- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Pracując dla klimatu
2011-03-22Nawet 350 tys. nowych miejsc pracy może powstać w Polsce w sektorze energetyki odnawialnej do roku 2020. To niemalże dwukrotnie więcej niż wynosi obecne zatrudnienie w sektorach górnictwa i wydobycia. Aby tak się stało konieczne jest stworzenie stabilnego i efektywnego systemu wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie konkluzje można znaleźć w raporcie „Pracując dla klimatu”, który został przygotowany na zlecenie Greenpeace Polska przez firmę Primum.
Więcej
-
W kierunku niskoemisyjnej strategii gospodarczej dla Polski. Energia i klimat pomiędzy Keynesem i Hayekiem?
2011-02-24W raporcie zespół demosEUROPA–Centrum Strategii Europejskiej stawia tezę, że transformacja modeli gospodarczych w kierunku efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych i obniżenia emisji gazów cieplarnianych staje się jednym z kluczowych wyzwań cywilizacyjnych, a polityka energetyczno-klimatyczna będzie istotną polityką nowych źródeł wzrostu.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne - impas i perspektywy. Punkt widzenia krajów globalnego Południa
2011-02-15Niniejsza publikacja to zbiór artykułów autorów pochodzących z krajów globalnego Południa. Prezentują oni swoje doświadczenia, opinie i postulaty dotyczące rozwiązań w międzynarodowej polityce klimatycznej. Są rozczarowani, a niejednokrotnie wzburzeni rozdźwiękiem pomiędzy wynikami badań a podejmowanymi na ich podstawie działaniami. Już wielokrotnie kraje Północy miały okazję zadziałać na miarę swoich możliwości i przeciwstawić się skutkom zmian klimatycznych. Dotąd jednak nie zrobiono nic, co by odzwierciedlało rozmiar przyjętych wcześniej deklaracji.
Więcej
-
Dla klimatu przeciw ubóstwu
2011-01-27Niniejsza publikacja, opublikowana przez Heinrich-Böll-Stiftung, Oxfam Deutschland oraz Polską Zieloną Sieć, przedstawia powiązanie zmian klimatycznych z najważniejszymi problemami dzisiejszego świata, takimi jak kryzys, ubóstwo, problemy z dostępem do wody pitnej czy szerzenie się chorób. W publikacji znajdują się również informacje dotyczące światowego porozumienia klimatycznego i polskiej polityki w dziedzinie klimatu i energii.
Więcej
-
Czy warto inwestować w atom? Ekonomiczne i finansowe aspekty rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
2011-01-17Publikacja, przygotowana na zlecenie Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki, została stworzona w celu wypracowania rzetelnej odpowiedzi na pytanie o przydatność i opłacalność wdrażania w Polsce energetyki jądrowej. Autorzy publikacji, Andrzej Guła oraz prof. dr hab. inż. Jan Popczyk próbowali odpowiedzi na pytanie, czy polskie społeczeństwo i gospodarka mogą skorzystać, czy stracić na budowie elektrowni jądrowych.
Więcej
-
Konsekwencje wprowadzenia białych certyfikatów jako instrumentu poprawy efektywności energetycznej
2011-01-14Publikacja, przygotowana na zlecenie Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki, została opracowana w związku z pracami nad nową ustawą dotycząca efektywności energetycznej, wprowadzającą do naszego kraju mechanizm wspierania działań w tym zakresie. Celem opracowania autorstwa Krzysztofa Berbeki jest dostarczenie wiarygodnych argumentów do dyskusji dotyczącej konsekwencji wdrożenia białych certyfikatów.
Więcej
-
Ekologia to Czysty Biznes czyli jak zarabiać chroniąc środowisko naturalne. Dobre praktyki
2011-01-13Niniejsza publikacja przedstawia proekologiczne wdrożenia zrealizowane w małych i średnich przedsiębiorstwach uczestniczących w programie Czysty Biznes realizowanym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Przykłady te mogą stać się inspiracją dla innych firm do inwestowania w ekologiczne rozwiązania, które będą łączyć w sobie korzyści ekonomiczne z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
Więcej
-
Analiza wpływu ograniczenia wykorzystania jednostek CER/ERU z projektów redukujących gazy przemysłowe na rynek węglowy i cenę uprawnień do emisji
2011-01-12Niniejsze opracowanie KASHUE-KOBiZE ma na celu pokazanie głównych uwarunkowań dotyczących dodatkowego ograniczenia wykorzystania na terenie Unii Europejskiej mechanizmów offsetowych jakimi są jednostki CER/ERU oraz analizę wpływu takiego ograniczenia na sytuację w EU ETS i non-ETS.
Więcej
-
Drugie spotkanie na temat energetyki jądrowej (kraje skandynawskie)
2011-01-02Publikacja jest zapisem konferencji pt.: "Drugie spotkanie na temat energetyki jądrowej (kraje skandynawskie)", która odbyła się 14 października 2010 r. w Warszawie.
Więcej
-
Energetyka jądrowa - przebieg debaty w Niemczech
2011-01-01Jest to zapis dyskusji „Energetyka jądrowa – przebieg debaty w Niemczech”, która odbyła się w Warszawie we wrześniu 2009 r. Spotkanie pokazało jak silne emocje społeczne wywołuje energetyka jądrowa w życiu gospodarczym Niemiec oraz jak doświadczenie w korzystaniu z energii jądrowej przekłada się w tym kraju na decyzje polityczne.
Więcej
-
Wykorzystanie jednostek CER/ERU w EU ETS - analiza sytuacji w Polsce
2010-12-30Analiza została opracowana w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE)/ Krajowym Administratorze Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE). Głównym celem analizy jest prezentacja przejrzystych danych dotyczących wykorzystania jednostek poświadczonej redukcji emisji (CER – ang. Certified Emission Reduction units) oraz jednostek redukcji emisji (ERU – ang. Emission Reduction Units) przez prowadzących polskie instalacje objęte wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS – ang. European Union Emission Trading Scheme).
Więcej
-
Organizacja wydarzeń w zielonym standardzie
2010-12-29Publikacja przygotowana przez Fundację Aeris Futuro stanowi pierwszy w Polsce poradnik dla organizatorów zielonych wydarzeń. W poradniku znajdziecie Państwo niezbędne know-how oraz narzędzia, jak skutecznie wdrażać zielony standard i organizować wydarzenia ograniczając negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Więcej
-
Środowisko - stan i prognozy (SOER 2010)
2010-12-02Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała właśnie czwarty raport Środowisko — stan i prognozy — SOER2010 – będący kompleksową oceną sposobu i przyczyn zmieniania się środowiska naturalnego Europy oraz podejmowanych w związku z tym działań. W podsumowaniu raportu SOER 2010 stwierdza się, że w pełni zintegrowane podejście do przekształcania Europy w ekologiczną gospodarkę efektywnie wykorzystującą zasoby może nie tylko przyczynić się do zdrowego środowiska, ale także zwiększyć dobrobyt i spójność społeczną.
Więcej
-
Sprzedaż aukcyjna pozwoleń na emisję
2010-11-05Analiza przygotowana przez Centrum für Europäische Politik (CEP) prezentuje projekt Rozporządzenia Komisji z 14 lipca br. w sprawie harmonogramu, zasad administrowania aukcjami i innych kwestii związanych ze sprzedażą aukcyjną pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Zwiększenie redukcji emisji CO2 do ponad 20 proc.
2010-11-04Analiza przygotowana przez Centrum für Europäische Politik (CEP) prezentuje plany Komisji Europejskiej dotyczące zbadania możliwości podwyższenia celów związanych z poziomem redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2020 z 20 do 30 proc.
Więcej
-
Nicholas Stern: „Globalny ład”
2010-10-28Walka z globalnym ociepleniem to nie zabawa szalonych naukowców na koszt obywateli ani fanaberia „kawiorowej lewicy”. Wybitny teoretyk ekonomii rozwoju, Nicholas Stern, to pragmatyk i realista – pokazuje wymierne koszty zmiany klimatu i oblicza, że zaniechanie przeciwdziałań może nas wszystkich kosztować pokaźną część globalnego PKB.
Więcej
-
Harald Welzer: "Wojny klimatyczne"
2010-10-27Co łączy rzeź w Darfurze z huraganem Katrina? Klęska żywiołowa i katastrofa społeczna. Powódź, susza albo tsunami zrywają nie tylko mosty, ale i ludzkie więzi, burzą domy i strukturę społeczną, przynoszą chaos i konflikt, tworzą wolny rynek przemocy – grabieży, wypędzeń, a nawet ludobójstwa.
Więcej
-
Anthony Giddens: "Klimatyczna katastrofa"
2010-10-25Prawie każdy na kuli ziemskiej słyszał wyrażenie "zmiana klimatyczna" i wie przynajmniej trochę, co ono znaczy. Odnosi się do faktu, że emisja gazów cieplarnianych produkowanych przez nowoczesny przemysł powoduje ocieplanie się klimatu na Ziemi, co potencjalnie może mieć katastrofalne skutki w przyszłości. Większość jednak robi bardzo mało, jeśli w ogóle cokolwiek, by zmienić swe codzienne przyzwyczajenia, nawet jeśli są one źródłem zagrożeń, które zmiana klimatyczna może nam przynieść - pisze Anthony Giddens we wstępie do swojej książki "Klimatyczna katastrofa". Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Więcej
-
Zielona Księga Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych
2010-10-21"Zielona Księga" opublikowana przez Społeczną Radę Narodowego Programu Redukcji Emisji to obszerny dokument, będący efektem pracy 17 Grup Roboczych Rady i analizujący bariery legislacyjne, organizacyjne oraz finansowe Narodowego Programu Redukcji Emisji, a także identyfikujący zadania jakie trzeba zrealizować w jego ramach.
Więcej
-
Dobre praktyki w ekorozwoju
2010-10-07Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z wojewódzkimi funduszami przygotował publikację prezentującą system finansowania ochrony środowiska w Polsce.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności