- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Środki unijne – nie wyrzućmy ich w błoto!
2013-12-13Jak wydawane będą środki unijne na ochronę środowiska, transport i energetykę w latach 2014-2020? Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć rozpoczyna cykl 16 regionalnych debat mających na celu uwzględnienie postulatów organizacji pozarządowych w procesie programowania przyszłych Regionalnych Programów Operacyjnych.
Więcej
-
Inwestycje w elektrownie węglowe coraz bardziej ryzykowne
2013-12-10Jeśli cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie trzykrotnie, elektrowniom zacznie się opłacać inwestowanie w niskoemisyjne bloki. Wahania na rynku emisji CO2 i uzależnianie go od decyzji politycznych sprawiają, że inwestycje w bloki węglowe są ryzykowne. Problemem jest również trudność w prognozowaniu kosztów, jakie za kilka lat elektrownie będą ponosić za emitowanie dwutlenku węgla. A tym samym niepewne pozostają ceny prądu.
Więcej
-
Perz energetyczny – biogazowa roślina z przyszłością
2013-12-10Według naukowców zmiany klimatyczne w Polsce najbardziej dotkną rolnictwo, gdyż będzie zmagać się m.in. z częstszymi suszami. Jedną z roślin, która wydaje się być dobrze do tego przygotowana, jest perz wydłużony, który dobrze znosi niedostatek wody. Nazywa się go perzem energetycznym, bo można używać go także jako surowca do produkcji biogazu lub przetwarzać na pelet opałowy.
Więcej
-
Polska wśród światowych liderów emisji
2013-12-05Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród światowych winowajców emisji gazów — wynika z najnowszych badań amerykańskiego Climate Accountability Institute. Jak donosi Euractiv.pl, za zmianę klimatu winę ponosi, zdaniem badaczy, 90 firm i niektóre państwa, wśród nich właśnie Polska.
Więcej
-
Spodziewana polityczna zgoda na zaostrzenie polityki klimatycznej spowoduje odbicie cen uprawnień do emisji CO2 w grudniu
2013-12-04Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 r. zmalała o 1,89% w stosunku do październikowych przewidywań. Korekta jest efektem niskiej wyceny uprawnień podczas listopadowych sesji. Pomimo listopadowych spadków i powiązanej z nimi obniżki średniej prognozowanej ceny w II półroczu, DM Consus spodziewa się odbicia spotowych notowań w grudniu. Pozwala to na oszacowanie średniej cen z drugiego półrocza 2013 r. na poziomie 4,66 euro.
Więcej
-
ETS wymaga zmian
2013-12-03Wspólnotowy System Handlu Emisjami (EU ETS) wymaga systemowej reformy. DM Consus w analizie zatytułowanej ''Podsumowanie 300 dni trzeciego okresu rozliczeniowego systemu ETS'' przedstawia wariantowe scenariusze działań zaproponowane przez Komisję Europejską i analizuje ich potencjalny wpływ na ceny uprawnień do emisji.
Więcej
-
System EU ETS widziany z perspektywy końca pierwszego roku III KPRU
2013-11-30Podstawy Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji CO2 zostały ustanowione dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 13 października 2013, która została przyjęta w celu przyczyniania się do spełniania klimatycznych zobowiązań wspólnoty europejskiej w skuteczny sposób z możliwie jak najmniejszym zmniejszeniem rozwoju gospodarczego oraz zatrudnienia. Oczywiście dyrektywa 2003/87 była wielokrotnie nowelizowana. Kluczowe zmiany dyrektywy dotyczą III okresu rozliczeniowego, który rozpoczął się wraz z początkiem 2013 roku.
Więcej
-
Największe spółki giełdowe emitują coraz więcej gazów cieplarnianych
2013-11-22W ciągu ostatnich czterech lat emisje 50 największych notowanych emitentów gazów cieplarnianych na świecie wzrosły o 1,65%, czyli do 2,54 mld ton, co jest równoważne z rocznymi dostawami energii elektrycznej do 6 mln domów. Zrównoważony charakter inwestycji i zaangażowanie sektora prywatnego w walkę ze zmianami klimatycznymi były kluczowymi tematami spotkania przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Więcej
-
PwC: Obniżanie emisji CO2 nie musi być niekorzystne dla gospodarki
2013-11-18Badania PwC udowadniają, że obniżenie emisji dwutlenku węgla wpłynie na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Wskazują na to przykłady ze Szwecji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii, które postawiły na „zielone" i niskoemisyjne technologie. Tymczasem polski rząd sprzeciwia się na unijnym forum celom zmierzającym do dekarbonizacji, argumentując, że ograniczy ona rozwój przedsiębiorstw.
Więcej
-
Spowolnienie wzrostu globalnych emisji CO2 w 2012 r.
2013-11-16Tempo wzrostu globalnych emisji dwutlenku węgla w 2012 roku nieznacznie zwolniło przy jednoczesnym wzroście gospodarczym – to główne wnioski nowej analizy JRC i Holenderskiej Agencji ds. Ocen Środowiskowych, opublikowanej 31 października br.
Więcej
-
Październikowy wzrost zmienności cen uprawnień do emisji CO2 wynikiem poparcia Polski i Niemiec dla zaostrzenia polityki klimatycznej
2013-11-07W październiku wolumeny handlowanych uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynkach spotowych były niższe niż przed miesiącem. Łącznie obrót wyniósł 94,6 mln EUA, co jest wynikiem gorszym od wrześniowego o 10,7%. Warto zaznaczyć, iż ponad 88% wolumenu zostało osiągnięte w 23 aukcjach organizowanych na giełdach EEX oraz ICE. W imieniu Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski oraz pozostałych państw członkowskich UE zostało sprzedanych odpowiednio 16,08 mln, 8,26 mln, 14,64 mln oraz 44,99 mln EUA.
Więcej
-
Postulaty polskiej branży "Waste to Energy"
2013-10-31Przedstawiamy sformułowane postulaty i wnioski branży związanej z szeroko pojętą gospodarką odpadami komunalnymi w Polsce "Waste to Energy". Wymienione poniżej wnioski przedłożono do Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki oraz Stałej Podkomisji ds. Monitorowania Gospodarki Odpadami Sejmu RP.
Więcej
-
Biogazownie są i będą Polsce potrzebne
2013-10-30– Potencjał jest olbrzymi i bardzo źle, że na razie wykorzystujemy go w tak niewielkim stopniu. Źle tym bardziej, że mamy własne polskie technologie w tej dziedzinie, własnych producentów i przy szybkim rozwoju biogazowni w Polsce, moglibyśmy stworzyć u nas zupełnie nową gałąź przemysłu, dającą tysiące miejsc pracy – uważa Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.
Więcej
-
Rewolucja śmieciowa w Polsce – potrzebujemy kompletnych systemów gospodarki odpadami
2013-10-20Unia Europejska już dawno nakreśliła pewne ramy polityki w zakresie energii z odpadów. Jako członek UE Polska musi implementować wiele rozwiązań do naszego prawa. W zakresie wdrożenia dyrektywy odpadowej i zupełnie nowego systemu zagospodarowania odpadów do wykonania mamy jeszcze bardzo wiele. Eksperci twierdzą, że poziom gospodarki odpadami w Polsce jest opóźniony o około 10 lat w stosunku do średniej Unii Europejskiej. Nie możemy korzystać już z kolejnych okresów przejściowych – nienadrobienie zaległości najprawdopodobniej będzie skutkowało unijnymi sankcjami.
Więcej
-
Odbicie cen uprawnień do emisji CO2 po decyzji KE o redukcji darmowych przydziałów dla przemysłu
2013-10-14We wrześniu ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągały poziomy nienotowane od stycznia bieżącego roku. Przy współczynniku zmienności na poziomie 8,59 proc. spotowe ceny transakcyjne zawierały się w przedziale 4,37-5,89 euro, natomiast ceny zamknięcia poszczególnych sesji w przedziale 4,40-5,66 euro. Warto zaznaczyć, iż skrajne wartości zostały osiągnięte w pierwszych dwunastu sesjach miesiąca, a głównym czynnikiem wpływającym na cenę było ogłoszenie przez Komisję Europejską decyzji o redukcji liczby darmowych jednostek EUA, jakie mają być nieodpłatnie przyznane podmiotom uczestniczącym w systemie EU ETS.
Więcej
-
ONZ osiąga konsensus w sprawie porozumienia o emisji CO2
2013-10-113 października br. negocjatorzy ONZ osiągnęli konsensus w sprawie zadecydowania o rynkowym mechanizmie ograniczania emisji spalin do 2020 r. Prace nad stworzeniem globalnej umowy są w toku. ONZ odrzuciło jednak propozycję Unii Europejskiej, by tymczasowo zastosować jej Schemat Handlu Emisjami (ETS) również do zagranicznych linii lotniczych.
Więcej
-
Weryfikacja emisji gazów cieplarnianych już od stycznia
2013-10-04Firmy powinny rozpocząć przygotowania do weryfikacji raportów na temat wielkości emisji gazów cieplarnianych. Drugie półrocze bieżącego roku to odpowiedni czas, aby prowadzący instalacje biorące udział w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (GHG) zintensyfikowali prace związane z wypełnieniem obowiązków dotyczących raportowania.
Więcej
-
Bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 dla energetyki przyznane
2013-10-01Ministerstwo Gospodarki w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska przedstawia listę instalacji wytwarzających energię elektryczną, które są objęte systemem EU ETS, wraz z przydziałami bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla w okresie rozliczeniowym 2013-2020.
Więcej
-
Lasy dla wszystkich
2013-09-28Komisja Europejska przedstawiła 23 września br. nową strategię wykorzystywania terenów leśnych – czytamy na stronie Euractiv.pl. Strategia stara się zrównoważyć wykorzystanie lasów dla celów gospodarczych ze względami ekologicznymi.
Więcej
-
NIK sprawdzi, jak państwo dba o środowisko
2013-09-20Kompetencje publicznych instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska są rozproszone i nakładają się na siebie – alarmują eksperci. W konsekwencji mamy do czynienia z niewydolnym systemem, który generuje sprzeczne decyzje administracyjne. NIK rozpoczyna kontrolę i nie wyklucza, że potrzebne będą istotne zmiany w prawie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności