- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Czy Nowy Jork stanie się Wenecją Ameryki?
2011-03-24Jednym ze skutków globalnego ocieplenia i spowodowanego nim topnienia pokrywy lodowej Antarktydy i Grenlandii może być wzrost poziomu morza. Zagrożonych zostanie wiele terenów nadmorskich, w tym polskie Żuławy Wiślane i miasta leżące wzdłuż wybrzeży, takie jak Amsterdam, czy Wenecja. Ten sam los może czekać również… Nowy Jork.
Więcej
-
Poznano zjawisko globalnego ocieplenia w starożytności
2011-03-24Rezultaty najnowszych badań sugerują, że w przeszłości okresy silnego globalnego ocieplenia występowały na Ziemi znacznie częściej, niż do tej pory uważano. Wyniki te opublikowano w czasopiśmie "Nature". Dowodzą one, że okresy ocieplenia były prawdopodobnie spowodowane uwalnianiem zasobów dwutlenku węgla (CO2) z głębi oceanicznych. Zbadanie tych okresów ocieplenia umożliwi naukowcom przewidywanie wpływu obecnych zmian klimatycznych na ekosystemy i wzorce cyrkulacji oceanów.
Więcej
-
Kłopotów w elektrowni Fukushima ciąg dalszy
2011-03-24W czterech reaktorach elektrowni jądrowej Fukushima, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i fale tsunami, nadal występują problemy – nieoczekiwany wzrost promieniowania i temperatury. W dalszym ciągu konieczne jest chłodzenie uszkodzonych reaktorów poprzez polewanie ich wodą.
Więcej
-
Sto dni do „zielonej prezydencji”
2011-03-24Negocjacje polityczne, debaty eksperckie, wyzwania organizacyjne i logistyczne, łącznie kilkadziesiąt wydarzeń w kraju i zagranicą. Za 100 dni, 1 lipca 2011 roku, Polska po raz pierwszy obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Ministerstwo Środowiska finalizuje swoje przygotowania i planuje „zazielenić” nasze przewodnictwo, czyli zadbać o jego ekologiczny wymiar.
Więcej
-
Rośnie las podatków
2011-03-24W środę 23 marca, po rozpoczęciu astrologicznej wiosny obchodziliśmy Światowy Dzień Lasu. Z tej okazji poznańska firma e-file sp. z o.o. wraz z FUNDACJĄ AERIS FUTURO zachęcają do wypełnienia i wysłania deklaracji podatkowych za pomocą programu e-pity. Dzięki temu zaoszczędzony zostanie nie tylko papier. Firma e-file wpłaci na konto fundacji 1 grosz na sadzenie drzew za każdy nadesłany drogą elektroniczną PIT .
Więcej
-
Termin umarzania świadectw pochodzenia OZE
2011-03-2331 marca mija termin, w którym firmy sprzedające energię muszą wywiązać się z obowiązku umorzenia określonej liczby świadectw pochodzenia lub uregulowania opłat zastępczych za ubiegły rok.
Więcej
-
Ekonomicznie - bezpiecznie - alternatywnie. Argumenty przeciw atomowi
2011-03-23Obserwując katastrofę w Japonii i reakcje polskiego rządu na wybuchy elektrowni atomowej Fukushima, Koalicja Klimatyczna podtrzymuje negatywne stanowisko dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Nie stać nas na budowę elektrowni atomowej, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ze względu na ryzyko, które to ze sobą niesie. Sprzeciwiamy się atomowym planom rządu. W Polsce istnieje alternatywa dla atomu: rozwój energetyki opartej na lokalnych, odnawialnych zasobach i efektywność energetyczna.
Więcej
-
EKES opowiada się za wspólną zewnętrzną polityką energetyczną dla UE
2011-03-23W opinii w sprawie dostaw energii i polityki sąsiedztwa Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stwierdza, że UE powinna uczynić z bezpieczeństwa dostaw energii jeden z priorytetów polityki zewnętrznej. W opinii przygotowanej na wniosek prezydencji węgierskiej komitet poparł mianowanie wysokiego przedstawiciela ds. polityki energetycznej w celu ujednolicenia stanowiska UE w tej dziedzinie.
Więcej
-
Zaproszenie do konsultacji społecznych
2011-03-23Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działający jako Krajowy operator Systemu zielonych inwestycji zaprasza do konsultacji społecznych dokumentu pn. „Polski projekt Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) Ramy Zarządzania Środowiskiem”.
Więcej
-
Unijna współpraca klimatyczna Węgier i Polski
2011-03-23Przygotowania do globalnej Konferencji Klimatycznej ONZ w Durbanie i finansowanie europejskiej polityki ochrony klimatu to tematy, które zdominowały spotkanie w ramach roboczej współpracy z Węgrami przed polską prezydencją w UE. Spotkanie Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska RP z Peterem Olajosem, podsekretarzem stanu w węgierskim Ministerstwie Rozwoju Krajowego, odpowiedzialnym za zieloną gospodarkę i zmiany klimatu, poświęcone było kwestiom, które staną się kluczowe podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE.
Więcej
-
Ekonomicznie - bezpiecznie - alternatywnie. Argumenty przeciw atomowi
2011-03-23Obserwując katastrofę w Japonii i reakcje polskiego rządu na wybuchy elektrowni atomowej Fukushima, Koalicja Klimatyczna podtrzymuje negatywne stanowisko dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Nie stać nas na budowę elektrowni atomowej, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ze względu na ryzyko, które to ze sobą niesie. Sprzeciwiamy się atomowym planom rządu. W Polsce istnieje alternatywa dla atomu: rozwój energetyki opartej na lokalnych, odnawialnych zasobach i efektywność energetyczna.
Więcej
-
Nowy model wspierania odnawialnych źródeł energii
2011-03-22Przyjęto założenie, aby system był bardziej efektywny i aby go uprościć. Zatem spodziewajmy się dalszych komplikacji, które są konieczne, żeby model wspierania odnawialnych źródeł energii był prostszy - pisze Iwona Polok z MCG.
Więcej
-
Największe katastrofy jądrowe w historii
2011-03-22W 1990 roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opracowała siedmiostopniowy system stopniowania rodzajów awarii, gdzie poziom 0 oznacza brak albo zakłócenie mało znaczące dla technicznego bezpieczeństwa elektrowni, poziom 1 – anomalia, poziomy 2 i 3 – incydenty, a stopnie 4 do 7 obejmują poważne awarie (wypadki). Sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima ma już 6. stopień w INES. Najwyższą notę, czyli 7, uzyskała jak na razie tylko jedna awaria – katastrofa w Czarnobylu. Poniżej prezentujemy zestawienie największych katastrof jądrowych w historii.
Więcej
-
"Dobry klimat dla powiatów" - biuletyn informacyjny nr 2
2011-03-22Zapraszamy do drugiego numeru biuletynu informacyjnego projektu "Dobry klimat dla powiatów". Tematem numeru jest WODA. Ponadto przedstawiamy naszych angielskich, a dokładnie z Kornwalii, partnerów oraz wyjaśniamy, czym tak naprawdę w istocie jest ślad węglowy. Znajdą też Państwo pełną listę wraz z mapką powiatów, które już przystąpiły do naszego projektu.
Życzymy przyjemnej lektury.
Więcej
-
Dania zmniejsza zużycie energii i zwiększa produkcję z OZE
2011-03-22Duński rząd przedstawił plan zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zmniejszenia całkowitego zużycia energii. Celem „Energistrategi 2050” jest zredukowanie zużycia energii brutto o 6% w 2020 r. względem poziomu z 2009 r. oraz zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do 33% całkowitej konsumpcji energii.
Więcej
-
153 wnioski o finansowanie instalacji CCS i innowacyjnych technologii OZE w Komisji Europejskiej
2011-03-22O pieniądze z programu Komisji Europejskiej „Rezerwy dla nowych instalacji 300” (NER 300) starają się 22 projekty CCS i 131 projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii z 25 krajów UE – ogłosiła 11 marca br. Connie Hedegaard, komisarz ds. klimatu. NER 300 ma zachęcić unijne firmy do inwestowania w demonstracyjne instalacje oraz do testowania nowych rozwiązań przyjaznych klimatowi i środowisku.
Więcej
-
Jeden pomysł na trzy komunalne problemy
2011-03-21Mieszkańcy 20 lubelskich gmin i miast: Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Parczewa i Terespola w 2014 roku zyskają nowoczesny system gospodarowania odpadów. Ponad 150 tysięcy mieszkańców skorzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, a region wzbogaci się o dodatkową 0,7-megawatową elektrownię wytwarzającą energię elektryczną z odpadów, których strumień oszacowano na ok. 55 tys. ton rocznie.
Więcej
-
PSEW o rozwoju energetyki wiatrowej w woj. zachodniopomorskim
2011-03-2110 marca 2011 r. w siedzibie PSEW w Szczecinie miała miejsce konferencja prasowa poświęcona „Programowi rozwoju sektora energetycznego w województwie zachodniopomorskim do roku 2015 r. z perspektywą do roku 2030”. PSEW przekonywał, dlaczego region zachodniopomorski zasługuje na lepszy plan dla rozwoju energetyki.
Więcej
-
Gorąca debata o japońskim kryzysie atomowym
2011-03-21Katastrofa nuklearna w Japonii otworzyła w UE gorącą debatę na temat bezpieczeństwa energii atomowej. Komisarz Günther Oettinger odpowiadał w środę, 16 marca br. na pytania deputowanych dotyczące poprawy bezpieczeństwa elektrowni, przyszłości polityki energetycznej Unii i alternatywnych źródeł energii.
Więcej
-
Rekordowa Godzina dla Ziemi WWF: już 130 państw!
2011-03-21Wszystkie kontynenty, 130 krajów z całego świata, Kinga Rusin i Michał Piróg, 16 polskich miast wojewódzkich, szkoły, instytucje i osoby indywidualne, wezmą udział w Godzinie dla Ziemi WWF. W sobotę 26 marca, po raz czwarty w Polsce, każdy będzie mógł wziąć udział w tej międzynarodowej akcji i zrobić coś więcej niż tylko symboliczne zgaszenie światła na godzinę.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności