- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Zielona energia czy dziura budżetowa. Gdzie trafi 118 mld zł z handlu emisjami CO2?
2012-08-15Chętnych na pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla jest przynajmniej dwóch. Minister finansów chce, by pieniądze załatały dziurę budżetową. Szef resortu gospodarki zamierza zainwestować je w rozwój zielonych technologii. Pula do podziału wynosi ok. 118 mld zł na lata 2013-2020. To i tak mniej niż zakładano, gdy powstawał system handlu emisjami CO2. Wczoraj podczas posiedzenia rządu ten spór miał zostać rozstrzygnięty.
Więcej
-
UE promuje energooszczędne budynki
2012-08-14Komisja Europejska przyjęła 31 lipca br. strategię ożywienia sektora budownictwa w UE poprzez promowanie energooszczędnych budynków. Ma to pomóc sektorowi, który daje pracę ponad 10 proc. wszystkich zatrudnionych w UE, choć z powodu kryzysu poważnie ucierpiał.
Więcej
-
A. Szczęśniak: Unijna polityka klimatyczna sprzyja Gazpromowi, ale do czasu
2012-08-14"Polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest fundamentem dla sprzedaży rosyjskiego gazu na naszym kontynencie" – uważa Andrzej Szczęśniak. Dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych sprzyja większemu zapotrzebowaniu na błękitne paliwo. Ekspert przestrzega jednak, że po 2030 roku w UE będą dominowały inne źródła energii, a to może być poważnym ciosem dla Gazpromu.
Więcej
-
J. Steinhoff: Unia Europejska preferuje stare elektrownie
2012-08-13"Wszystkie polskie elektrownie powinny otrzymać przydział bezpłatnych uprawnień do emisji CO2" – uważa Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. Jego zdaniem dziś, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej dostaną je tylko te starsze, mniej nowoczesne i nieprzyjazne środowisku. W konsekwencji będą bardziej konkurencyjne niż te nowocześniejsze, bo produkowany przez nie prąd będzie tańszy.
Więcej
-
Naukowcy przestrzegają przed geoinżynierią
2012-08-13Geoinżynieria – zamierzona, wielkoskalowa inżynieria i manipulacja środowiskiem planety – to nie tylko naukowa fikcja, ale także potencjalnie realna opcja w łagodzeniu zmian klimatu. W epoce, w której klimat na Ziemi pozostaje pod wpływem działalności antropogenicznej na skalę globalną, naukowcy zaproponowali opracowanie i wykorzystanie konkretnych, ukierunkowanych technologii do równoważenia zmian. W ramach europejskiego przedsięwzięcia, w które zaangażowali się naukowcy z całej Europy, zbadano potencjalne oddziaływanie niektórych z sugerowanych opcji geoinżynieryjnych, a uzyskane wyniki chyba niezupełnie odpowiadają oczekiwaniom.
Więcej
-
Na rynku znów zabraknie rzepaku na biopaliwa, ale i cele spożywcze
2012-08-13Rzepak staje się coraz bardziej poszukiwanym surowcem. Zapotrzebowanie na niego wzrasta, zwłaszcza na cele energetyczne. Mają na to wpływ regulacje prawne, zgodnie z którymi udział biokomponentów w zużyciu paliw płynnych systematycznie zwiększa się. W tym roku po raz kolejny zabraknie tego surowca na rynku, także na cele spożywcze.
Więcej
-
Wyspiarskie państwo Tokelau przechodzi na OZE
2012-08-12Tokelau – wyspiarskie państewko położone na terytorium zależnym Nowej Zelandii – rezygnuje z paliw konwencjonalnych i przechodzi w pełni na odnawialne źródła energii. Wkrótce jego system energetyczny będzie w całości oparty na fotowoltaice.
Więcej
-
Kolejny rekord Przystanku Woodstock
2012-08-11To już oficjalny rekord Przystanku Woodstock w ilości jednocześnie wypuszczonych latawców. 2 sierpnia, tuż po uroczystym otwarciu festiwalu przez prezydentów Polski i Niemiec, niebo przy Akademii Sztuk Przepięknych wypełniło na kilka minut ponad trzysta kolorowych latawców! Był to happening Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, który miał pokazać siłę wiatru jako odnawialnego źródła energii.
Więcej
-
BMW liczy na wzrost sprzedaży ekosamochodów
2012-08-11Według BMW rynek samochodów elektrycznych należy do perspektywicznych i to tu należy spodziewać się zwiększonego zainteresowania ze strony klientów. Potwierdzają to analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, z których wynika, że sprzedaż ekoaut w Polsce powinna osiągnąć w 2017 roku ok. 4,4 proc. udziału w rynku osobowych i lekkich samochodów dostawczych.
Więcej
-
Zmiany klimatu powodują trzęsienia Ziemi
2012-08-10Taką tezę w najnowszej książce "Przebudzenie olbrzyma: Jak zmiany klimatu wywołują trzęsienia Ziemi, tsunami i wybuchy wulkanów" postawił profesor Uniwersytetu Londyńskiego, Bill McGuire. Jak sam przyznaje, "brzmi to trochę szalenie, ale takie nie jest".
Więcej
-
Minister środowiska przeciw nierynkowemu zawyżaniu cen emisji CO2
2012-08-10"Nie zmienia się reguł w trakcie gry. Zostały one wspólnie ustalone, w ramach poważnego konsensusu politycznego. Inwestorom należy się szacunek" – tak Marcin Korolec, minister środowiska komentuje dla Agencji Informacyjnej Newseria propozycje Komisji Europejskiej. Bruksela chce mieć wpływ na to, jaka ilość uprawnień do emisji dwutlenku węgla będzie przeznaczona na aukcje. Ograniczając tę ilość sprawi, że emisja CO2 stanie się droższa, a tym samym energetyka oparta na węglu będzie mniej konkurencyjna w stosunku do "zielonej", promowanej przez unijne instytucje.
Więcej
-
Igrzyska Olimpijskie w Londynie – czy zrównoważone?
2012-08-10Igrzyska Olimpijskie to przede wszystkim największe na świecie święto sportu. Z zapartym tchem, przez sześć tygodni kibicujemy sportowcom w niezliczonych dyscyplinach a na pierwszym planie są ich wyczyny, rekordy i emocje. Olimpiada to także manifest tolerancji, gdzie spotykają się sportowcy i sympatycy sportu z całego świata. Jednak Igrzyska w Londynie dodają do tego jeszcze jedną ważną cechę: ich celem jest pokazanie, jak siła sportu może przyczyniać się do harmonijnego rozwoju ludzi i planety oraz promować idee zrównoważonego rozwoju. Zrównoważone igrzyska Londyn 2012 – hasło brzmi bardzo dobrze, ale przypatrzmy się faktom, czy tak w istocie będzie.
Więcej
-
118 mld złotych dla obywateli!
2012-08-09Podczas gdy w rządzie trwa spór o rozdysponowanie zysków z handlu emisjami CO2, które mogą wynieść nawet około 118 mld złotych (27 mld euro) w latach 2013-2020, Koalicja Klimatyczna proponuje, aby pieniądze te trafiły bezpośrednio do obywateli i przedstawia opracowany przez siebie program "Czysty zysk dla obywateli".
Więcej
-
"Instalacje fotowoltaiczne to najlepsze domowe mikroźródła OZE. Pojawią się niezależnie od ustawy"
2012-08-09Zdaniem Krzysztofa Prasałka, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, najlepszym odnawialnym źródłem energii do zastosowania w mikroskali, w gospodarstwach domowych jest fotowoltaika.
Więcej
-
Z nauką na skróty
2012-08-09Doskonaleszare.blox.pl: Mówi się, że z peer-review jest jak z demokracją: co prawda ma swoje wady, ale nikt nie wymyślił nic lepszego. Peer-review nie gwarantuje, że opublikowane w literaturze naukowej wyniki wytrzymają próbę czasu; nie eliminuje prac niechlujnych albo po prostu błędnych; nie powstrzymuje zdeterminowanych oszustów ani plagiatorów. Pomimo tego recenzje naukowe pełnią rolę całkiem skutecznego filtra odsiewającego ziarno od plew, narzucając autorom artykułów pewien minimalny rygor myślowy i umożliwiając krytyczne spojrzenie na własną pracę.
Więcej
-
PSEW: farmy morskie tańsze od atomu
2012-08-08Do 2020 roku na polskiej części Bałtyku mają powstać farmy wiatrowe o mocy 500 MW. Na przeszkodzie może stanąć brak odpowiednich regulacji prawnych, niedostateczne wsparcie finansowe i zły stan sieci przesyłowych. Mimo to, ich budowa jest bardziej opłacalna niż elektrowni atomowej – dowodzi branża wiatrakowa.
Więcej
-
10 najbardziej zagrożonych miast
2012-08-08Liczba ludności na świecie najszybciej wzrasta w ośrodkach miejskich – Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje, że do końca 2050 roku będzie w nich żyło 6 mld ludzi. Najprężniej rozwijające się miasta to leżące w deltach rzek aglomeracje pełniące funkcje portowe. Choć odgrywają istotną rolę w generowaniu krajowego dochodu, to często przez niewłaściwą gospodarkę przestrzenną są najbardziej narażone na coraz silniejsze sztormy i powodzie.
Więcej
-
Wykorzystanie potencjału energooszczędnych budynków
2012-08-08Energooszczędne budynki o wysokim potencjale oszczędności pod względem emisji CO2 i kosztów energii nadal cieszą się jedynie ograniczoną popularnością na rynku mimo korzyści, jakie przynoszą gospodarce i środowisku. Sektor budownictwa daje pracę ponad dziesięciu procent wszystkich zatrudnionych w UE. Dlatego, aby wspierać branżę budowlaną jako siłę napędową w tworzeniu nowych miejsc pracy i zapewnianiu trwałego wzrostu w całej gospodarce, Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz ożywienia tego sektora.
Więcej
-
System zachęt przy zakupie auta elektrycznego już w 18 krajach UE. W Polsce wciąż go nie ma
2012-08-07Wysokie ceny, niedoskonała technologia i brak odpowiedniej infrastruktury. To najpoważniejsze bariery rozwoju rynku samochodów elektrycznych. Ma on jednak niewątpliwie potencjał. W większości krajów UE jego rozwój stymulują zachęty ze strony państwa. "Zabiegamy o to, na razie niestety bezskutecznie" – mówi prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Jakub Faryś.
Więcej
-
Spadkowa korekta cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w lipcu
2012-08-07Pomimo że pierwszy tydzień lipca rozpoczął się od nieznacznych wzrostów średnich cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynkach spotowych, przez pozostałą część miesiąca obserwowaliśmy skokową deprecjację ich wartości. Spadkowa korekta była efektem rosnącej nadpodaży uprawnień na rynku oraz odłożenia w czasie przez Komisję Europejską decyzji o rozwiązaniu problemu nadwyżki.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności