- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Wpływ Programu Polskiej Energetyki Jądrowej na środowisko - konsultacje społeczne
2010-12-30Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna z dniem 30 grudnia 2010 r. proces sporządzania Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Więcej
-
Minister Gospodarki podpisał rozporządzenie dotyczące działania 9.6
2010-12-29W dniu 9 grudnia 2010 r. Minister Gospodarki podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej na inwestycje w zakresie budowy lub przebudowy sieci elektroenergetycznych oraz przyłączy umożliwiających przyłączanie jednostek wytwórczych energii z odnawialnych źródeł energii do systemu elektroenergetycznego oraz przesył energii z odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Bruksela walczy z oszustwami w handlu emisjami CO2
2010-12-29Komisja Europejska pracuje nad zaostrzeniem przepisów obowiązujących na europejskim rynku emisji CO2, w celu powstrzymania nielegalnego handlu uprawnieniami przez osoby mające dostęp do tajnych informacji oraz zapobiegania oszustwom i manipulacjom w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS).
Więcej
-
Jaka jest cena śniegu?
2010-12-28Czy brnąc przez zaspy ktoś zastanawia się, ile kosztowałoby nas to, gdyby nie było śniegu? Ile zapłacilibyśmy za to my, budżet państwa, wszystkich kraje na świecie, nasze dzieci, ich dzieci? Jakie konsekwencje ma brak śniegu? Eksperci Fundacji Aeris Futuro apelują, że zmiany klimatyczne zwane umownie zjawiskiem „ceny śniegu” oznaczają zwiększone ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i wzrost kosztów społecznych w dalszej perspektywie.
Więcej
-
Normy emisji CO2 dla nowych lekkich samochodów dostawczych
2010-12-28Od 2014 r. producenci lekkich samochodów dostawczych będą musieli przestrzegać nowych wymagań odnośnie emisji CO2. Od 2017 r. już wszystkie produkowane samochody dostawcze będą musiały być w pełni ekologiczne. Natomiast producenci samochodów dostawczych, które emitować będą mniej niż zakładają przyjęte normy będą dodatkowo promowani. Unia Europejska już teraz planuje wprowadzenie ograniczania emisji CO2 także z samochodów ciężkich.
Więcej
-
Europejczycy optymalizują sieci elektroenergetyczne
2010-12-27Naukowcy z Niemiec opracowują nowe komponenty elektroniczne, które pomogą dostosować infrastrukturę energetyczną do zwiększającego się udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz wyeliminować straty przesyłowe. Obecnie podczas przesyłu energii kablami do użytkowników część z niej jest tracona. Zespół z Instytutu Zintegrowanych Systemów i Technologii Urządzeń im. Fraunhofera (IISB) w Niemczech odkrył, że niezawodny system przesyłu ma decydujące znaczenie dla całej infrastruktury.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak o rynku energii w Europie Środkowo-Wschodniej
2010-12-27Bezpieczeństwo energetyczne Europy oraz kwestie ochrony środowiska były głównym tematem VI Międzynarodowej Konferencji POWER RING 2010 – Regionalny rynek energii Europy Środkowo-Wschodniej. W spotkaniu zorganizowanym 20 grudnia 2010 r. oraz towarzyszącym mu posiedzeniu Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji wziął udział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Więcej
-
Fundacja Aeris Futuro i Yves Rocher odnawiają wspólnie zniszczone lasy pod Częstochową
2010-12-24We wrześniu 2010 roku Fundacja Aeris Futuro we współpracy z Yves Rocher Polska Sp. z o.o. posadziła w nadleśnictwie Koszęcin koło Częstochowy 46 tysięcy sadzonek drzew na 8 hektarach terenów po klęskach żywiołowych. Jest to początek trzyletniego, wspólnego programu zalesień w tym regionie. Planowane jest posadzenie 130 tysięcy drzew w ciągu 3 lat (do 2012 roku) na 22 hektarach.
Więcej
-
Naukowcy: górnicze hałdy też emitują CO2
2010-12-24Nie tylko czynne instalacje przemysłowe, ale także zgromadzone na zwałowiskach powęglowe odpady emitują dwutlenek węgla – podkreślają śląscy naukowcy, którzy opracowali specjalny przyrząd do pomiaru emisji CO2 z kopalnianych hałd. Jak podała rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, Sylwia Jarosławska-Sobór, wynalazek otrzymał srebrny medal na tegorocznych Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik, Brussels Innova, które odbyły się w listopadzie w Brukseli.
Więcej
-
Nowa metoda recyklingu opakowań z prezentów
2010-12-23Naukowcy stworzyli nową metodę recyklingu, która pozwala całkowicie przetworzyć nawet najbardziej kłopotliwe opakowania po prezentach - informuje serwis "EurekAlert".
Więcej
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie założeń dla rozwoju gospodarki niskowęglowej w Polsce
2010-12-23Zmniejszenie emisyjności polskiej gospodarki jest nie tylko możliwe, ale konieczne. To szansa na wzrost innowacyjności oraz stworzenie dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy – niskoemisyjne technologie są bardziej pracochłonne niż technologie konwencjonalne.
Więcej
-
Co nam przyniosła konferencja klimatyczna w Meksyku?
2010-12-23Niespełna dwa tygodnie temu zakończyła się konferencja klimatyczna w Cancun, wyczekiwana od dawna przez wszystkich członków rynku handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Najważniejszą kwestią, jaka miała ustalona przez wszystkich uczestników spotkania, było ustalenie nowego ładu klimatycznego, który miałby obowiązywać po wygaśnięciu Protokołu z Kioto, co nastąpi w roku 2012.
Więcej
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie założeń dla rozwoju gospodarki niskowęglowej w Polsce
2010-12-23Zmniejszenie emisyjności polskiej gospodarki jest nie tylko możliwe, ale konieczne. To szansa na wzrost innowacyjności oraz stworzenie dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy – niskoemisyjne technologie są bardziej pracochłonne niż technologie konwencjonalne.
Więcej
-
Redukcja emisji w transporcie morskim
2010-12-23Transport morski jest odpowiedzialny za ok. 4 proc. światowych emisji dwutlenku węgla spowodowanych działalnością człowieka. Dlatego sprawozdanie KE przedstawia propozycje technologiczne zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza w tym sektorze. Obecnie 50 tys. statków handlowych przewozi 90 proc. światowych towarów, co oznacza, że transport morski jest nieodzowny dla światowej gospodarki.
Więcej
-
Hedegaard o kontroli CO2
2010-12-23W świetle kryzysu klimatycznego i gospodarczego konieczne są sposoby opłacalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – pokreślą komisarz Connie Hedegaard. Komisja Europejska przygotowuje się do opracowania wniosku ustawodawczego dotyczącego nadzoru regulacyjnego nad rynkiem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej.
Więcej
-
"Pieprz i wanilia" - kolejna edycja
2010-12-22Koalicja Klimatyczna zaprasza do głosowania w piątej edycji ankiety „Pieprz i Wanilia”, w której wybierane są najlepsze i najgorsze wypowiedzi polityków na temat zmian i ochrony klimatu oraz związanej z nimi polityki energetycznej. Tym razem o tytuły ubiegają się m.in. Janusz Zaleski, Joanna Strzelec-Łobodzińska, Lena Kolarska-Bobińska. Rozstrzygnięcie głosowania już 23 stycznia.
Więcej
-
Czy REDD+ wystarczy, by skutecznie chronić lasy?
2010-12-22Program REDD+ był jednym z kluczowych tematów rozmów podczas szczytu klimatycznego w Cancún. Mimo że nie podjęto w tej kwestii żadnych wiążących decyzji, przeprowadzone dyskusje doprowadziły do znacznego postępu w negocjacjach dotyczących ochrony lasów. Równocześnie nie ulega wątpliwości, że nie brakuje przeciwników programu, a zwłaszcza jego części dotyczącej zasobów węgla w lasach. Obawy dotyczą przede wszystkim rozszerzenia rynku emisji CO2, zagrożenia prywatyzacją lasów i nieuwzględnienia praw ludności rdzennej.
Więcej
-
Działania rządu w zakresie polityki energetycznej
2010-12-22Ministerstwo Gospodarki wspólnie z Ministerstwem Skarbu Państwa przygotowało Informację Rządu o aktualnej sytuacji i perspektywach polskiej energetyki. Dokument został przyjęty przez Radę Ministrów 14 grudnia 2010 r.
Więcej
-
Komisja Europejska wprowadza ograniczenia wykorzystania jednostek CER/ERU z projektów redukujących emisję gazów przemysłowy w systemie EU ETS
2010-12-22Nabierają tempa prowadzone przez Komisję Europejską prace nad ograniczeniem wykorzystania we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) niektórych rodzajów jednostek offsetowych z międzynarodowych mechanizmów protokołu z Kioto, czyli mechanizmu wspólnych wdrożeń (JI) i mechanizmu czystego rozwoju (CDM).
Więcej
-
Panel Słoneczny o "Krajowym Planie Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych"
2010-12-21Po zapoznaniu się z oficjalnie przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 7 grudnia br. i przesłanym do Komisji Europejskiej dokumentem „Krajowy Plan Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” (KPD)1 Panel Słoneczny prezentuje stanowisko w sprawie termicznej energetyki słonecznej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności