- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Mieszkańcy zadowoleni z jakości pobliskich terenów zielonych (21645)
2021-01-12Drukuj
Z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania jest zadowolonych 83 proc. respondentów - wynika z badania przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Podczas badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej 75 proc. respondentów zadeklarowało gotowość zaangażowania się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w swojej najbliższej okolicy.
Zdaniem badanych najważniejszym obiektem w sąsiedztwie zamieszkania jest park lub inna zieleń miejska niewyposażona w urządzenia i budowle służące rekreacji i wypoczynkowi. Tak uważa 59 proc. respondentów. Kolejnym najczęstszym wskazaniem w miejscu zamieszkania jest szkoła, przedszkole czy żłobek (47 proc.) oraz opieka medyczna i apteki (42 proc.).
Dla 97 proc. uczestników badania ważne jest posiadanie terenów zielonych w okolicy zamieszkania, przy czym dla 84 proc. kwestia ta jest bardzo ważna. 72 proc. respondentów z całej Polski uważa, że w okolicy zamieszkania mają dużo terenów zielonych. Takiego zdania najczęściej są osoby mieszkające na wsi, spośród których opinię tę podziela 82 proc.
Dziewięciu na dziesięciu respondentów co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca odwiedziło tereny zielone w okolicy zamieszkania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Codziennie robi to 36 proc. jego uczestników.
Jak zaznaczył resort klimatu i środowiska, z badania wynika, że 85 proc. badanych ma najbliższy zielony teren w zasięgu do 10 minut drogi piechotą. W tej liczbie zawiera się 56 proc. respondentów, których dzieli od terenów zielonych zaledwie 5 min drogi pieszo.
83 proc. uczestników badania jest zadowolonych z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania. Największym zadowoleniem z jakości terenów zielonych cieszy się region północno-zachodni Polski, w którym wskaźnik ten wynosi 90 proc.
Wśród najczęściej wymienianych funkcji, jakie powinny spełniać tereny zielone w okolicy zamieszkania, badani wymieniali: funkcję rekreacyjno-sportową (38 proc.), miejsce odpoczynku, relaksu (37 proc.), estetykę, czystość (22 proc.), alejki do spacerowania (16 proc.), świeże powietrze (15 proc.), drzewa, różnorodna roślinność (13 proc.), miejsce dla dzieci (11 proc.), bliska odległość od domu i dostępność (11 proc.), ścieżki rowerowe (8 proc.), obcowanie z naturą (6 proc.).
Jednotematyczne badanie świadomości i zachowań ekologicznych zostało zrealizowane w dniach 16-17 listopada za pomocą techniki CATI, czyli wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. Ogólnopolska próba badanych w wieku 15 lat i więcej została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne, takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości i województwo). Maksymalny błąd szacowania dla próby losowej liczącej 1000 osób wynosi +/- 3,1 proc.
Źródło: pap.pl
Podobne artykuły
- Ten straszny 2020 rok...
Wielu komentatorów zaznacza, że 2020 rok był „straszny”, „okropny” lub po prostu zły. Czy aby na pewno? Po 6 styczniowym ataku zwolenników Donalda Trumpa na amerykański Kapitol niektórzy twierdzą, że 2021 rok już pobił 2020 pod względem okropności. Ale może załóżmy jednak na chwilę różowe okulary. W 2020 roku wydarzyło się dużo dobrego, także w sprawach ochrony środowiska i klimatu.
Więcej
- W Polsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej
Na Pomorzu powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu roku farma wytworzy 230 GWh zielonej energii. Tym samym w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 o 5 mln ton. – W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.
Więcej
- Trzy czwarte Polaków jest zaniepokojonych stanem środowiska
Żarówki energooszczędne, rezygnacja z plastiku i mniejsze zużycie wody podczas porannej toalety to niektóre z popularnych działań na rzecz środowiska, ale w skali globalnej ich efekty będą pomijalne. – Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Tym bardziej że pandemia i lockdown nie zatrzymały zmian klimatu, a ich konsekwencje będą stawały się coraz bardziej dotkliwe
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności