- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Susza na świecie oraz największe problemy z tym związane: pustynnienie i stepowienie Polski i świata
2012-04-05Woda słodka to niecałe 3 proc. zasobów naszej planety. Jeszcze mniej jest wody pitnej – tylko 0,1 proc. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze życie. Z powodu braku czystej wody corocznie ginie 3 mln ludzi, w tym każdej doby aż 5 tys. dzieci.
Więcej
-
OECD wzywa do natychmiastowych działań na rzecz klimatu
2012-03-30Zmieniający się klimat oddziałuje nie tylko na środowisko naturalne – to także poważny problem społeczny i ekonomiczny dla całego świata. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w najnowszym raporcie alarmuje, że jeżeli teraz nie podejmiemy zdecydowanych działań, nie uda nam się zatrzymać wzrostu globalnej temperatury na poziomie 2 st. C.
Więcej
-
Racja Polski w sprawie CO2
2012-03-30Europejski Trybunał Sprawiedliwości 29 marca br. przyznał oficjalnie, że w sporze o podział uprawnień do emisji dla polskich przedsiębiorców to Polska miała rację.
Więcej
-
Doradca UE ostrzega przed opóźnieniami w działaniach na rzecz klimatu
2012-03-27Unia Europejska nie może wykorzystywać spowolnienia gospodarczego jako pretekstu do opóźnienia działań w walce ze zmianami klimatycznymi – ostrzega Anne Glover sprawująca stanowisko pierwszego w historii Komisji Europejskiej głównego doradcy ds. naukowych.
Więcej
-
Parlament Europejski za gospodarką niskoemisyjną do 2050 roku
2012-03-21Unijna gospodarka powinna stać się bardziej konkurencyjna i mniej zależna od paliw kopalnych jeszcze przed rokiem 2050 – głosi niewiążąca rezolucja wystosowana 15 marca 2012 roku przez Parlament Europejski. Europosłowie uważają, że UE powinna zacieśnić kontrolę nad energetyką, transportem i rolnictwem tak, by zmniejszyć emisję CO2 i usprawnić unijny system handlu emisjami (ETS).
Więcej
-
Czego można się spodziewać w perspektywie średnioterminowej w EU ETS
2012-03-20Nie należy raczej oczekiwać, aby Polska w pojedynkę była w stanie przez dłuższy czas blokować wspólne zamierzenia pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie długoterminowej polityki ochrony klimatu. Jeżeli tak, to przyjrzyjmy się czego można się spodziewać się w najbliższym czasie w tym zakresie.
Więcej
-
Realizacja protokołu z Kioto zagraża stepom Ukrainy
2012-03-19Przeważającą część terytorium Ukrainy zajmuje strefa stepowa i lasostepowa. Przy czym naturalnych fragmentów stepów ostało się nie więcej niż 1%. Z tego powodu wielka ilość stepowych gatunków zwierząt i roślin trafiła do czerwonej księgi Ukrainy. Ściśle związane z biotopem stepowym, gatunki te nie mogą żyć w żadnym innym miejscu. Od ocalenia stepów zależy istnienie 159 z 543 gatunków zwierząt i 276 z 826 gatunków roślin wpisanych do czerwonej księgi Ukrainy.
Więcej
-
Komisja proponuje ulepszenie wspólnych zasad rozliczania emisji gazów cieplarnianych w sektorze leśnictwa i rolnictwa
2012-03-15Przyjmując nowy wniosek dotyczący rozliczania emisji gazów cieplarnianych, Komisja Europejska uczyniła pierwszy krok w kierunku włączenia w zakres unijnej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu problematyki emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych w sektorach leśnictwa i rolnictwa.
Więcej
-
Jak edukować i informować o energetyce przyjaznej środowisku – czy edukacja i oświata w Polsce sprostają wymogom niskoemisyjnej gospodarki?
2012-03-14Stopniowe przechodzenie w kierunku gospodarki niskoemisyjnej wymusi zmiany na rynku pracy. Wprowadzenie nowych technologii, produkcji, usług sprawi, że potrzebny będzie kapitał ludzki posiadający nie tylko fachową wiedzę, ale również wysoką świadomość ekologiczną. Czy polski system edukacji jest przygotowany na taką zmianę? Czy polska oświata sprosta wymogom niskoemisyjnej gospodarki?
Więcej
-
W lutym duże obroty i dalsze wzrosty na rynku handlu emisjami
2012-03-12W lutym na rynku carbon obserwowaliśmy wzmożony handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Miesięczne wolumeny handlowanych jednostek EUA oraz CER, na rynkach spotowych, wyniosły odpowiednio 4,1 mln oraz 2,6 mln, co stanowi wzrost o 82 proc. i 70 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ceny uprawnień EUA zawierały się w przedziale 7,48-9,29 euro, przy czym korekcyjny ruch wynoszący ceny do poziomu 9,29 euro miał miejsce w drugiej połowie miesiąca. Współczynnik zmienności na poziomie 5,78 proc. wskazuje na utrzymującą się niepewność na rynku, związaną głównie z czynnikami politycznymi.
Więcej
-
List otwarty do premiera Donalda Tuska w sprawie decyzji Rady UE ds. Środowiska
2012-03-08List otwarty w sprawie stanowiska Polski do unijnej mapy drogowej dojścia do gospodarki niskowęglowej do 2050 roku.
Więcej
-
Decyzję w sprawie emisji CO2 Bruksela podejmie w lipcu
2012-03-07Komisja Europejska ma sześć miesięcy na rozpatrzenie polskiego wniosku derogacyjnego. Czas liczy dopiero od stycznia, mimo że dokumenty zostały złożone już we wrześniu 2011 r. Opóźnienie utrudni inwestycje w energetykę.
Więcej
-
Niskoemisyjne cele dla Polski i UE – szanse i zagrożenia
2012-03-02Duńska ambasada w Polsce zorganizowała 27 lutego br. seminarium "Perspektywy zielonej agendy duńskiej prezydencji" ("Perspectives on The Green Agenda of the Danish EU Presidency"). Przedstawienie duńskich priorytetów podczas przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej połączone było z omówieniem szans i zagrożeń, jakie stoją przed Polską w związku z transformacją na niskoemisyjną gospodarkę.
Więcej
-
Stany Zjednoczone rozpoczynają walkę z metanem i sadzą
2012-02-29USA rozpoczynają nowy 5-letni program redukcji emisji metanu, sadzy i fluorowęglowodorów, które obok CO2 są znaczącymi czynnikami cieplarnianymi. W programie udział weźmie również Szwecja, Kanada, Ghana i Bangladesz.
Więcej
-
Czas zielonych technologii – podsumowanie dwóch edycji projektu Greenevo
2012-02-26GreenEvo – to gwarancja jakości zielonych technologii "Made in Poland". Skuteczność programu Ministerstwa Środowiska potwierdzają sukcesy firm-laureatów dwóch dotychczasowych edycji. Dzięki udziałowi w konkursie 18 proc. z nich uruchomiło nowe zakłady produkcyjne, a 57 proc. udoskonaliło technologię. Wielu z nich udało się nawiązać kontakty handlowe, które zakończyły się podpisaniem umów sprzedaży rozwiązań technologicznych zagranicznym partnerom.
Więcej
-
UE: Ponad milion miejsc pracy w sektorze zielonej energii
2012-02-17W całej Unii Europejskiej ponad milion osób znalazło zatrudnienie w branży związanej z odnawialnymi źródłami energii – wynika z raportu EurObserv'ER.
Więcej
-
Uprawnienia do emisji CO2 najtańsze w historii
2012-02-13Obecnie emisja tony dwutlenku węgla kosztuje zaledwie 7 euro – to najniższa cena uprawnień w historii. Zdaniem analityków jest to sytuacja bardzo korzystna dla wysokoemisyjnych producentów energii elektrycznej.
Więcej
-
Ekotechnologie na starcie 3. edycji GreenEvo
2012-02-10Już tylko kilkanaście dni pozostało na zgłoszenia polskich ekotechnologii do projektu GreenEvo. Po raz trzeci firmy oferujące konkurencyjne rozwiązania dla ochrony środowiska walczą o udział w wielkim wyścigu. Na mecie czeka rządowe wsparcie w ich transferze na kluczowe rynki zagraniczne. W tym roku poszukiwane są rozwiązania służące m.in. walce ze zmianami klimatu, ekologicznemu wytwarzaniu energii, a także przyjaznych środowisku technologii dla przemysłu wydobywczego.
Więcej
-
BP: świat będzie potrzebował więcej ropy i węgla
2012-02-10Brytyjski koncern naftowy BP w połowie stycznia ujawnił swoje analizy dotyczące przyszłości światowego rynku energetycznego. – Świat będzie potrzebował coraz więcej ropy – powiedział Christoph Rühl, główny ekonomista spółki podczas prezentacji raportu. Nie wspomniał, co to oznacza dla klimatu.
Więcej
-
Po kilku miesiącach spadków w styczniu odbicie na rynku handlu emisjami
2012-02-03Styczeń przyniósł wzrostową korektę cenową na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wprawdzie w pierwszym tygodniu miesiąca średnie ceny na rynku spadły do rekordowo niskiego poziomu 6,23 euro, ale w ciągu drugiego tygodnia rynek obrobił straty. W drugiej połowie stycznia ceny stopniowo rosły osiągając na koniec miesiąca poziom 7,84 euro, tj. o 26 proc. wyższy niż miesięczne minimum. Pomimo wzrostu wartości uprawnień, wolumen sprzedanych jednostek EUA oraz CER zmniejszył się w porównaniu z poprzednim miesiącem odpowiednio o 28 proc. i 4 proc.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności