- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Ogłoszenie konkursu na stanowisko Prezesa Zarządu Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju
2013-07-03Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju ogłasza konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu.
Więcej
-
Podróż przez zielony Hamburg
2013-07-03Warszawa pretenduje do miana Zielonej Stolicy Europy 2016. Czy uda jej się zdobyć ten tytuł? Poprzeczka została ustawiona wysoko przez Hamburg, laureata nagrody z 2011 roku. Miasto udowodniło, że w kilka lat zaniedbane, przemysłowe tereny można przeistoczyć w przyjazne mieszkańcom, ekologiczne miejsce do życia.
Więcej
-
Liczba lokalnych inicjatyw na rzecz klimatu rośnie
2013-07-02Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Informowania o Rozwoju Lokalnym (AEIDL) opublikowało raport o lokalnych europejskich inicjatywach zmierzających do ochrony klimatu – Europe in transition, local communities leading the way to a low-carbon society. Stowarzyszenie zidentyfikowało ponad 2000 tego rodzaju inicjatyw w 13 krajach Europy, a to na pewno nie wszystkie, bo ich liczba stale rośnie! Wśród zidentyfikowanych przedsięwzięć dostrzeżono także polski projekt „Dobry klimat dla powiatów".
Więcej
-
Greenpeace przejmuje gabinet prezesa PGE i żąda odejścia od spalania węgla
2013-07-02W poniedziałek, 1 lipca br., dyrektor polskiego oddziału Greenpeace, Maciej Muskat wraz z czwórką aktywistów na kilka godzin, symbolicznie przejął siedzibę prezesa Polskiej Grupy Energetycznej PGE, Krzysztofa Kiliana. Następnie grupa nagrała przesłanie, w którym przypomniała o tym, że emisje zanieczyszczeń przemysłowych z elektrowni i elektrociepłowni węglowych należących do PGE w samym tylko 2010 roku spowodowały blisko 2000 przedwczesnych zgonów.
Więcej
-
Polski rynek PV w liczbach. Rynek fotowoltaiczny w Polsce – podsumowanie badań
2013-07-02Niniejszy artykuł opiera się na wynikach badan rynku przeprowadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej w pierwszym kwartale br. oraz analizie trendów rozwoju fotowoltaiki w odniesieniu do odpowiednich dokumentów politycznych, oficjalnych prognoz i otoczenia regulacyjnego. Pełne wyniki badań przedstawiono w raporcie „Rynek fotowoltaiczny w Polsce 2012".
Więcej
-
Koszty eksploatacyjne związane z budownictwem energooszczędnym i pasywnym
2013-07-02Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne są koszty eksploatacyjne domu. Wśród nich w polskich warunkach szczególnie ważne są koszty paliw i energii do jego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Koszty zakupu energii bez paliw samochodowych pochłaniają prawie 10% rocznych dochodów polskich gospodarstw domowych i w znacznej mierze są zależne od standardu energetycznego budynków. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie te same koszty wynoszą tylko 4% dochodów gospodarstwa domowego.
Więcej
-
Jak stworzyć niskoemisyjną Polskę 2050
2013-07-01Po ponad roku prac, konsultacji i spotkań z ekspertami powstał wspólny raport Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz Instytutu Badań Strukturalnych, przy współpracy Europejskiej Fundacji Klimatycznej, "2050.pl – podróż do niskoemisyjnej przyszłości". Dokument, który przygotowano w ramach projektu "Niskoemisyjna Polska 2050", ukazuje możliwe ścieżki transformacji polskiej gospodarki w perspektywie roku 2050.
Więcej
-
Rada UE ds. środowiska przyjęła strategię adaptacji do zmian klimatu
2013-07-01Rada Unii Europejskiej ds. Środowiska przyjęła konkluzje dotyczące „Strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu". Dokument zawiera wytyczne dla krajów członkowskich pomocne w tworzeniu ich krajowych strategii. Działania adaptacyjne mają przygotować państwa do radzenia sobie ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak np. powodzie czy susze m.in. poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury, np. przeciwpowodziowej. W spotkaniu w Luksemburgu udział wzięła Beata Jaczewska, wiceminister środowiska.
Więcej
-
Właściciel biogazowni w Piekoszowie ukarany
2013-06-30Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Kielcach (WIOŚ) potwierdziła zasadność interwencji mieszkańców Piekoszowa, dotyczących uciążliwości dla otoczenia biogazowni rolniczej w tej miejscowości (chodziło o rozchodzący się z niej na sąsiednie osiedla fetor). Ukarała jej właściciela grzywną i skierowała wniosek do sądu rejonowego wniosek o nałożenie na niego kolejnej kary finansowej.
Więcej
-
Inwestycje w ekologię i innowacje – dobre wzorce w Polsce już są!
2013-06-30Pod koniec ubiegłego roku, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Katowicami (Trzebinia) powstał jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Europie. Niedługo osiągnie on poziom maksymalnych mocy przerobowych, w czerwcu Zarząd uruchamia bowiem drugą zmianę. Oznacza to, że w Polsce coraz więcej sprzętu jest przetwarzana w bezpiecznym dla środowiska procesie. Do tej pory normy środowiskowe spełniały tylko dwa inne zakłady.
Więcej
-
Fundacja Boell szuka Asystenta/Asystentki programu „Energia & Klimat”
2013-06-29Biuro Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie poszukuje w terminie od 1 sierpnia 2013 do 31 grudnia 2013 r. Asystenta/Asystentki do koordynacji programu „Energia & Klimat", w ramach aktywności Fundacji związanych z XIX Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 19) w Warszawie.
Więcej
-
IKEA uruchamia farmę wiatrową w Rymanowie
2013-06-29IKEA Retail Sp. z o.o. wraz z portugalską Grupą Martifer 24 czerwca br. oficjalnie uruchomiły farmę wiatrową o mocy 26 MW zlokalizowaną w Rymanowie, w województwie podkarpackim. W uroczystości otwarcia wzięli udział: Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa, Evelyn Higler, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce oraz Jorge Martins, wiceprezes Grupy Martifer. Budowa farmy zakupionej przez IKEA od Grupy Martifer rozpoczęła się w listopadzie 2011 roku i trwała do kwietnia 2013 roku.
Więcej
-
Podróż do przyszłości – jaka będzie Polska w 2050 r.? Prezentacja raportu z projektu „Niskoemisyjna Polska 2050”
2013-06-28Instytut Badań Strukturalnych oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju, dzięki wsparciu Europejskiej Fundacji Klimatycznej przygotował dokument, który pokazuje możliwe ścieżki dojścia Polski do niskoemisyjnej gospodarki w perspektywie roku 2050.
Więcej
-
J. Piechociński zwróci się do Komisji Europejskiej o rozszerzenie pakietu energetyczno-klimatycznego
2013-06-28Szef resortu gospodarki przekonuje Unię Europejską, aby do pakietu energetyczno-klimatycznego dodała dwa cele: reindustrializację i zmniejszenie kosztów energii o 20 proc. To obok pozostałych celów, czyli zmniejszenia emisji CO2, wzrostu efektywności energetycznej oraz zużycia energii z odnawialnych źródeł, miałoby zwiększyć konkurencyjność Unii na globalnym rynku.
Więcej
-
Program "Energia Plus" wystartował
2013-06-28Zarząd Fundacji Kapitał ogłasza rozpoczęcie programu "Energia Plus", skierowany do firm związanych z działalnością energii odnawialnych. Na podstawie otrzymanych informacji Zarząd Fundacji wyłania zwycięzców.
Więcej
-
Negocjacje UNFCCC w Bonn – krok do przodu, dwa kroki w tył
2013-06-27Zakończona niedawno sesja UNFCCC w Bonn pokazała skalę trudności piętrzących się przed negocjatorami pracującymi nad uzgodnieniem nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Choć w pewnych obszarach doszło do zbliżenia stanowisk, to sesja ta zostanie zapamiętana przede wszystkim jako pole dyplomatycznej gry delegacji rosyjskiej, która formalnymi wybiegami całkowicie sparaliżowała prace jednej z głównych grup roboczych. To nie jest dobry prognostyk przed COP 19 w Warszawie.
Więcej
-
W 2025 samochody mogą palić o połowę mniej
2013-06-27Sieć Transport & Environment z zadowoleniem przyjęła europejskie porozumienie, które może prowadzić do ograniczenia konsumpcji paliwa przez samochody o połowę i do takiego samego spadku emisji CO2. Niestety, ostateczne porozumienie jest słabsze niż propozycja Parlamentu Europejskiego i zawiera zbyt wiele ustępstw, aby uspokoić niemieckich producentów samochodów luksusowych.
Więcej
-
Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia dot. przedsięwzięć znacznie wpływających na środowisko
2013-06-27Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przedłożony przez ministra środowiska. Celem zmiany jest uzupełnienie i dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów do dyrektywy 2011/92/UE (EIA). Nowe przepisy ułatwiają także działalność przedsiębiorców, m.in. tych poszukujących gazu łupkowego.
Więcej
-
Nadzieja w Słońcu?
2013-06-26Miliony ludzi produkujących energię elektryczną na dachach swoich domów, biur czy fabryk, a następnie dzielących się nią za pośrednictwem „energetycznego Internetu", tak samo, jak dziś tworzymy i wymieniamy w sieci informacje – to nie tylko wizje amerykańskiego ekonomisty Jeremiego Rifkina, to także nadzieje wielu polskich przedsiębiorców i ekspertów – czytamy na Euractiv.pl.
Więcej
-
Inwestorzy oczekują dodatkowych informacji niefinansowych od spółek giełdowych
2013-06-26Europejscy inwestorzy finansowi domagają się wprowadzenia obowiązkowego raportowania danych niefinansowych, w tym dotyczących kwestii środowiskowych i emisji gazów cieplarnianych w raportach rocznych dużych spółek. Organizacje reprezentujące inwestorów, w tym Eurosif, Eumedion, CDP, CDSB, EFFAS, UNEP-FI, ICGN i IIGCC podpisały list, w którym wspierają nową propozycję Komisji Europejskiej w tym zakresie. Zdaniem organizacji jest to rozwiązanie ułatwiające podejmowanie decyzji inwestycyjnych, poprawiające długoterminową konkurencyjność europejskich spółek i skłaniające je do bardziej zrównoważonego rozwoju.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności