- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Zagrożenie życia w środowiskach oceanicznych o niskiej ilości tlenu
2010-04-14Nawet na obszarach głębi oceanicznej cechującej się bardzo niskim stężeniem tlenu może kwitnąć życie. Środowiska te są zagrożone przez globalne zmiany klimatyczne, które mogą przyczynić się do dalszego zmniejszenia stężenia tlenu. W ramach nowego badania, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Marine Ecology", przeprowadzono analizę bioróżnorodności w obszarach o minimalnym stężeniu tlenu Morza Arabskiego, wschodniej części Pacyfiku oraz Zatoki Bengalskiej.
Więcej
-
Śmierć raf koralowych może zagrozić całej planecie
2010-04-14Rafy koralowe umierają i naukowcy oraz rządy na całym świecie zastanawiają się, co się stanie, jeśli te ekosystemy znikną całkowicie – pisze agencja AP. Naukowcy ostrzegają, że jeśli rafy znikną, ucierpi przemysł związany z rybołówstwem. Niektóre gatunki znikną z naszego menu, a inne – ze względu na wysokie ceny – będą osiągalne tylko dla najbogatszych.
Więcej
-
Z topniejącej wiecznej zmarzliny wydziela się do atmosfery podtlenek azotu
2010-04-12Topnienie wiecznej zmarzliny powoduje uwalnianie do atmosfery podtlenku azotu znanego jako gaz rozweselający. Jest to gaz cieplarniany, którego obecność w dużych ilościach odkryto w Arktyce – podaje agencja Reuters, powołując się na wyniki badania opublikowanego w "Nature Geoscience".
Więcej
-
Południkowa Wsteczna Cyrkulacja Atlantyku nie spowolniła, a przyspieszyła
2010-04-08Cyrkulacja wody w kształcie cyfry osiem, zwana Południkową Wsteczną Cyrkulacją Atlantyku, nie spowolniła w ciągu ostatnich 15 lat, a nieznacznie przyspieszyła – informuje Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w komunikacie. Spowolnienie skutkowałoby obniżeniem się temperatur w Europie, Ameryce Północnej i Afryce Północnej.
Więcej
-
Oceany: zakwaszanie i inne zmiany
2010-04-07Oceany zajmują ¾ powierzchni Ziemi. Ze względu na ich olbrzymią bezwładność cieplną, zachodzące tam dotychczas zjawiska (pomijając może zanik lodów Arktyki) przebiegały dość powoli. Jednak zmiany w oceanach już się zaczęły, a ich następstwa mogą być bardzo poważne. Wprowadzenie mogą stanowić filmy, pokazujące ich przyczyny, rządzące zmianami procesy i skutki.
Więcej
-
Obawy o różnorodność roślinności rosną wraz z postępowaniem globalnego ocieplenia
2010-04-07Nowe badania wykazują, że w nadchodzących latach globalne ocieplenie spowoduje zamęt na naszej planecie, oddziałując na szereg gatunków doświadczających licznych zmian. Naukowcy z Niemiec i USA ostrzegają, że warunki do życia, szczególnie dla roślin, zmienią się drastycznie. Wyniki ich pracy, zaprezentowane w piśmie naukowym "Proceedings of the Royal Society London", określają ilościowo oraz przedstawiają w formie modelu w skali regionalnej potencjalny wpływ zmiany klimatu na różnorodność roślinności naszej planety.
Więcej
-
Naukowcy odkrywają tajemnicę stężenia kwasu siarkowego w atmosferze
2010-04-01Przełomowe wyniki badań z Europy i USA pokazują, w jaki sposób kwas siarkowy i woda reagują wystarczająco szybko, by wyjaśniało to wysokie stężenie kwasu siarkowego w atmosferze. Odkrycia stanowią dorobek projektu EUCARRI (Europejski, zintegrowany projekt nt. chmur aerozolu w interakcji pomiędzy klimatem a jakością powietrza), dofinansowanego na kwotę 10 mln EUR z tematu "Zrównoważony rozwój, zmiany globalne i ekosystemy" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Science".
Więcej
-
Badacze: ocieplenie przyniesie silniejsze huragany
2010-03-31Czołówka badaczy światowych zgadza się co do tego, że dzięki globalnemu ociepleniu na naszej planecie huragany będą silniejsze. Za to będą się pojawiać rzadziej niż dotychczas. Ci sami naukowcy zaznaczają, że nie ma wystarczających dowodów by stwierdzić czy ten trend już się rozpoczął – podaje agencja AP.
Więcej
-
Australia cieplejsza o 0,7 st. C niż 50 lat temu
2010-03-28W ciągu ostatnich 50 lat temperatury w Australii wzrosły o 0,7oC, co jest znaczącym dowodem ocieplania się klimatu – informuje agencja AFP, powołując się na australijskich naukowców.
Więcej
-
USA wciąż ponoszą odpowiedzialność za większość emisji CO2
2010-03-27Kupując towary wytworzone za granicą Europejczycy "importują" blisko dwukrotnie więcej dwutlenku węgla na głowę niż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale Stany Zjednoczone nadal są na pierwszym miejscu jako największy wytwórca emisji CO2 na świecie – informuje serwis "Newscientist".
Więcej
-
Zniszczenia infrastruktury, uchodźcy i konflikty
2010-03-25O ile nie dojdzie do najgroźniejszych zmian takich jak anoksja oceaniczna i destabilizacja pokładów hydratu metanu, to same zmiany klimatu nie zagrożą istnieniu ludzkości. Umiemy się adaptować do różnych warunków. Żyjemy w tropikach, żyjemy w Arktyce, żyjemy w dżunglach i na pustyniach.
Więcej
-
Zmiany klimatu potwierdzone przez ostatnie badania
2010-03-24Seria badań opublikowanych ostatnio przez szanowane instytucje badawcze jednoznacznie potwierdza, że zmiany klimatu mają miejsce. Kolejne już potwierdzenie tego wniosku przez naukę powinno wreszcie skłonić ludzi do ograniczenia negatywnego wpływu na klimat – apeluje organizacja WWF Polska.
Więcej
-
Wlk. Brytania: Pospolite gatunki fauny już nie są pospolite
2010-03-21Pospolite niegdyś gatunki świata zwierząt, takie jak: wróble, żaby czy ropuchy przestały być pospolite, co prowadzi do zubożenia przyrody – wynika z raportu rządowej agencji konserwacji przyrody Natural England.
Więcej
-
Europa wysyła ostrzeżenie dotyczące przyszłości zwierząt
2010-03-20Właśnie ukazała się Europejska Czerwona Księga – przegląd stanu zachowania około 6000 europejskich gatunków – a jej treść nie napawa optymizmem. Dane, które zostały opracowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, pokazują, że 14% ważek, 11% chrząszczy i 9% motyli w Europie jest zagrożonych wyginięciem. Jeszcze bardziej alarmującym jest fakt, że niektóre z tych gatunków są zagrożone wyginięciem na skalę globalną. Gatunki te wpisano do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (TM) Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Więcej
-
4 stopnie Celsjusza więcej, czyli świat za dobrych kilka lat
2010-03-19Zmierzamy ku ociepleniu rzędu 4 stopni Celsjusza. Tak wskazuje symulator wzrostu temperatury firmowany przez prestiżowe amerykańskie prestiżowe ośrodki analityczne i uniwersyteckie. Co to dla nas oznacza?
Więcej
-
Błędy IPCC: fakty i bicie piany
2010-03-15Ostatnimi czasy uporczywie powraca w mediach temat błędów – oraz rzekomych błędów – w ostatnim raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC. Przy dużym zaangażowaniu tych, którym zależy na zdyskredytowaniu nauk o klimacie. Czas więc oddzielić ziarno od plew: które z tych błędów są prawdziwe, a które nie? I co to oznacza, dla IPCC w szczególności i szerzej – dla nauk o klimacie?
Więcej
-
Zwierzęta ewoluują pod wpływem zmian klimatu
2010-03-14Ssaki i ptaki zmniejszają swe rozmiary w związku z ociepleniem klimatu – wynika z badań przeprowadzonych przez profesora Yoram Yom-Tova na Uniwersytecie w Tel-Awiwie.
Więcej
-
Skutki zmian klimatu dla rolnictwa
2010-03-12Jeżeli społeczeństwa międzynarodowego nie będzie stać na solidarną działalność w zakresie ograniczania emisji CO2, powstrzymanie zmian klimatu nie będzie możliwe. Spowoduje to liczne negatywne skutki, w tym te, które oddziaływać będą na efekty i możliwość prowadzenia działalności rolniczej.
Więcej
-
W USA będą wilgotniejsze zimy i wiosenne powodzie
2010-03-10Wraz ze wzrostem średnich temperatur środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej będą musiały zmierzyć się z wilgotniejszymi zimami i wiosennymi powodziami oraz z trudniejszymi warunkami uprawy roślin – twierdzą badacze z Uniwersytetu Purdue.
Więcej
-
"Plan B" walki z globalnym ociepleniem nie zdaje egzaminu
2010-02-25Zespół naukowców pod przewodnictwem niemieckim odrzucił pomysł, który miał pomóc w walce z globalnym ociepleniem przez pompowanie czystej wody z dna oceanicznego na powierzchnię, aby skutecznie obniżyć zawartość dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze. Symulacje komputerowe przygotowane przez naukowców pokazują, że korzyści z wdrażania ambitnego planu geoinżynieryjnego są niewielkie, a zagrożenia zbyt duże. Badania opisano w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności