajności 24% trafią do masowej produkcji
2012-04-22SunPower uruchamia masową produkcję ogniwa fotowoltaicznego o mocy 24%. Będzie to jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań dostępnych na globalnym rynku PV.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności