- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Biogazownia, która ogrzeje całą wieś
2013-01-03Rolnicza biogazownia w warmińskim Boleszynie (gmina Grodziczno) to dobry przykład tego, jak lokalne społeczności i rolnicy mogą skorzystać na takich inwestycjach.
Więcej
-
7 nowych biogazowni na Warmii i Mazurach
2013-01-02Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie dofinansuje budowę siedmiu biogazowni rolniczych na Warmii i Mazurach. Przeznaczy na ten cel 65 mln zł.
Więcej
-
Postępy Polski na polu efektywności energetycznej
2013-01-02Główny Urząd Statystyczny wydał raport "Efektywność wykorzystania energii w latach 2000-2010". Do zwiększania efektywności energetycznej zobowiązuje nas dyrektywa unijna. Publikacja GUS-u prezentuje trendy w tym obszarze w skali makro i w poszczególnych obszarach gospodarki oraz umożliwia ocenę skutków działań i programów w zakresie efektywności energetycznej.
Więcej
-
O braku woli wdrożenia dyrektywy 2009/28/WE o promocji odnawialnych źródeł energii i spychaniu na boczny tor prac nad ustawą o OZE
2013-01-02Odnawialny.blogspot.com: Minęły już dwa lata i tydzień od wymaganego prawem UE wdrożenia dyrektywą 2009/28/WE o promocji odnawialnych źródeł energii (OZE). Nic nie wskazuje na to, że po opracowaniu w Ministerstwie Gospodarki (MG) projektu ustawy o OZE, która ma wdrożyć dyrektywę i po skierowaniu projektu regulacji na komitet Rady Ministrów (RM), sprawy posuwają się szybko do przodu ani nawet że idą w dobrym kierunku. Nie widać też woli politycznej, aby sytuację zmienić.
Więcej
-
Tankowcem przez Arktykę. Zimą
2013-01-01Pokrywa lodowa w Arktyce szybko znika, w okresie letnio-jesiennym coraz więcej statków korzysta z trasy wzdłuż brzegów Rosji. Właśnie wykonywany jest kolejny krok.
Więcej
-
Klimat zwyciężył podczas IO w Londynie. A podczas Euro 2012?
2012-12-31Podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie w związku z zużyciem energii wyemitowano o 28% mniej dwutlenku węgla niż wcześniej szacowano – pochwalił się w połowie grudnia Londyński Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich (LOCOG). Co zrobiono dla klimatu i środowiska w trakcie trwania Euro 2012 – wciąż niewiele wiemy.
Więcej
-
Co przyniesie nowy rok dla klimatu?
2012-12-31Kończący się dziś rok obfitował w ekstremalne zdarzenia pogodowe, nawiedzające wszystkie części świata. Ich liczba i zasięg budzą obawy o przyszłość. Wiele instytucji naukowych zgadza się, że wpływ człowieka na klimat jest coraz bardziej oczywisty. Zgodnie z prognozami brytyjskiego Met Office tych ekstremalnych zjawisk może być więcej niż dotychczas, gdyż prawdopodobnie rok 2013 będzie jeszcze cieplejszy od mijającego.
Więcej
-
Obiekty o zapotrzebowaniu ciepła ponad 50 kW a obowiązek korzystania z OZE lub sieci ciepłowniczej
2012-12-31Dlaczego warto rozważyć zastosowanie pomp ciepła w budynkach o szczytowej mocy cieplnej powyżej 50 kW położonych w miastach w świetle wymagań ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej i najnowszych przepisów "Prawa budowlanego"?
Więcej
-
Wielcy gracze stawiają na OZE
2012-12-30Na całym świecie coraz więcej pieniędzy inwestuje się w odnawialne źródła energii. Już niemal 60 proc. największych światowych firm doceniło wagę OZE i dostrzegło konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Na Politechnice Warszawskiej uruchomiono badawczą instalację fotowoltaiczną
2012-12-30W obecności zaproszonych gości reprezentujących sektor energetyki, badań i polityki na kampusie Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej nastąpiło podłączenie do sieci oraz uroczyste uruchomienie dwóch instalacji fotowoltaicznych w ramach programu solarnego dena Polska.
Więcej
-
Energetyka offshore korzystna dla morskich organizmów
2012-12-29Morskie elektrownie wiatrowe mają korzystny wpływ na życie stworzeń zamieszkujących morze. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Marynistyki Uniwersytetu w Plymouth.
Więcej
-
Przewoźnicy i związkowcy przeciwko likwidacji kolejnych linii kolejowych
2012-12-297 grudnia br. w Warszawie przewoźnicy, związkowcy i kampania "Tiry na tory" wspólnie ogłosili apel do władz Polski i Unii Europejskiej przeciwko planowanym cięciom w sieci kolejowej. Cięcia te, których program zawiera tzw. "raport McKinseya" obniżyłyby łączną długość linii kolejowych o około 25%.
Więcej
-
Konsumpcja energii w europejskich domach wzrasta
2012-12-28Zużycie energii w europejskich gospodarstwach domowych wzrasta – podaje Komisja Europejska w nowym raporcie. Po kilkuletnim okresie spadku wykorzystania energii, w latach 2009-2011 zaobserwowano jego ponowy wzrost. Przyczyn tego procesu jest kilka, a wyniki wskazują na dalszą potrzebę podnoszenia efektywności energetycznej.
Więcej
-
Wielkie wylesianie
2012-12-28Azja Południowo-Wschodnia to obszar występowania jednych z najstarszych i najbogatszych gatunkowo lasów równikowych na Ziemi. Niestety rejon ten w ostatnich dekadach przeszedł radykalną transformację doświadczając bezprecedensowego w historii ludzkości wylesiania. Główne państwa regionu – Indonezja i Malezja straciły łącznie w latach 2000-2010 około 11 milionów hektarów lasu. Jest to obszar porównywalny z obszarem Danii.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska chce nowej opłaty dla operatorów hydroelektrowni
2012-12-28Hydroelektrownie będą uiszczały opłaty za wodę, z której korzystają przy produkcji energii. Resort środowiska chce, by nowe regulacje zaczęły obowiązywać od 2014 roku. Dziś ma zdecydować o przyjęciu założeń do projektu ustawy "Prawo wodne". Część spółek już protestuje przeciwko propozycjom ministerstwa, zarzucając mu dyskryminowanie przedsiębiorców.
Więcej
-
H. Majchrzak: Mamy za mało fotowoltaiki
2012-12-27Zdaniem szefa PSE Operator Polska powinna "wstydzić się" ilości mocy zainstalowanej paneli fotowoltaicznych. Jak podkreśla, jest to już coraz bardziej konkurencyjne źródło. Podczas debaty u Prezydenta RP wsparcie dla "zielonej" rozproszonej energetyki wyraził także prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Więcej
-
1,2 mld euro dotacji na uruchomienie innowacyjnych projektów w sektorze energii ze źródeł odnawialnych
2012-12-27Komisja Europejska przyznała ponad 1,2 mld euro na realizację 23 nowatorskich projektów demonstracyjnych z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie przyznano w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków programu finansowania NER300. Projekty będą współfinansowane z dochodów uzyskanych ze sprzedaży 200 mln uprawnień do emisji pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji (NER) unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Będzie można stawiać turbiny przy lotniskach?
2012-12-23Z rożnych przyczyn farm wiatrowych nie można budować niedaleko portów lotniczych. Ruch łopat turbin wprowadza w błąd urządzenia wykorzystywane w wieżach kontroli lotów. Być może brytyjska firma Aveillant znalazła rozwiązanie tego problemu.
Więcej
-
Koalicja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” otrzymała prestiżową serbską nagrodę
2012-12-22Ogólnopolska Koalicja przeciwko planom budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" otrzymała prestiżową serbską nagrodę "Charter award for civil bravery – Dragoljub Stosic 2012". Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Belgradzie 15 grudnia br. w centrum prasowym Danas. W budynku gdzie ma swoją siedzibę ambasada Australii w Serbii.
Więcej
-
NFOŚiGW dofinansuje niskoemisyjny transport i oświetlenie miejskie
2012-12-22Wsparcie energooszczędnego oświetlenia ulicznego i ekologicznego transportu publicznego będzie możliwe już od nowego roku, dzięki środkom pozyskanym przez Polskę z handlu prawami do emisji AAU.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności