- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Wicepremier Piechociński na prezentacji raportu MAE
2014-03-29Minister gospodarki Janusz Piechociński wziął udział w konferencji poświęconej prognozom rynku węgla kamiennego, podczas której zaprezentowany został najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w tym obszarze. Spotkanie odbyło się w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach 28 marca br.
Więcej
-
Czy energia atomu jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem dla Polski? [WIDEO]
2014-03-28Uczestnicy debaty "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok" szukali odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się polska energetyka. Czy, ich zdaniem, atom jest rozwiązaniem?
Więcej
-
Prof. dr hab. Tadeusz Skoczkowski: Decyzje polityczne muszą być oparte na wiedzy [WIDEO]
2014-03-27Podczas debaty "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok" prof. dr hab. Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej, zajął się m.in. kwestią oderwania decyzji politycznych od racjonalnych przesłanek, których brakuje przy ich podejmowaniu.
Więcej
-
Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów
2014-03-27Koalicja Klimatyczna zaprasza na konferencję "Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów", która odbędzie się 9 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Adresowana jest ona do samorządów i ludzi działających na rzecz lokalnej społeczności zainteresowanych rozwojem energetyki obywatelskiej.
Więcej
-
Dr Andrzej Kassenberg: Brakuje nam rządowego dokumentu, który będzie pokazywał, jak w perspektywie 30 lat ma rozwijać się nasz kraj [WIDEO]
2014-03-26W dzisiejszym odcinku przedstawiamy wypowiedź dr. Andrzeja Kassenberga, prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju, gospodarza debaty "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok".
Więcej
-
Prof. dr hab. Tadeusz Skoczkowski: Udało nam się zakonserwować energetykę w sposób niemal doskonały [WIDEO]
2014-03-25Gościem debaty "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok" był m.in. prof. dr hab. Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej. Jak widzi dzień dzisiejszy i jutro energetyki w Polsce z perspektywy klimatu?
Więcej
-
Odnawialne źródła energii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski
2014-03-25Koalicja Klimatyczna i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wraz z 25 innymi organizacjami wystosowali list otwarty do premiera Donalda Tuska. Apelują w nim o uwzględnienie roli odnawialnych źródeł energii w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Więcej
-
Polska nazywana w UE mamutem węglowym. Może być weto przeciw nowym celom pakietu klimatycznego
2014-03-25Ryzyko zawetowania przez Polskę poczynań państw europejskich zmierzających do postawienia ambitnych celów klimatycznych jest niestety rzeczą realną – mówi dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. Unia chce bowiem dalszego ograniczenia emisji CO2 i zwiększenia udziału zielonej energii.
Więcej
-
Izabela Kielichowska: Dla inwestorów energetycznych najważniejsze jest stabilne i transparentne prawo [WIDEO]
2014-03-24Izabela Kielichowska podczas debaty "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok" podkreślała, że największą bolączką potencjalnych inwestorów na rynku OZE jest brak jasnych regulacji prawnych i określenia celów dla tego sektora gospodarki.
Więcej
-
Wymiana oświetlenia na energooszczędne może obniżyć rachunki gmin nawet o dwie trzecie
2014-03-23Inwestycja w wymianę oświetlenia konwencjonalnego na LED-owe w całej Polsce pozwoliłby rocznie zaoszczędzić tyle prądu, ile produkuje duża elektrownia o mocy 2 GW. Na wymianę gminnych lamp zdecydowała się m.in. gmina Przytyk w województwie mazowieckim. Jej roczne opłaty za oświetlenie spadły z 500 tys. zł do 120 tys. zł. Teraz samorządy będą mogły także skorzystać z dofinansowania unijnego przeznaczonego na ten cel.
Więcej
-
Cezary Lejkowski: Zielone technologie są dobre dla gospodarki i zapewniają wyższy poziom jakości życia [WIDEO]
2014-03-22Cezary Lejkowski, dyrektor Departamentu Klimatu i Energii z Eit Plus, koordynator regionalny odpowiedzialny za Polskę i Czechy, Climate-KIC był naszym gościem podczas debaty "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok". W krótkim filmie prezentujemy jego wystąpienie.
Więcej
-
Prace nad ustawą „wiatrakową” zawieszone
2014-03-22Sejmowa podkomisja zawiesiła prace nad projektem tzw. ustawy "antywiatrakowej", której autorzy chcą znacząco ograniczyć możliwość budowy w Polsce elektrowni wiatrowych.
Więcej
-
Nowa ustawa o OZE łamie prawa prosumenta
2014-03-22Zdaniem ekspertów Koalicji Klimatycznej ustawa odnawialnych źródłach energii (OZE), zaprojektowana przez Ministerstwo Gospodarki, nakazująca posiadaczom mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii sprzedaż nadwyżek energii za 80% ceny hurtowej energii, jest niekonstytucyjna.
Więcej
-
Po 2020 r. warszawskie elektrociepłownie będą wykorzystywać coraz mniej węgla. Zastąpią go gazem
2014-03-21PGNiG Termika, największy dostawca ciepła dla Warszawy, zapowiada stopniowe zastępowanie węgla kamiennego gazem w procesie produkcji ciepła. W stołecznych elektrociepłowniach powstaną więc nowe bloki na gaz. Inwestycje potrwają co najmniej do 2020 r. Spółka rozwija się także poza Warszawą, m.in. poprzez wspólną z Tauronem inwestycję w Stalowej Woli.
Więcej
-
Budowa elektrowni wiatrowych w pobliżu lasów i zabudowań ma być zakazana. Sejm pracuje nad tzw. ustawą odległościową
2014-03-20Dziś sejmowa podkomisja zajmie się projektem przepisów dotyczących zmian w ustawach o zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym i innych aktach prawnych. Według propozycji PiS farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w odległości mniejszej niż 3 km od lasów i zabudowań. Ma to przynieść korzyści zdrowotne, jednak organizacje społeczne i eksperci obawiają się, że regulacja zniszczy polską energetykę wiatrową i obniży bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Więcej
-
Czy ciepło ze źródeł odnawialnych zagości w brytyjskich domach?
2014-03-20Z opublikowanego w styczniu br. raportu wynika, że ogrzewanie pochłania aż 78% energii zużywanej w brytyjskich gospodarstwach domowych. Zdaniem autorów badania, odejście od systemu ogrzewania zasilanego paliwami kopalnymi na rzecz wykorzystania odnawialnych źródeł, może obniżyć rachunki Brytyjczyków nawet o 45%.
Więcej
-
Polski sektor energetyczny oczami Niemców
2014-03-19Niemieckie forum zrzeszające ekspertów zajmujących się energią i klimatem Agora Energiewende zleciło przygotowanie dwunastu analiz profili energetycznych kluczowych europejskich krajów. Cykl raportów otwiera dokument poświęcony Polsce.
Więcej
-
Biogaz z kukurydzy? To jeszcze może się opłacać
2014-03-17W latach 2011-2013 kiszonka kukurydziana, w ślad za wzrostem cen zbóż i kukurydzy, drastycznie podrożała. To m.in. z tego względu właściciele wielu biogazowni rolniczych zaczęli ją zamieniać na inne, tańsze surowce. Ostatnio kukurydza znów znacząco potaniała. Jednak zdaniem prof. Tadeusza Michalskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ta roślina zacznie wracać u nas do łask jako surowiec do produkcji biogazu także z innych przyczyn.
Więcej
-
Włoski sąd nakazał zamknięcie elektrowni węglowej
2014-03-17Elektrownia węglowa w Włoszech, zlokalizowana w Vado Ligure w gminie Savona, została wyłączona na wniosek prokuratora. Jej operator oskarżony jest o poważne przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu i doprowadzenie do ponad 400 przedwczesnych zgonów.
Więcej
-
Nowe warunki techniczne – dobrze skalkulowana inwestycja w ciepły dom
2014-03-17Wszystkie domy budowane na podstawie pozwoleń na budowę wydanych od początku 2014 roku muszą spełniać nowe warunki techniczne. Wprowadzono je po to, by przyszłe domy charakteryzowały się lepszą izolacyjnością cieplną oraz mniejszym zapotrzebowaniem na energię pierwotną1. Pomimo nieznacznego wzrostu kosztów inwestycji nowe domy będą bardziej opłacalne, ze względu na niższe rachunki za ogrzewanie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności