- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Adaptacja - sprawdzian z odpowiedzialności
2011-01-13Dotychczas pierwszoplanowym zagadnieniem poruszanym podczas negocjacji klimatycznych było ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, ale równie ważną kwestią są działania ułatwiające przystosowanie się do zmian, które już nastąpiły lub wkrótce mogą nadejść. Wzrastający poziom mórz, topnienie lodowców, epidemie i przymusowe migracje – te problemy należy pilnie rozwiązać.
Więcej
-
S.O.S dla świata
2011-01-12Zmiany klimatu, odpady i elektrośmieci, wycinka drzew, deficyt wody i przemyt zagrożonych gatunków roślin i zwierząt to jedne z najważniejszych problemów ekologicznych, z którymi musi zmierzyć się świat. To również główne tematy nowej kampanii WWF „S.O.S dla świata”. Każdy z nas może przyczynić się do rozwiązania tych problemów, wprowadzając proste zmiany w codziennych zachowaniach.
Więcej
-
Prof. Paul Crutzen i jego nowatorska metoda na walkę z globalnym ociepleniem
2011-01-12Prof. Paul Crutzen, jeden z najlepszych na świecie ekspertów od zanikania ozonu, był gościem Parlamentu Europejskiego na grudniowej konferencji poświęconej wykorzystaniu ropy naftowej. Zaproponował, by z globalnym ociepleniem walczyć za pomocą nowatorskiej metody – wypuszczając do wyższych części atmosfery cząstki siarki, które pomogłyby w ochłodzeniu klimatu. W wywiadzie dla PE tłumaczy, na czym polega ta metoda.
Więcej
-
Gatunki inwazyjne i zmiany klimatu - zabójczy duet
2011-01-12Dwa największe zagrożenia dla przyrody – gatunki inwazyjne i zmiany klimatu – mają w połączeniu nie tylko niszczący wpływ na środowisko naturalne, lecz także mogą kosztować kraje na całym świecie 10% ich PKB. Naukowcy biją na alarm: na konferencji NEOBIOTA w Kopenhadze domagali się zaostrzenia unijnego prawa w sprawie obcych gatunków o charakterze inwazyjnym, a w raporcie "Gatunki inwazyjne, zmiany klimatu, i adaptacja oparta na podejściu ekosystemowym" naciskają, aby jak najszybciej podjąć działania przeciwko „zabójczemu duetowi”.
Więcej
-
Miliony na poprawę efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw!
2011-01-12820 mln zł na dofinansowanie inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej w najbardziej energochłonnych polskich przedsiębiorstwach - taką kwotę zarezerwował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu „Efektywne wykorzystanie energii”.
Więcej
-
Problemy do rozwiązania i zadania do realizacji, czyli "Zielona księga narodowego programu redukcji emisji gazów cieplarnianych"
2011-01-11Dokument określany mianem zielonej księgi, obok księgi błękitnej i białej, jest jednym z trzech filarów, na podstawie których Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji opracowuje Narodowy Program Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych (NPREGC). Pełne wydanie dokumentu zawiera dwustustronicowe opracowanie materiału analitycznego, identyfikację problemów wymagających rozwiązań, a także listę zadań do realizacji. W księdze sformułowane zostały również cele poboczne niezbędne, by osiągnąć główny cel, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Czy możliwa jest przyszłość bez ropy naftowej?
2011-01-11Co może zastąpić ropę naftową? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć eurodeputowani, przedsiębiorcy i laureaci nagrody Nobla podczas posiedzenia panelu Naukowej Weryfikacji Rozwiązań Technologicznych (STOA), które odbyło się w grudniu 2010 r. Inżynieria klimatyczna, samochody elektryczne, a może wystrzelenie do atmosfery siarki? To tylko kilka alternatywnych pomysłów, które jednocześnie pozwoliłyby na walkę z globalnym ociepleniem.
Więcej
-
Problemy do rozwiązania i zadania do realizacji, czyli "Zielona księga narodowego programu redukcji emisji gazów cieplarnianych"
2011-01-11Dokument określany mianem zielonej księgi, obok księgi błękitnej i białej, jest jednym z trzech filarów, na podstawie których Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji opracowuje Narodowy Program Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych (NPREGC). Pełne wydanie dokumentu zawiera dwustustronicowe opracowanie materiału analitycznego, identyfikację problemów wymagających rozwiązań, a także listę zadań do realizacji. W księdze sformułowane zostały również cele poboczne niezbędne, by osiągnąć główny cel, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Pasywny dom, czyli energooszczędność w cenie
2011-01-10W krajach rozwiniętych coraz większą popularnością w sektorze budowlanym cieszą się rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Szczególnym przypadkiem zastosowania takich rozwiązań są tzw. „pasywne domy”, czyli budynki przystosowane technologicznie tak, by ich utrzymanie było jak najtańsze i nie obciążało środowiska naturalnego.
Więcej
-
Czas na wprowadzanie raportów do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych
2011-01-10Ministerstwo Środowiska przypomina - do 28 lutego 2011 r. podmioty zobowiązane powinny wprowadzić do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji raporty za 2010 rok. Wymaga tego Krajowy system bilansowania i prognozowania emisji utworzony Ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.
Więcej
-
Zintegrowana energia Europy
2011-01-10Europa buduje zintegrowany rynek energetyczny, który ma opierać się na trzech filarach: konkurencyjności, bezpieczeństwie energetycznym i zrównoważonym rozwoju. Rola Polski jest tu niezwykle istotna ze względu na jej strategiczne położenie. Wciąż jednak w naszym państwie infrastruktura energetyczna wymaga ogromnych nakładów finansowych, koniecznych, aby sprostać wymaganiom stawianym nam przez Unię Europejską. Ponadto wzrost cen ropy naftowej przy jednoczesnej nadpodaży gazu ziemnego mogą sprawić, że rozwój energetyki odnawialnej i CCS będzie ekonomicznie hamowany.
Więcej
-
Powiat elbląski postawił na energię odnawialną
2011-01-09W powiecie elbląskim powstanie sześć instalacji solarnych w sześciu obiektach użyteczności publicznej. Pod koniec grudnia 2010 roku w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisano umowę na dofinansowanie ich budowy.
Więcej
-
Kraje Unii Europejskiej zgadzają się na budowę wspólnej sieci morskiej
2011-01-09Podpisane 3 grudnia przez 10 ministrów z krajów położonych w rejonie Morza Północnego porozumienie w sprawie rozwoju morskiej sieci elektroenergetycznej stanowi długo oczekiwany krok w stronę stworzenia jednolitego rynku energii elektrycznej w Europie.
Więcej
-
Palmowy samochód z Filipin
2011-01-08Filipiny przyłączyły się do walki ze zmianami klimatu, prezentując prototyp samochodu przeznaczonego dla transportu publicznego: karoseria została wykonana z materiałów odnawialnych – bambusa i przetworzonych liści palmowych, a pojazd napędzany jest paliwem produkowanym z kokosów.
Więcej
-
Czterdzieści tysięcy certyfikatów dla zielonej energii
2011-01-0813 grudnia 2010 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał świadectwo pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii o numerze 40 000.
Więcej
-
Przyjazne fundusze na energetykę
2011-01-07W dniu 30 grudnia 2010 r. został ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie dotyczących inwestycji w obszarze przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej w zakresie niezbędnym do umożliwienia dostarczania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Podsumowanie sondy ChrońmyKlimat nt. warunków przyjęcia nowego traktatu klimatycznego
2011-01-07W listopadzie zeszłego roku uruchomiliśmy na naszym portalu sondę internetową, związaną z odbywającą się w dniach 29 listopada – 10 grudnia 2010 r. w Cancún (Meksyk) światową Konferencją Klimatyczną ONZ (COP16). Zapytaliśmy, czy kraje rozwinięte powinny zgodzić się na nowy traktat, który nie będzie nakładał prawnie wiążących limitów redukcji na kraje rozwijające się o największej emisji. De facto jest to pytanie o dalszy los protokołu z Kioto. Czy ma sens przedłużenie go na kolejny okres zobowiązań na dotychczasowych zasadach?
Więcej
-
Plany Ministerstwa Środowiska na nowy rok
2011-01-062011 r. będzie dla resortu środowiska rokiem reform i wyzwań. Będą to m.in.: kontynuacja najważniejszych reform dotyczących odpadów komunalnych, walki z szarą strefą oraz gospodarki wodnej i poprawy ochrony przeciwpowodziowej. Wyzwaniem będzie dla Polski także sprawne poprowadzenie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. Listę najważniejszych zadań dla środowiska uzupełniają też negocjacje dotyczące ochrony klimatu i wsparcie polskich zielonych technologii. Prawo dla ludzi i środowisko dla rozwoju – deklaruje minister Andrzej Kraszewski.
Więcej
-
Zielona energia w Baśniowej Krainie
2011-01-06Jak siła wiatru może wpłynąć na temperaturę wody? Wiedzą to już dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Mielcu, w którym od kilku tygodni funkcjonuje mini elektrownia wiatrowa. Energia zdobywana za pomocą wiatraka służy do ogrzewania wody bieżącej w przedszkolu.
Więcej
-
Wielkie cząstki pyłu w atmosferze jedną z przyczyn ocieplenia klimatu
2011-01-05Cząstki stałe pyłu o dużej średnicy odgrywają istotną rolę w procesie ocieplenia klimatu. Jest ich prawdopodobnie kilkakrotnie więcej i rozprzestrzeniają się na większe obszary niż do tej pory sądzono - uważają naukowcy z National Center for Atmospheric Research (NCAR).
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności