- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Poprawa unijnych przepisów dotyczących monitorowania emisji gazów cieplarnianych
2011-11-24W dniu 23 listopada br. Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie przepisów, które w znacznym stopniu przyczynią się do poprawy monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych, w szczególności w celu spełnienia nowych wymagań wynikających z pakietu klimatyczno-energetycznego UE na lata 2013-2020.
Więcej
-
W październiku spora niepewność na rynku handlu emisjami
2011-11-09W październiku niepewność na europejskich rynkach, w tym na rynku handlu emisjami, związana była głównie ze stale utrzymującym się widmem kryzysu w strefie euro. Słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne oraz trudności w uzgodnieniu spójnego europejskiego planu ratunkowego przyczyniły się do utrzymywania kursu uprawnień w okolicach minimów z ostatniego miesiąca.
Więcej
-
Tyle uprawnień, ile emisji – Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień (KPRU) 2008-2012
2011-11-04Więcej bezpłatnych uprawnień do emisji dla przedsiębiorstw zmieniających się i modernizujących – takie skutki będzie miał dostosowany do rzeczywistych potrzeb podział darmowych uprawnień na kolejny rok. Liczba uprawnień, które przedsiębiorstwa dostają obecnie za darmo, musi odpowiadać ich rzeczywistym emisjom – i nadążać za zmianami. Kończą się konsultacje nowego rozporządzenia, które określi limity w 2012 r.
Więcej
-
Szef panelu UNEP-u krytykuje unijną politykę zarządzania zasobami
2011-10-28Unia Europejska, która w procesach recyklingu odzyskuje jedynie 1% tzw. metali technologicznych, nie ma moralnego prawa oceniać i karać Chin za restrykcyjną politykę eksportową rzadkich surowców mineralnych – Ernst Ulrich von Weizsäcker, współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu ds. Zasobów w wywiadzie dla euractiv.com krytykuje europejskie zarządzanie zasobami naturalnymi za nadmierną rozrzutność.
Więcej
-
Wnioski derogacyjne pod lupą Brukseli
2011-10-27Tylko dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej mogło ubiegać się o darmowe pozwolenia na emisje dla sektora energetycznego od 2013 r. Do 30 września br. wnioski złożyły m.in. Polska, Czechy i Bułgaria. Komisja Europejska ma teraz 6 miesięcy na ich zaakceptowanie. Już teraz jednak wiadomo, że plany niektórych rządów wzbudziły kontrowersje i mogą zostać odrzucone.
Więcej
-
Projekt przydziału uprawnień do emisji w latach 2013-2020
2011-10-26Które podmioty mogą otrzymać bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 i w jakiej ilości? Polska przygotowała projekty wykazów dla instalacji objętych Europejskim System Handlu Emisjami (EU ETS) na lata 2013–2020. Propozycje oczekują na akceptację Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Zazielenić gospodarkę
2011-10-21Z "szarej", tradycyjnej, na "zieloną", zrównoważoną – musi zmienić się globalna gospodarka. W jaki sposób? Każdy kraj musi w zależności od swojej specyfiki zadecydować o konkretnej ścieżce jej realizacji – podkreślał Sha Zukang, podsekretarz generalny ONZ, sekretarz generalny Konferencji ONZ nt. zrównoważonego rozwoju (Rio+20), który był gościem konferencji Ministerstwa Środowiska na temat zielonej gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Na zaproszenie ministra środowiska, Andrzeja Kraszewskiego w Warszawie politycy i eksperci z m.in. z krajów UE, Chin, Japonii, RPA, Indii, Rosji, USA i Brazylii pokazywali przykłady skutecznych z ich punktu widzenia narzędzi do zielonego rozwoju świata i w konsekwencji globalnej walki z ubóstwem.
Więcej
-
Debata o przyszłości zielonej gospodarki
2011-10-20Wobec globalnego kryzysu, a także rosnącego zainteresowania ochroną środowiska, zielona gospodarka w coraz większym stopniu postrzegana jest jako alternatywa dla dominującego obecnie systemu gospodarczego – podkreślali uczestnicy konferencji pt. „Zielona gospodarka i społeczeństwo obywatelskie w Unii Europejskiej i we wschodnim sąsiedztwie".
Więcej
-
Pora się obudzić! – rusza nowa kampania KE na rzecz efektywnego wykorzystania zasobów
2011-10-19"Generation Awake. Twoje wybory zmieniają świat!" – pod takim hasłem ruszyła 17 października br. kampania edukacyjna Unii Europejskiej, promująca zrównoważone gospodarowanie surowcami naturalnymi w życiu codziennym. Ze względu na trwające przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej inauguracja odbyła się w Warszawie. Wzięli w niej udział minister środowiska Andrzej Kraszewski i komisarz UE ds. środowiska Janez Potočnik.
Więcej
-
Redukcja odpadów to redukcja CO2
2011-10-18Unia Europejska już wiele lat temu zauważyła potencjał tkwiący w odzysku odpadów i sukcesywnie wdraża odpowiednią politykę. Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) poświęcony odpadom dostarcza kolejnych argumentów – racjonalna gospodarka w tym sektorze pozwoli na redukcję emisji gazów cieplarnianych o 78 mln ton ekwiwalentu CO2 do końca 2020 roku.
Więcej
-
Waldemar Pawlak proponuje połączyć Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Środowiska
2011-10-14Jedna z propozycji zmian struktury nowego rządu zakłada połączenie ministerstw środowiska i gospodarki. Taka zmiana byłaby szczególnie istotna dla branży OZE.
Więcej
-
Droga do niskoemisyjnej gospodarki
2011-10-13– Liczę, że nasza debata na temat dobrych praktyk służących rozwojowi zielonej gospodarki zaowocuje rozwiązaniami, które zostaną przyjęte na Konferencji Narodów Zjednoczonych nt. Zrównoważonego Rozwoju – Rio+20 w 2012 roku – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec na otwarciu międzynarodowej konferencji „Sharing Green Economy Best Practices Towards Rio+20". Spotkanie zostało zorganizowane w dniach 11 i 12 października 2011 w Warszawie.
Więcej
-
EKES podkreśla konieczność obniżenia poziomu emisji o 25% do 2020 r.
2011-10-10UE powinna ponownie rozważyć konieczność obniżenia emisji o 25% do 2020 r., by móc osiągnąć przyjęty cel dotyczący 80-95% spadku poziomu emisji do 2050 r. – takie stanowisko zaprezentował Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w sprawie przestawionego przez Komisję Europejską planu działania na rzecz przejścia na gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r. Dokument został przyjęty pod koniec września, podczas sesji plenarnej.
Więcej
-
Trwają prace nad Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej
2011-10-06Ze względu na zobowiązania redukcyjne wynikające z pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej Polska przygotowuje Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. Rada Ministrów 16 sierpnia 2011 r. przyjęła projekt założeń tego dokumentu.
Więcej
-
Lepsze widoki na zieloną gospodarkę. Polska zarobiła dotąd na handlu AAU prawie 130 mln euro
2011-10-06Przez energooszczędne okna Polska będzie miała znacznie lepsze widoki na zielony wzrost gospodarczy i ochronę klimatu, a to tylko część z bogatej zielonej oferty dofinansowania z naszego handlu globalnymi nadwyżkami emisji. Minister Andrzej Kraszewski podpisał dwie kolejne umowy na sprzedaż jednostek emisji w ramach protokołu z Kioto, które przyniosą Polsce nowe środki na ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno–klimatycznego.
Więcej
-
Dalszy spadek obrotów i cen na rynku uprawnień do emisji we wrześniu
2011-10-05We wrześniu obserwowaliśmy spadki na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zawirowania gospodarcze na arenie międzynarodowej nie tylko mają swoje odzwierciedlenie na rynku kapitałowym ale także pośrednio mają wpływ na ceny uprawnień EUA oraz CER.
Więcej
-
"Zielone złoto" w Rynie
2011-10-04"Nasze trzy środowiskowe priorytety: efektywne wykorzystanie zasobów, zapobieganie zmianom klimatu oraz adaptacja Europy do tych zmian , jak i ochrona różnorodności biologicznej nie mogą funkcjonować bez kontekstu leśnictwa. Dzisiejsza konferencja ma w tych dziedzinach sporo do zaoferowania, dlatego leśnictwo można określić mianem 'zielonego złota'" – powiedział 28 września br. Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody podczas międzynarodowej konferencji "Leśnictwo dla klimatu i bioróżnorodności" w Rynie.
Więcej
-
Światowa emisja dwutlenku węgla gwałtownie wzrasta
2011-10-04Emisja dwutlenku węgla, jednego z głównych gazów cieplarnianych, wzrosła o 45 proc. w latach 1990-2010, a w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom 33 miliardów ton – wynika z raportu Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Derogacja dla elektroenergetyki jako mechanizm dostosowania do celów redukcyjnych
2011-09-29Maciej Pyrka dla ChronmyKlimat.pl: Elektrownie zawodowe są odpowiedzialne za ok. 60% emisji dwutlenku węgla w Polsce w obszarze wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)1, co oznacza, że największy ciężar redukcji w latach 2013-2020, czyli w trzecim okresie rozliczeniowym, przypadnie właśnie na ten sektor gospodarki.
Więcej
-
Rząd zaakceptował wniosek derogacyjny, który trafi do Komisji Europejskiej
2011-09-29Do 30 września Polska ma czas na przedłożenie Komisji Europejskiej wniosku derogacyjnego na lata 2013-2020 wraz z wykazem instalacji uprawnionych do emisji.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności