więcej


Publikacje

Rekordowa Godzina dla Ziemi WWF: już 130 państw! (10735)

2011-03-21

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Wszystkie kontynenty, 130 krajów z całego świata, Kinga Rusin i Michał Piróg, 16 polskich miast wojewódzkich, szkoły, instytucje i osoby indywidualne, wezmą udział w Godzinie dla Ziemi WWF. W sobotę 26 marca, po raz czwarty w Polsce, każdy będzie mógł wziąć udział w tej międzynarodowej akcji i zrobić coś więcej niż tylko symboliczne zgaszenie światła na godzinę.  
Bez względu na zamieszkiwaną przez nas szerokość geograficzną, każdy ma taki sam wpływ na stan środowiska naturalnego na Ziemi. Kiedy odbyły się pierwsze edycje Godziny dla Ziemi WWF, tym, do czego zachęcaliśmy, było symboliczne zgaszenie światła w celu wyrażenia naszej troski o naszą planetę – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. – W tym roku chcemy, aby stała się ona okazją również do zmiany codziennych nawyków, z których możemy zrezygnować bez straty dla nas samych, a z korzyścią dla środowiska.

Przesiadając się z samochodu na rower, korzystając z komunikacji miejskiej, wyłączając światło lub urządzenie pobierające energię, jeśli nie jest nam to potrzebne, segregując śmieci, to tylko niektóre z postanowień, zaś ich podjęcie nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Każdy może wziąć udział w tej akcji i podjąć zobowiązanie już dziś dzięki wyjątkowej aplikacji z pandą na profili WWF na Facebooku. 

Tradycyjnie Godzinie dla Ziemi WWF będzie towarzyszyć gaszenie oświetlenia zewnętrznego budynków, których administratorzy zgłosili już swój udział. W symbolicznym geście w mroku znajdą się m.in. takie obiekty jak: London Eye, Wieża Eiffla w Paryżu, Sky Tower w Auckland, wodospad Niagara w Kanada, Obliesco w Buenos Aires czy też Harbour Bridge i Opera House w Sydney. 

Godzina dla Ziemi WWF jest obecnie największą globalną akcją na rzecz ochrony środowiska. Po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku w Sydney. Od tego czasu rozrosła się do rozmiarów wielkiej manifestacji. W tym roku przyłączyły się do niej największe światowe metropolie, ponad 750 najbardziej znanych budynków na całym świecie zgasi zewnętrzne oświetlenie.
 

Rzymskie Koloseum. Żródło: Wikimedia Commons

 W Polsce zgaśnie również szereg różnych znanych budynków. Zgłoszenia wciąż do nas spływają i lista wydłuża się każdego dnia – dodaje Kosowska. – W chwili obecnej swój udział potwierdziły już 32 miasta i miejscowości. Wśród nich są: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gniewino, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grodzisk Mazowiecki, Gryfice, Koszalin, Kraków, Katowice, Kielce, Lublin, Łódź, Malbork, Opole, Ornontowice, Płoty, Poznań, Pruszków, Rzeszów, Racibórz, Starogard Gdański, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Trzebiatów, Warszawa i Wrocław. W miastach tych zostanie wygaszone oświetlenie najważniejszych budynków, urzędów oraz ratuszy. Podczas Godziny dla Ziemi WWF Zgasną także: Zachęta, Muzeum Narodowe, mury obronne Starego Miasta, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki w Warszawie, Złota Brama i Dwór Artusa w Gdańsku, iluminacja Pałacu Wielkopolskich, Wieża Ratuszowa, Sukiennice oraz Kopiec Kościuszki w Krakowie, Spodek w Katowicach i most uniwersytecki we Wrocławiu. Każdy – urząd miasta, firma, osoba indywidualna, mogą wciąż przyłączyć się do naszej akcji. Zachęcamy do zapisywania się do Godziny dla Ziemi WWF poprzez stronę internetową www.wwf.pl/godzinadlaziemi.


źródło: WWF
www.wwf.pl
 
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej