- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Energetyka wiatrowa receptą na kryzys? (14259)
2012-04-27Drukuj
W Kopenhadze zakończyła się największa doroczna impreza poświęcona energetyce wiatrowej w Europie ─ targi EWEA 2012. Dyskutowano o obecnym stanie i perspektywach pozyskiwania energii z wiatru. Już w maju podczas Konferencji i Targów PSEW ─ najważniejszego wiatrowego wydarzenia w Polsce dowiemy się jak dorównać w tej dziedzinie najlepszym europejskim i światowym wzorcom.
Wybór Danii na gospodarza największego wydarzenia sektora wiatrowego w Europie był jak najbardziej uzasadniony w kontekście ekologicznej reputacji tego państwa oraz jego ambitnych planów dotyczących rozwoju energetyki odnawialnej. Do 2050 r. planowane jest tam całkowite uniezależnienie się od paliw kopalnych, a do 2020 r. osiągnięcie 50% udziału energii wiatrowej w całkowitym bilansie energetycznym. Sama Kopenhaga natomiast postawiła sobie za cel uzyskanie do 2025 r. statusu pierwszej wolnej od węgla stolicy na świecie. Premier Danii Helle Thorning-Schmidt w swoim wystąpieniu podczas sesji otwierającej Targi przekonywała, że przekształcenie Europy w zielone supermocarstwo jest możliwe, ale będzie wymagało zdecydowanych działań.
Według prezesa EWEA Arthura Zervosa energia wiatrowa może skutecznie przeciwdziałać recesji stymulując działalność gospodarczą, kreując miejsca pracy oraz zwiększając eksport walczącej z rosnącymi cenami importowanych paliw Unii Europejskiej. Jego słowa znalazły potwierdzenie w zaprezentowanym podczas Targów raporcie "Zielony wzrost", który podsumowuje osiągnięcia oraz przedstawia perspektywy dla branży wiatrowej.
Wynika z niego m.in., że w latach 2007-2010 sektor energetyki wiatrowej zwiększył swój udział w PKB UE o 33%, a w samym roku 2010 wyniósł on 32 mld euro. Do 2020 r. udział energetyki wiatrowej w PKB EU ma się zwiększyć nawet trzykrotnie. Według raportu dzięki energetyce wiatrowej w latach 2007-2010 o 30% zwiększyła się również liczba miejsc pracy osiągając 240 000, podczas gdy bezrobocie na terenie UE w tym okresie wzrosło o 9,6%. Do roku 2020 sektor może zatrudniać 520 000, a do 2030 nawet 795 000 pracowników. Ponadto w roku 2010 sektor energetyki wiatrowej wyeksportował dobra i usługi o łącznej wartości 5,7 mld euro netto oraz uniknął zakupu paliwa za 5,71 mld euro.
Raport podkreśla, że aby korzyści ekonomiczne z rozwoju energetyki wiatrowej zostały osiągnięte muszą być spełnione następujące warunki: stabilne narodowe plany rozwoju energetyki wiatrowej oraz wypełnienie przez kraje członkowskie, określonych dyrektywami zobowiązań w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym bilansie energetycznym oraz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery, ustalenie nowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii do 2030 r., powstanie zjednoczonej europejskiej sieci energetycznej i rynku energii, ambitniejsze cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych do 2020 r. oraz dostateczne fundusze na badania energetyki wiatrowej.
Targi w Kopenhadze nie zamykają kalendarza imprez wiatrowych w Europie. Za niespełna miesiąc w dniach 22-23 maja w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się najważniejsze wydarzenie poświęcone energetyce wiatrowej w Polsce — Konferencja i Targi PSEW 2012. Więcej informacji na temat Konferencji można znaleźć na stronie www.psew2012.pl.
Energetyka odnawialna ma po swojej stronie coraz więcej argumentów nie tylko środowiskowych, ale także gospodarczych. Już dziś, dzięki energii elektrycznej produkowanej na farmach wiatrowych, do atmosfery nie dostaje się tyle szkodliwych gazów, ile produkuje pół miliona samochodów. Wpływ energetyki wiatrowej na środowisko można porównać też do posadzenia 15 milionów drzew w Polsce.
Do 2020 roku, przy sprzyjających rozwiązaniach prawnych, produkcja energii wiatrowej może być nawet 4 razy większa niż obecnie, dając pracę 66 tysiącom ludzi w całej Polsce oraz co roku zasilać gminne budżety w wysokości kilkuset milionów złotych.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności