więcej


Zmiany klimatu to więcej pożarów (10835)

2010-08-30

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Rekordowe upały, w połączeniu z zaniedbaniami w gospodarce leśnej, są przyczyną pożarów, które dotknęły ostatnio Rosję i Grecję. Wzrost liczby pożarów to jedna z konsekwencji powodowanych przez człowieka zmian klimatu – alarmuje organizacja ekologiczna WWF.
Kilka dni temu spłonął jeden z najważniejszych ekosystemów leśnych w rejonie Morza Śródziemnego – endemiczny las palmowy Preveli na Krecie. Minęły zaledwie trzy lata, odkąd Grecja poważnie ucierpiała z powodu pożarów. W 2007 roku ponad 270 hektarów lasów doszczętnie spłonęło, a ponad 80 osób straciło życie.

Katastrofalne w skutkach pożary dotknęły także Rosję. Według oficjalnych informacji, tego lata w Rosji spłonęło około miliona hektarów lasów, a wciąż płonie 14 niezwykle cennych obszarów chronionych. Zniszczonych zostało co najmniej 127 miejscowości i zginęły 52 osoby. Większość lasów i domów pochłoniętych przez ogień znajdowała się w najbardziej zaludnionej europejskiej części Rosji, w której lasy mają szczególną wartość społeczną i ekologiczną.

Prawdopodobieństwo wystąpienia pożarów rośnie wraz ze wzrostem częstości występowania upałów i susz. Według NASA Goddard Institute for Space Studies dekada 2000-2009 była najgorętsza w historii pomiarów, czyli od 1880 roku. W tym roku kolejne miesiące biją rekordy ciepła. W Polsce tegoroczny lipiec był, obok tego z 2006 roku, najcieplejszy od 55 lat. Konsekwencją tego długoletniego wzrostu średniej globalnej temperatury są coraz częstsze ekstremalne zjawiska meteorologiczne, takie jak fale upałów, susze, ale również nawałnice czy trąby powietrzne.

W Rosji i Grecji katastrofalne skutki pożarów rosną ze względu na nieprawidłowe gospodarowanie lasami, brak odpowiednich zasobów ludzkich oraz wyposażenia służb leśnych i pożarniczych, a także niewystarczające działania prewencyjne. Kryzys finansowy, który dotknął Grecję, zdziesiątkował i tak ograniczone fundusze na ochronę i zarządzanie lasami – mówi Demetres Karavellas, dyrektor WWF Grecja. Tragiczne lato 2007 roku powinno nauczyć nas, że zapobieganie i zintegrowane zarządzanie będzie zawsze mniej kosztowne niż skutki prawdziwego kryzysu ekologicznego – dodaje. WWF wezwał rządy Grecji i Rosji, by zajęły się naprawą licznych, poważnych luk w prawodawstwie dotyczącym gospodarki leśnej.

Lasy pochłaniają odpowiedzialny za zmiany klimatu dwutlenek węgla, mogą nam zatem pomóc je ograniczyć – mówi Monika Marks, specjalista ds. ochrony klimatu w WWF Polska. Są jednocześnie bardzo wrażliwe na skutki tych zmian i powinniśmy otoczyć je szczególną ochroną. Byłoby nierozsądne, gdybyśmy poprzez własne zaniedbania pozbawili się tego naturalnego filtra, dzięki któremu mamy szansę choć trochę ograniczyć zmiany klimatu.

źródło: WWF, fot. www.sxc.hu
www.wwf.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej