- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Sytuacja w Arktyce - czerwiec 2010
2010-06-17Trzy rekordowo małe rozmiary pokrywy lodowej w Arktyce zostały odnotowane w ostatnich trzech latach. Ocieplanie się Arktyki i rozpad pokrywy lodowej nadal postępują w szybkim tempie. Podsumowanie sytuacji w Arktyce pokazuje najnowszy raport NSIDC (National Snow And Ice Data Center). Wynika z niego, że temperatury powietrza w Arktyce były w maju 2 do 5 oC wyższe od średniej wieloletniej, wyraźnie ocieplają się wody Oceanu Arktycznego, najszybciej w historii spadała też powierzchnia i objętość lodu Arktycznego.
Więcej
-
Koncentracja CO2 do roku 2100 może sięgnąć poziomu z czasów dinozaurów
2010-06-16Zajmujący się paleoklimatem naukowcy uważali dotychczas, że w czasach paleozoiku i mezozoiku, kiedy temperatury na Ziemi były o kilka stopni wyższe niż obecnie, koncentracja dwutlenku węgla mogła sięgać nawet 3000 cząsteczek na milion (ppm), czyli być 10-krotnie wyższa od tej z epoki przedprzemysłowej.
Więcej
-
Topnienie lodów Grenlandii i Antarktydy
2010-06-09Wzrost temperatur w rejonach polarnych powoduje nie tylko roztapianie się pływającej pokrywy lodowej Arktyki. Topnieją również lodowce Grenlandii i położone na obrzeżach kontynentu pola lodowe Antarktydy.
Więcej
-
Ekolodzy: masowa hodowla zwierząt sprzyja globalnemu ociepleniu
2010-06-04Masowa hodowla zwierząt odpowiada za 18 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych i sprzyja ocieplaniu klimatu – to główny wniosek raportu przygotowanego przez stowarzyszenie Klub Gaja.
Więcej
-
Lód na Grenlandii jest coraz cieńszy i szybciej płynie do morza
2010-06-02Lodowce Grenlandii latem płyną do morza ponad dwukrotnie szybciej niż zimą, a globalne ocieplenie jeszcze bardziej może to przyspieszyć. W wyniku topnienia warstwa lodu staje się też coraz cieńsza. Jeżeli lodowce będą topnieć szybciej, to i szybciej podniesie się poziom mórz – podaje agencja Reuters, powołując się na badania naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu.
Więcej
-
Ignorowanie narastających kryzysów
2010-05-30W wyniku naszej działalności na Ziemi zmieniliśmy oblicze planety. I niekoniecznie na lepsze... Tu zatruliśmy rzekę, tam las zmienił się w pustynię, gdzieś w wyniku katastrofy ekologicznej wyludniło się miasto lub nawet upadła cywilizacja. Ale wszystko to miało miejsce na skalę lokalną lub regionalną.
Więcej
-
Kwiecień najcieplejszy w całej historii obserwacji
2010-05-26Tegoroczny kwiecień na świecie - według uśrednionej globalnej temperatury powierzchni lądów i oceanów - był najcieplejszym w całej historii prowadzonych obserwacji. Rekordowo ciepły był też cały kwartał - poinformowała amerykańska Krajowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).
Więcej
-
Bierność państw wobec narastającej degradacji Ziemi
2010-05-25ONZ ostrzega przed pogłębieniem się “masowych” strat w środowisku naturalnym. Straty te mogą być nieodwracalne, jeśli przewidziana na ten rok redukcja emisji nie zostanie osiągnięta.
Więcej
-
Rozpadł się najwyżej położony lodowiec Ugandy
2010-05-19Czapa lodowa na najwyższym szczycie Ugandy uległa rozpadowi z powodu wzrastających temperatur – poinformowała Uganda Wildlife Authority (UWA), służba zajmująca się ochroną przyrody z ramienia państwa. Obecnie lodowiec ma powierzchnię niespełna 1 km2, podczas gdy 50 lat temu zajmował 6 km2.
Więcej
-
Atlas gleb północy - zmiany klimatu to nie tylko topniejące lodowce
2010-05-18Komisarz Máire Geoghegan-Quinn rozpoczęła w Parlamencie Europejskim światowy przegląd gleb najbardziej wysuniętych na północ regionów, w których znajduje się więcej niż połowa zasobów węgla na Ziemi. Jednocześnie zainaugurowała wystawę poświęconą pracom Wspólnego Centrum Badawczego Komisji, która wydała atlas, obejmujący obszary położone powyżej 50°N szerokości geograficznej, a które stanowią 16% ogólnej powierzchni gruntów.
Więcej
-
Strumienie lodowe źródłem informacji o zmianach klimatu
2010-05-13Międzynarodowy zespół naukowców przygląda się geologicznym "sygnaturom" na dnie oceanu, by zrozumieć w ten sposób zmiany klimatu. Naukowcy spodziewają się, że pozostawione przez pokrywy lodowe i rwące strumienie rozpuszczonego śniegu w czasie epok lodowcowych ślady przeszłości dostarczą takich informacji, które pomogą nam przygotować się na przyszłą dynamikę lodu. Wyniki projektu zostały opublikowane w czasopiśmie "International Innovation".
Więcej
-
Topografia gór może przyśpieszyć wzrost temperatur
2010-05-11Skutki globalnego ocieplenia mogą w przyszłości zmieniać się w zależności od lokalnych prądów powietrza na obszarach górskich. Prawdopodobnie podwoi lub nawet potroi się tempo wzrostu temperatur w rejonach grzbietów górskich – informują naukowcy na łamach "International Journal of Climatology".
Więcej
-
Naukowcy testują prąd oceaniczny w pobliżu Antarktydy
2010-05-05Oceanografowie dokonują pomiarów potężnych prądów w pobliżu Antarktydy. Niedawno odkryto, że prądy te stanowią istotny czynnik zmian klimatycznych – informuje agencja AFP. Badanie pod kierownictwem Yasushi Fukamachi z japońskiego Uniwersytetu Hokkaido zostało opublikowane na stronie internetowej pisma "Nature Geoscience".
Więcej
-
Poziom ozonu w pd.-zach. Hiszpanii znów powyżej normy
2010-05-03Stężenie ozonu w atmosferze na Półwyspie Iberyjskim wiosną i latem od dawna przekracza bezpieczną granicę ustaloną przez Unię Europejską, wynika z danych zgromadzonych w latach 2000-2005 – podaje internetowy serwis "Physorg".
Więcej
-
Próbki z najgłębszego odwiertu Antarktydy mogą zawierać dane z ostatniego zlodowacenia
2010-04-29Naukowcy przypuszczają, że próbki pochodzące z najgłębszego odwiertu dokonanego na Półwyspie Antarktydy w jej zachodniej części na południe od Ameryki Południowej, zawierają dane z ostatniej epoki lodowcowej. Jeśli to przypuszczenie się potwierdzi, to pozyskane informacje rzucą nowe światło na zmiany klimatyczne, które miały miejsce w przeszłości – napisano w komunikacie Uniwersytetu Stanowego Ohio.
Więcej
-
Dziesięciolecia badań wskazują na wielkie topnienie lodu Arktyki
2010-04-24Dane gromadzone przez blisko 50 lat wskazują, że najwięcej lodu stopniało na kanadyjskiej wyspie Devon na Morzu Arktycznym – informuje internetowy serwis "Physorg".
Więcej
-
Olbrzymi peruwiański lodowiec wywołał tsunami na pobliskim jeziorze
2010-04-20Potężny lodowiec w peruwiańskich Andach przełamując się wpadł do jeziora i wywołał 23 metrową falę tsunami, która zniszczyła pobliskie miasto – podaje telewizja Fox News. Bryła, która zanurzyła się w jeziorze miała wielkość czterech boisk do gry w piłkę nożną.
Więcej
-
Ostatniej zimy więcej lodu morskiego skuwało wody Arktyki
2010-04-19Lód arktyczny pokrył ostatniej zimy większą niż zazwyczaj powierzchnię mórz oblewających Arktykę, ale naukowcy ostrzegają przy tym, że średnio w ubiegłym roku lód topniał bardzo szybko – informuje amerykański Krajowy Ośrodek Danych o Pokrywie Śnieżnej i Lodowej.
Więcej
-
Geolog polskiego pochodzenia odkryła wzór długoterminowej zmiany klimatu
2010-04-18Geolog z Uniwersytetu Santa Barbara, Lorraine Lisiecki odkryła wzór, który łączy regularne zmiany cyklu orbitalnego Ziemi ze zmianami klimatycznymi. Swoje badania prowadziła na materiałach liczących nawet 1,2 mln lat. Odkrycie zostało opisane w ostatnim wydaniu pisma "Nature Geosciecne".
Więcej
-
Z Narodowego Parku Glacier zniknęły kolejne dwa lodowce
2010-04-15W Narodowym Parku Glacier w północno-zachodniej części stanu Montana w USA zniknęły kolejne dwa lodowce, co jest skutkiem zmian klimatycznych – informuje agencja AP, powołując się na naukowców współpracujących z amerykańskim rządem.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności