więcej


Książki / raporty

Konkursowy dom pasywny pod Warszawą (18383)

2015-03-21

Drukuj
galeria

Wizualizacja południowej elewacji budynku (źródło: www.budujzkape.pl)

W podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Wieś trwają prace wykończeniowe pasywnego domu. Już niebawem zamieszka w nim czteroosobowa rodzina – zwycięzcy konkursu organizowanego przez firmę Saint-Gobain oraz Krajową Agencję Poszanowania Energii.

Rodzaj inwestycji: Dom jednorodzinny w standardzie pasywnym.

Inwestor: Prywatny.

Projektant i wykonawca: Dom został zaprojektowany przez zespół Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) pod kierownictwem architekta Michała Pierzchalskiego. W realizacji projektu brało udział kilku wykonawców.

Lokalizacja: Budynek położony jest w miejscowości Zielonki-Wieś (gmina Stare Babice) oddalonej o ok. 13 km na zachód od centrum Warszawy (woj. mazowieckie).

Opis inwestycji: Budowa domu rozpoczęła się w maju 2014 roku i obecnie prowadzone są prace wykończeniowe, których koniec planowany jest na czerwiec 2015 roku.

Budowa na etapie wykańczania elewacji (źródło: www.budujzkape.pl)

Realizacja inwestycji przebiega w ramach wygranej w konkursie „Zbuduj z nami komfortowy dom”, organizowanym wspólnie przez firmę Saint-Gobain oraz Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Poza nagrodą główną, czyli materiałami do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim, zwycięzcy otrzymali zindywidualizowany projekt architektoniczny oraz kompleksowe doradztwo w czasie budowy i wsparcie w uzyskaniu dofinansowania oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dwukondygnacyjny budynek został zaprojektowany z myślą o spełnieniu potrzeb czteroosobowej rodziny. Na powierzchni 185 m2 zaplanowano m.in. salon połączony z jadalnią i kuchnią, gabinet, trzy sypialnie, pokój gościnny, dwie łazienki oraz pomieszczenie gospodarcze. W projekcie przewidziano także garaż wraz z przyległym schowkiem technicznym.

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Jak większość domów pasywnych i ten budynek charakteryzuje się prostą bryłą, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków cieplnych oraz gwarantuje korzystny wskaźnik kształtu A/V. Z uwagi na usytuowanie działki, które z pespektywy pozyskiwania promieniowania słonecznego nie jest idealne (wjazd od strony południowo-zachodniej) zdecydowano się na odejście od standardowego ustawienia budynku względem drogi. Równolegle do ulicy usytuowano jedynie bryłę garażu, zaś pozostała część budynku została lekko obrócona, tak aby główne pomieszczenia w domu wyeksponować na południe.

Orientacja budynku względem stron świata – rzut parteru i piętra (źródło: www.budujzkape.pl)

Przed stratami ciepła chroni przede wszystkim odpowiednia izolacja przegród zewnętrznych. Budynek został posadowiony na płycie fundamentowej, co zapewniło ciągłość izolacji. Podłoga została ocieplona 30 cm płytami z polistyrenu ekstradowanego (XPS) oraz 6 cm warstwą wełny mineralnej. Do izolacji ścian zewnętrznych i płaskiego dachu także została wykorzystana wełna mineralna (40 cm warstwa w przypadku ścian i 39-61 cm w przypadku dachu). Ponadto garaż wraz z przyległym schowkiem technicznym został oddzielony od bryły głównej – zastosowanie w tym miejscu osobnej konstrukcji izolowanej 40 cm warstwą wełny mineralnej miało na celu wyeliminowanie mostków termicznych.

W projekcie pasywnego domu istotne było także odpowiednie rozplanowanie przeszkleń – największe z nich znajdują się od strony południowej i wschodniej, zaś od północy i zachodu przewidziano niewielkie otwory okienne. Równie ważny był dobór stolarki budowlanej, która decyduje tu zarówno o stratach ciepła, jak i zyskach promieniowania słonecznego. W projekcie zastosowano trzyszybowe okna wypełnione argonem, o współczynniku przenikania ciepła dla okna (Uw) w granicach 0,5-0,8 W/m2K. Drzwi wejściowe mają współczynnik Ud = 0,8 W/m2K. Montaż stolarki budowlanej został zrealizowany metodą warstwową (tzw. ciepły montaż), pozwalającą na zminimalizowanie strat ciepła na styku ościeżnic z murem.

Wizualizacja południowo-zachodniej elewacji budynku (źródło: www.budujzkape.pl)

Dokładnie przemyślana została także kwestia ochrony przed przegrzewaniem w okresie letnim. Przeprowadzona przez projektantów analiza nasłonecznienia pozwoliła zaprojektować od strony południowej zadaszenie, które wiosną i latem będzie chroniło przed najostrzejszym słońcem, zaś zimą zapewni dostęp promieniom słonecznym, umożliwiając tym samym osiągnięcie zysków solarnych. Zadaszenie zostało wykonane na niezależnej konstrukcji, co ma znaczenie przy minimalizowaniu ryzyka powstawania mostków termicznych. Ochronę przed przegrzewaniem stanowić będą także zewnętrzne żaluzje.

Wymianę powietrza w budynku zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (wyposażony w rekuperator o sprawności 90%). System wentylacji posiada funkcję nocnego chłodzenia, która może być wykorzystywana do dodatkowego chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Zimą pomieszczenia będą dogrzewane za pomocą rozprowadzonych po podłodze kabli elektrycznych. Początkowo elektryczny system ogrzewania będzie zasilany energią z sieci, jednak w przyszłości inwestorzy planują zainstalować panele fotowoltaiczne, które będą produkowały energię na potrzeby ogrzewania, oświetlenia i pracy urządzeń elektrycznych. W budynku zostanie zainstalowany kominek, specjalnie dostosowany do potrzeb pasywnego budownictwa. Do przygotowywania ciepłej wody użytkowej służyć będzie pompa ciepła typu powietrze–woda.

Z zastosowanych w budynku rozwiązań na uwagę zasługuje także system DWHR (ang. drain water heat recovery), czyli przeciwprądowy wymiennik ciepła w instalacji szarej wody, który pozwala odzyskiwać 75% energii cieplnej ze zużytej w domu wody (pochodzącej z takich procesów, jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie).

Ponadto zainstalowany zostanie system zarządzania energią w budynku, umożliwiający automatyczne sterowanie pracą poszczególnych urządzeń. Parametry panujące w pomieszczeniach, takie jak temperatura czy strumień doprowadzanego powietrza, będą mierzone i raportowane w celach badawczych.

Zamierzeniem twórców projektu jest spełnienie standardu budynku pasywnego, określanego jako NF15, którym jest dom o zapotrzebowaniu na energię do ogrzania i wentylacji poniżej 15 kWh/m2 na rok. Przeprowadzone przez KAPE obliczenia wskazują, że zapotrzebowanie budynku na energię użytkową powinno wynosić zaledwie 7,6 kWh/m2 na rok, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną 25,6 kWh/m2 na rok.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Koszt budowy pasywnego domu o powierzchni 234 m2 (użytkowej 185 m2) szacowany jest na ok. 700 tys. zł. W kosztorysie uwzględniono wartość otrzymanej nagrody oraz wykończenie pomieszczeń. Z przeprowadzonych analiz wynika, że realizacja inwestycji w standardzie pasywnym podniosła koszty budowy domu o ok. 15%. Jak wyjaśniają inwestorzy, to wygrana w konkursie przesądziła o budowie domu w standardzie pasywnym, więc okres zwrotu inwestycji nie był w tym przypadku analizowany. Dla inwestorów najważniejsze jest, że inwestycja w lepsze ocieplenie budynku zagwarantowała im niższe rachunki na lata. Łączny koszt ogrzewania w całym sezonie grzewczym został bowiem skalkulowany na poziomie ok. 1200 zł.

Więcej informacji na temat budynku znajduje się w opublikowanym na portalu reportażu „Voucher na pasywny dom”.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej