- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Łupki pod kontrolą Ministerstwa Środowiska [WIDEO]
2014-04-16Czy w Polsce potrzebne jest wsparcie dla efektywności zasobowej? Jak możemy minimalizować wpływ na środowisko eksploatacji gazu z łupków? – Podobną wagę przywiązujemy do spraw związanych z wydobywaniem węglowodorów, jak do spraw związanych z energetyka jądrową – mówił Maciej Grabowski, minister środowiska, podczas rozmowy z portalem ChronmyKlimat.
Więcej
-
KE chce urynkawiać OZE. Nowe wytyczne dotyczące systemów wsparcia dla OZE
2014-04-16Komisja Europejska przyjęła nowe wytyczne w zakresie krajowych systemów wsparcia dla OZE na lata 2014-2020. Zdaniem Brukseli, ich wdrożenie będzie kierunkiem w stronę urynkowienia odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Zużycie energii wzrośnie do 2035 r. o ponad 40%. Głównie ze źródeł kopalnych, w tym gazu łupkowego
2014-04-15Przez najbliższych 20 lat paliwa kopalne pozostaną głównym źródłem energii, której globalna produkcja wzrośnie o ponad 40% Trzy główne surowce: węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa, będą miały po nieco ponad jedną czwartą rynku – wynika z raportu BP Energy Outlook 2035.
Więcej
-
W Białymstoku powstanie fabryka paneli fotowoltaicznych
2014-04-15Firma High Tech Project chce zbudować fabrykę, w której produkować będzie panele fotowoltaiczne. Inwestycja planowana jest w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudnienie w fabryce ma znaleźć 74 pracowników.
Więcej
-
Mostki termiczne – newralgiczne punkty naszego domu
2014-04-15Ograniczenie występowania mostków termicznych jest jednym z kluczowych zagadnień dotyczących projektowania i wznoszenia domów energooszczędnych. – Należy pamiętać, że nie da się całkowicie wyeliminować mostków termicznych, ale odpowiedni projekt oraz wykonanie zmniejszą ich ilość i skalę oddziaływania – mówi w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami dr inż. Dorota Kowalska z Narodowej Agencji Poszanowania Energii i Fundacji Poszanowania Energii.
Więcej
-
Przełom w efektywności energetycznej UE
2014-04-14Efektywność energetyczna w Europie boryka się obecnie z kilkoma problemami. Z jednej strony wolumen inwestycji energooszczędnych może być stopniowo powiększany przez czynniki rynkowe, które niosą wiele korzyści, jednak często zdarza się, że są sabotowane przez niedostateczne środki finansowe przeznaczane przez fundusze europejskie.
Więcej
-
Europa wypada z czołówki inwestujących w OZE
2014-04-13Organizacja Pew Charitable Trusts przedstawiła raport "Who’s Winning the Clean Energy Race?", w którym podsumowała wyniki za 2013 r. największych gospodarek w zakresie wartości inwestycji w OZE.
Więcej
-
Organizacje ekologiczne pytają gminy o pomoc w ubóstwie energetycznym
2014-04-128 kwietnia br. do wszystkich urzędów gmin w Polsce trafiło pismo z prośbą o udzielenie informacji publicznej dotyczącej pomocy osobom ubogim, w szczególności zaś pomocy osobom mającym problemy na tle energetycznym.
Więcej
-
Liczniki przedpłatowe – skuteczne przeciwdziałanie odcięciom prądu
2014-04-11Znowelizowane niedawno prawo energetyczne porusza ciekawą kwestię przedpłatowych liczników energii energetycznej.
Więcej
-
Skończmy z mitami na temat słońca i wiatru
2014-04-10Energetyka odnawialna nie kosztuje nas więcej niż ta, która jest oparta na węglu. Dzięki jej rozwojowi moglibyśmy zahamować przyszły wzrost cen energii, a także zapewnić niezależność energetyczną. Z mitami na temat odnawialnych źródeł energii (OZE) rozprawia się najnowszy raport przygotowany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.
Więcej
-
Raport Öko Institute – 2 miliardy euro pomocy dla firm energochłonnych
2014-04-09Duże energochłonne firmy mogą otrzymać pomoc finansową wartą nawet 2 mld euro w ramach państwowych programów pomocy, jakie uchwalone zostaną 9 kwietnia przez Komisję Europejską – przewiduje analiza Öko Institute, niemieckiego instytutu badawczego.
Więcej
-
Tani prąd z węgla to kosztowna iluzja
2014-04-09Tania energia z węgla to kosztowna iluzja, na którą nas nie stać. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza dopłaciliśmy do prądu z węgla ponad 1,6 bln zł. Tymczasem 8 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, który faworyzuje duże koncerny energetyczne kosztem obywateli.
Więcej
-
Czy instalacje PV poza siecią energetyczną będą w Polsce dalej funkcjonować?
2014-04-08Pierwsze w Polsce instalacje fotowoltaiczne powstały w 2003 r. Całkowita moc szczytowa zainstalowana w nich wynosi obecnie 4,62 MWp. Wciąż bardziej reprezentatywną grupę stanowią instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Jest ich ok. 200 na polskim rynku, a łączna moc wynosi 2,73 MWp.
Więcej
-
Dzięki nowym przepisom inwestycje w energooszczędność staną się opłacalne
2014-04-05Polska ma jeszcze tylko cztery miesiące na dostosowanie przepisów do dyrektywy o efektywności energetycznej. Dzięki niej państwa unijne zmniejszą zużycie energii, co powinno przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności firm i gospodarki. Jednak polskie przedsiębiorstwa nie są zainteresowane inwestycjami zwiększającymi efektywność energetyczną.
Więcej
-
Europejska unia energetyczna – tak, ale jaka?
2014-04-04W ostatni weekend marca, podczas wizyty na Śląsku premier Donald Tusk przedstawił sześć filarów polskiego projektu Europejskiej Unii Energetycznej. Wkrótce zaprezentuje go w Brukseli. Czy polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej rzeczywiście mogłaby wyglądać tak, jak widzi to szef polskiego rządu?
Więcej
-
Rozwój przydomowych ekologicznych instalacji energetycznych może obniżyć rachunki konsumentów
2014-04-03Zainstalowanie ekologicznych rozwiązań w domu może przynieść oszczędności rzędu nawet 8 tys. zł rocznie na ogrzewaniu domu i wody. BOŚ Bank proponuje program, dzięki któremu Polacy ograniczą rachunki, tym samym zwiększając swoją zdolność kredytową. Rozwój rynku niewielkich instalacji OZE może być korzystny dla całej gospodarki. Eksperci BOŚ Banku szacują, że może dać impuls do wzrostu gospodarczego nawet o 0,4% PKB rocznie.
Więcej
-
Polska staje się importerem energii elektrycznej
2014-04-03Ceny wytwarzania energii elektrycznej w Polsce są tak wysokie, że z eksportera staliśmy się importerem – informuje "Puls Biznesu". Obecnie kupujemy energię elektryczną m.in. w Niemczech i w Szwecji.
Więcej
-
Systemy grzewcze w domach energooszczędnych
2014-04-02Istotą budownictwa energooszczędnego jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem budynku. Wysoka izolacyjność ścian (tzw. przegród) zewnętrznych oraz szczelność okien i drzwi wpływają na niskie zapotrzebowanie na ciepło, co w praktyce oznacza znaczne zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.
Więcej
-
Czesi w tym roku wypełnią cel OZE
2014-04-01Powinniśmy brać przykład z naszych południowych sąsiadów. Przynajmniej, jeśli chodzi o zieloną energię: Czesi już w tym roku, o sześć lat wcześniej niż obiecali Brukseli, będą pozyskiwać 13,8% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Tym samym o prawie 1,5% przekroczą swój cel na 2020 rok.
Więcej
-
Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne. Dyskryminują drobnych wytwórców energii odnawialnej
2014-03-2980% hurtowej ceny energii to stawka, którą otrzymują posiadacze mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii za sprzedaż do sieci nadwyżek energii. Takie rozwiązanie wprowadził tzw. mały trójpak i utrzymuje je projekt ustawy o OZE. Fundacja ClientEarth uważa takie rozwiązanie za niekonstytucyjne. Narusza ono m.in. zasadę równości, ingeruje w prawa majątkowe, narusza ceny energii i wywłaszcza właścicieli źródeł wytwarzania z części wyprodukowanej energii.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności