- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Pozytywny plan polskiej energetyki
2012-10-05W Narodowym Programie Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej jesteśmy interfejsem między administracją państwa a społeczeństwem obywatelskim, które jest do pracy w tym programie zaproszone – w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl mówi o roli Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej jej sekretarz generalny, prof. Krzysztof Żmijewski.
Więcej
-
„System handlu emisjami CO2 legnie w gruzach". W kryzysie państwa nie chcą łożyć na ochronę środowiska
2012-10-02"System handlu emisjami za chwilę legnie w gruzach. Unia Europejska musi wymyślić nowy sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, oparty o ekonomiczne i techniczne możliwości danego okresu" – uważa prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki. W jego opinii dotychczasowy sprzeciw Polski wobec podwyższania celów redukcji emisji CO2 w UE, jest racjonalny. Tej jesieni zostanie stoczona batalia w sprawie kontynuacji protokołu z Kioto.
Więcej
-
Bogate państwa mogą emitować, ile chcą – wskazują najnowsze badania Thomson Reuters Point Carbon
2012-09-18Zdaniem Thomson Reuters Point Carbon nadwyżka uprawnień jednostek (AAU1) przyznanych w ramach protokołu z Kioto państwom należącym do Aneksu I, w tym Polsce, może wynieść aż 17,2 mld ton, a więc więcej niż zakładany przez Unię Europejską poziom emisji w ciągu najbliższych 5 lat. Ta sytuacja rodzi sprzeciw wśród państw rozwijających się i stanowi zagrożenie dla przyszłego porozumienia klimatycznego.
Więcej
-
COP 18 coraz bliżej
2012-09-105 września 2012 roku zakończyła się nieoficjalna runda negocjacji klimatycznych w Bangkoku. W przeciwieństwie do sesji w Bonn, gdzie skupiono się na kwestiach formalnych, negocjatorzy w Tajlandii dyskutowali o meritum: zasadach funkcjonowania nowego protokołu z Kioto, dostępie do mechanizmów elastycznych i działaniach, jakie trzeba podjąć przez zawiązaniem nowego porozumienia.
Więcej
-
Zieleń w mieście – chcemy parków nie parkingów!
2012-09-08Nie ścieżki rowerowe, nie parkingi – ale zwiększenie powierzchni zielonych terenów jest najczęściej wymienianą przez mieszkańców miast potrzebą – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego Husqvarna 2012.
Więcej
-
J. Steinhoff: pakiet klimatyczno-energetyczny najbardziej uderza w Polskę
2012-08-21"Nowa polityka forsowana przez Komisję Europejską w zakresie ochrony klimatu jest nieracjonalna" – przestrzega Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Jeśli wejdzie w życie, to jej największe koszty odczuje Polska. Z raportu KIG wynika, że w 2015 roku obciążenia ponoszone przez krajowy przemysł wynikające z już realizowanych unijnych zobowiązań klimatycznych, wyniosą 5 mld zł rocznie. I będą rosły.
Więcej
-
M. Korolec: Za wcześnie, by ustalać nowe unijne cele redukcji emisji CO2
2012-08-16Trwa burzliwa dyskusja w Unii Europejskiej, mająca doprowadzić do wytyczenia nowych celów dotyczących m.in. redukcji emisji CO2 po 2020 roku. Do tej pory Polska trzy razy je zawetowała na unijnym forum. "Coraz więcej państw ma bardziej trzeźwe podejście do polityki klimatycznej" – przyznaje Marcin Korolec, szef resortu środowiska. "Podczas kolejnych głosowań może nas poprzeć więcej członków Wspólnoty".
Więcej
-
Rio+20 i co dalej?
2012-07-26Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: W czerwcu o stan naszych umysłów zagrało Euro 2012 i Rio+20. Że nikt nie słyszał o takim meczu? No właśnie, bo jego wynik został ustalony już dawno, nie powiem, że w szatni i zakończył się wielkim zwycięstwem Euro.
Więcej
-
EEB ocenia duńską prezydencję
2012-07-102 lipca 2012 roku Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (ang. European Environmental Bureau, EEB) opublikowało ocenę przewodnictwa Danii w Radzie UE. Duńska prezydencja niosła za sobą wielkie nadzieje i oczekiwania, jednak jak podkreśla EEB, tylko niektóre z nich zostały spełnione.
Więcej
-
Czas na klimatyczny przełom. Minister środowiska broni polskiego węgla
2012-07-09"Mamy pomysł na politykę klimatyczną" – zapewnia Marcin Korolec. Szef resortu środowiska tłumaczy, że chodzi o takie działania, które będą miały na celu, z jednej strony ochronę klimatu, a z drugiej nie będą negatywnie wpływać na rozwój gospodarczy.
Więcej
-
EREC: czerwona kartka dla gospodarza Euro 2012 za blokowanie mapy drogowej 2050
2012-06-28European Renewable Energy Council (EREC) skrytykował Polskę za blokowanie unijnych planów w zakresie rozwoju rynku energetycznego Unii.
Więcej
-
Rio+20 – wiele hałasu po nic
2012-06-27Na zakończenie trzydniowej konferencji w Rio de Janeiro w piątek, 22 czerwca 191 delegatów ONZ, w tym 86 światowych przywódców, podpisało 53 stronicowe porozumienie w sprawie zrównoważonego rozwoju planety. W pełnym deklaracji i dobrych chęci tekście nie znalazło się jednak żadne konkretne zobowiązanie do działania na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
Steinhoff: Nie stać nas na bycie prymusem w ekologii. Polska musi zwolnić tempo zmian
2012-06-26"Polska była prymusem, jeśli chodzi o porozumienie z Kioto, redukcja emisji różnych toksyn okazała się w naszym przypadku znacząca" – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Tym razem, jego zdaniem, musimy zmniejszyć tempo zmian. Po 20 latach odbywa się drugi Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, gdzie światowi przywódcy podejmą decyzje o kolejnych krokach mających zredukować biedę i chronić naturę.
Więcej
-
Greenpeace: szczyt klimatyczny Rio+20 będzie spektakularną porażką
2012-06-22Kończący się dziś szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyniesie przełomu. Koncerny związane z wydobywaniem ropy i węgla tworzą zbyt silne lobby i rządy państw, w tym także Polski, nie podejmują decyzji, które uderzałyby w ich interesy – uważa Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia Greenpeace.
Więcej
-
Konferencja ONZ – Rio plus 20 czy Rio minus 20?
2012-06-22Dziś zakończy się trzydniowa konferencja Narodów Zjednoczonych na temat zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro. W tym samym mieście 20 lat temu podczas Szczytu Ziemi podpisano szereg porozumień w sprawie zrównoważonego rozwoju planety, m.in. ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i Agendę 21. Czy podczas tegorocznego spotkania uda się ustalić plan działania na kolejne dwie dekady?
Więcej
-
Izolacja Polski na własne życzenie
2012-06-21Unijnym ministrom ds. energii nie udało się osiągnąć jednomyślnego stanowiska w sprawie konkluzji na temat "Planu działań w zakresie energii do 2050 r.", opublikowanego przez Komisję Europejską w ubiegłym roku. Po raz kolejny konkluzje zostały odrzucone przez Polskę, która odmówiła poparcia dla jednolitej strategii zmierzającej do odwęglenia systemu energetycznego UE – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
Więcej
-
Polskie weto dla planu bezemisyjnej energetyki w Unii Europejskiej do 2050 roku
2012-06-19Być może Polska jest osamotniona – przyznał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak komentując weto Warszawy dotyczące planów dalszej redukcji emisji CO2 w UE po 2020 roku. Tym razem w energetyce. W marcu Polska po raz drugi zawetowała projekt dochodzenia do obniżania emisji CO2 w unijnej gospodarce o 80 proc. w 2050 roku.
Więcej
-
Do trzech razy sztuka – Polska po raz kolejny przeciwna polityce klimatycznej UE
2012-06-18W piątek, 15 czerwca rząd polski ponownie zawetował politykę Unii Europejskiej. Podczas posiedzenia Rady ds. Energii, Transportu i Telekomunikacji 26 państw, z wyjątkiem Polski, zaakceptowało przygotowaną przez Komisję Europejską energetyczną mapę drogową do 2050 roku.
Więcej
-
Czy premier pomoże zapobiec klimatycznemu rozłamowi w Unii Europejskiej?
2012-05-31Dzisiaj, 31 maja br. premier Donald Tusk odbiera w Berlinie nagrodę im. Walthera Rathenaua za zasługi na rzecz pogłębienia integracji europejskiej podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE. WWF gratuluje premierowi tego szczególnego wyróżnienia, ale jednocześnie wyraża nadzieję, że będzie on podejmował działania na rzecz zjednoczenia Europy także w obszarze polityki klimatycznej. Obecna postawa polskiego rządu jest bowiem źródłem rozłamu i braku porozumienia w ramach Wspólnoty Europejskiej.
Więcej
-
Nowa nadzieja dla Amazonii
2012-05-30Zielone płuca Ziemi mogą odetchnąć z ulgą. Obecna prezydent Brazylii, Dilma Rousseff stanęła na wysokości zadania i ku oburzeniu wielkich właścicieli ziemskich zawetowała szkodliwą dla Puszczy Amazońskiej ustawę o gospodarce leśnej. Weto popiera prawie 80 proc. Brazylijczyków.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności