- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Krajowy plan rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii
2013-07-11Opracowanie, przygotowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, to pierwsza próba doprecyzowania planu rozwoju krajowej "mapy drogowej" mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, obejmującej przydomowe źródła energii elektrycznej i ciepła.
Więcej
-
Zmierzch węgla kamiennego w Polsce
2013-07-11W toczącej się coraz donośniej debacie społecznej o kształcie strategii energetycznej Polski, o tym, czy włączymy się do realizacji europejskiej mapy drogowej 2050, nie może zabraknąć rzeczowego obrazu stanu posiadania podstawowych surowców istotnych dla aktualnego bilansu energetycznego, jakimi są węgiel brunatny i węgiel kamienny. Niniejsza publikacja jest drugim opracowaniem na ten temat (po publikacji "Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości"), przygotowanym przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
2050.pl – podróż do niskoemisyjnej przyszłości
2013-06-28W 2012 roku Instytut Badań Strukturalnych i Instytut na rzecz Ekorozwoju zainicjowały prace nad przygotowaniem dokumentu analizującego możliwości stworzenia do 2050 roku w Polsce gospodarki niskoemisyjnej. Gospodarki szanującej środowisko naturalne, biorącej pod uwagę interesy nie tylko bieżącego, lecz także przyszłych pokoleń, dla której czyste powietrze, niezdewastowany krajobraz i zdrowie publiczne nie są mniej ważne niż zysk finansowy. Niżej prezentowany raport jest owocem tych prac.
Więcej
-
Klimat dla innowacji, innowacje dla klimatu. W poszukiwaniu nowego impulsu modernizacyjnego dla Polski
2013-06-24Polityka klimatyczna jest jednym z ważniejszych obecnie globalnych trendów. Wypieranie lub ignorowanie tego faktu prowadzić będzie do lokowania w Polsce schyłkowych branż wypychanych z krajów rozwiniętych oraz do emigracji najlepiej wykształconych obywateli szukających najlepszych warunków do realizacji swych aspiracji – twierdzą autorzy czwartej z serii publikacji, przygotowanych w ramach projektu Niskoemisyjna Polska 2050.
Więcej
-
Węgiel zabija. Analiza kosztów zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z polskiego sektora energetycznego
2013-06-07Raport opracowany przez organizację Greenpeace przedstawia analizę wpływu zanieczyszczeń emitowanych przez polski sektor energetyczny na zdrowie ludzi. Emisje z polskich elektrowni i elektrociepłowni spalających węgiel powodują niemal 5400 przedwczesnych zgonów rocznie.
Więcej
-
Niepłacony rachunek. Jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie
2013-06-06Raport przygotowany przez organizację Health and Environmental Alliance (HEAL), przedstawia dowody naukowe na to, że zanieczyszczenie powietrza jest istotnym czynnikiem ryzyka zdrowotnego. Zawiera także pierwszą ekonomiczną ocenę kosztów zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza przez elektrownie węglowe w Europie.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne a efektywność energetyczna – analiza problemu i rekomendacje
2013-05-27
Aleksandra Stępniak, Agnieszka Tomaszewska
Nowa publikacja Instytutu na rzecz Ekorozwoju odpowiada na pytanie, dlaczego potrzebne jest nowe podejście do udzielania wsparcia gospodarstwom domowym mającym problemy z terminowym płaceniem rachunków za energię i zakupem paliwa opałowego.
Więcej
-
Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski
2013-05-16Raport "Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski" omawia szanse i zagrożenia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii elektrycznej w naszym kraju. Autorzy opracowania formułują także rekomendacje, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości inwestycyjne i wypełnić cele w dziedzinie OZE wyznaczone przez Unię Europejską.
Więcej
-
Przewodnik po inwestycjach PV
2013-04-16Przewodnik, przygotowany przez portal inzynierPV.pl, stanowi przydane źródło informacji dla osób planujących inwestycję w elektrownię fotowoltaiczną.
Więcej
-
Modernizacja energetyczna polskiej wsi: w stronę energetyki prosumenckiej
2013-03-25Celem publikacji przygotowanej przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) jest zaproszenie do dyskusji, ale również pobudzenie do wspólnego działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.
Więcej
-
Analiza możliwości i zasadności wprowadzenia mechanizmów wsparcia gazowych mikroinstalacji kogeneracyjnych – wsparcie energetyki rozproszonej – energetyka społeczna
2013-03-21Opracowanie Instytutu im E. Kwiatkowskiego ma na celu dogłębną analizę energetyki rozproszonej i mikrokogeneracji jako podstawy gospodarki niskoemisyjnej, przedstawienie barier jej rozwoju oraz zaproponowanie instrumentów niwelujących te bariery i intensyfikujących wykorzystanie źródeł mikrokogeneracyjnych.
Więcej
-
Niskoemisyjna Polska – refleksje autorskie
2013-02-26W publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju przedstawiono główne szanse i wyzwania, jakie stwarza Polsce europejska droga dochodzenia do niskoemisyjności.
Więcej
-
O energetyce przyjaznej środowisku prawie wszystko – mały leksykon dla dziennikarzy
2013-02-25Leksykon przygotowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju przeznaczony jest przede wszystkim dla dziennikarzy, którzy chcą zainteresować się energetyką polską i próbami przestawienia jej na nowe, bardziej przyjazne środowisku tory.
Więcej
-
Rozdroża polskiej energetyki – poradnik dla parlamentarzystów
2013-02-22W publikacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju, przygotowanej z myślą o polskich parlamentarzystach, pokazano przyczyny trudnej sytuacji polskiego sektora energetycznego i zaproponowano sposoby wyjścia z impasu.
Więcej
-
Miks energetyczny dla terenów wiejskich. Analiza i rekomendacja
2013-02-18Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) w niniejszym dokumencie przedstawia optymalny miks energetyczny dla polskiej wsi. Uwzględnia on zachodzące zmiany i problemy społeczne oraz rozwój technologii i urządzeń. Miks ten opiera się na założeniu, że źródła energii używane na wsi powinny być przyjazne dla ludzi i środowiska.
Więcej
-
Generacja rozproszona w nowoczesnej polityce energetycznej
2013-02-14Wydana w 2012 r. publikacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kompleksowy sposób prezentuje tematykę rozproszonych źródeł energii.
Więcej
-
Raport o stanie przygotowań lokalnych do zmian klimatu
2013-01-29Zapraszamy do zapoznania się z raportem otwarcia przygotowanym przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Raport zawiera wyniki ponad 600 wywiadów przeprowadzonych z lokalnymi liderami opinii i 110 raportów na temat działań powiatów na polu ochrony klimatu.
Więcej
-
Energia ze źródeł odnawialnych w 2011 roku
2013-01-28W listopadzie 2012 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczny raport "Energia ze źródeł odnawialnych w 2011 roku". Celem publikacji jest przedstawienie informacji z zakresu pozyskiwania i zużycia energii ze źródeł odnawialnych w roku 2011 oraz dostępnych danych za lata 2002–2010.
Więcej
-
Systemy zarządzania emisjami gazów cieplarnianych – informacja o wynikach kontroli NIK
2013-01-21NIK poświadcza, że istniejący w Polsce system zarządzania emisjami gazów cieplarnianych działa prawidłowo. Dzięki temu Polska skutecznie realizuje międzynarodowe zobowiązania w dziedzinie redukcji emisji CO2.
Więcej
-
Rola (eko)innowacji w niskoemisyjnej transformacji
2013-01-10"Do światowej czołówki można dołączyć tylko stając z nią w szranki. Polska może dziś postawić na ekoinnowacje i dołączyć do rywalizacji o efektywne wykorzystanie zasobów. Może też obserwować niskoemisyjny wyścig z boku – ryzykuje jednak utkwienie w szarej końcówce peletonu gospodarczych średniaków i przegapienie momentu na skrócenie dystansu do globalnych liderów" – twierdzą autorzy trzeciej z serii publikacji, przygotowanych w ramach projektu Niskoemisyjna Polska 2050.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności