więcej


Zielone miejsca pracy pomogą w walce z kryzysem (14528)

2012-07-05

Drukuj

logo wwfPrzyszły budżet Unii Europejskiej może stworzyć wiele nowych miejsc pracy, jeśli będzie inwestował w zazielenianie gospodarki – przypomina organizacja ekologiczna WWF, powołując się na raport dotyczący perspektyw zatrudnienia w poszczególnych sektorach gospodarki.

Obecnie ważą się losy unijnych funduszy na lata 2014-2020. Zazielenienie budżetu UE jest szansą dla Europy, w trudnym czasie kryzysu, który ma wpływ na stan finansów Wspólnoty. Raport dotyczący potencjału zielonych miejsc pracy dowodzi, że inwestowanie w zielone sektory przynosi pozytywne efekty dla rynku pracy, a także przyczynia się do ochrony i poprawy stanu środowiska i przynosi inne długofalowe korzyści społeczno-gospodarcze, w szczególności poprawę jakości życia europejskich obywateli.

– Raport jest odpowiedzią na dotychczasowy brak takich informacji. UE jak dotąd nie określiła, ile miejsc pracy stworzy budżet rzędu biliona euro do roku 2020 – mówi dr Marta Majka Wiśniewska z WWF Polska. – Nie ma szacunków dotyczących oddziaływania wspólnej polityki rolnej i polityki spójności na zwiększenie potencjału zatrudnienia w granicach Wspólnoty. Nie uwzględnia się też danych dotyczących efektów przeznaczenia części budżetu na konkretne zielone sektory, takie jak inwestycje w odnawialne źródła energii, ochrona przyrody, efektywność energetyczna i zrównoważony transport.

Według raportu, na który powołuje się WWF, przeznaczenie 14,28% budżetu UE na zielone inwestycje przewidziane w ramach Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 roku, przyniosłoby ponad 516 tysięcy nowych miejsc pracy. Tymczasem, 77% obecnego budżetu (lata 2007-2013) wygeneruje ich zaledwie ponad milion. Zestawienie obu szacunków pokazuje znacznie większy potencjał zatrudnienia, związanego ze wsparciem zielonych sektorów.

– Co roku obywatele UE wpłacają do jej budżetu 129 mld euro – dodaje Karolina Tymorek z WWF Polska. – Dlatego nie powinniśmy zgodzić się na zmarnowanie tych pieniędzy w nowej perspektywie finansowej. Przykładem pozycji w budżecie, która wymaga szczególnej reformy, jest Wspólna Polityka Rolna. W obecnym kształcie pochłania ona aż 41%całego budżetu. Musimy wykorzystać środki jak najbardziej efektywnie. Dlatego WWF proponuje, aby subsydia dla rolnictwa uwzględniały wsparcie działań środowiskowych, które stworzą miejsca pracy. Fundusze na rozwój obszarów wiejskich powinny zostać zwiększone do 50% całego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Ponadto połowa środków przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich powinna być obowiązkowo przeznaczana przez kraje członkowskie na działania środowiskowe m.in. sieć Natura 2000 i rolnictwo ekologiczne.

Podczas nadchodzącego spotkania Rady Europejskiej, w dniach 28-29 czerwca  2012 r. w Brukseli, unijni przywódcy dyskutowali nt. strategii polityki wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. WWF przekonuje, że odpowiedź na te wyzwania drzemie właśnie w rozwoju "zielonych" sektorów gospodarki. Nowy unijny budżet powinien być zrównoważony i gwarantować tym sektorom istotne wsparcie. Oprócz rolnictwa, kluczowe będą budżetowe propozycje w zakresie zrównoważonej infrastruktury transportowej oraz energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej, od których zależy uniezależnienie unijnej gospodarki od importu paliw oraz realizacja celów polityki klimatycznej.

Raport "Ewaluacja potencjału zielonych miejsc pracy w kolejnych wieloletnich ramach finansowych" został przygotowany na zlecenie organizacji pozarządowych, w tym WWF, przez firmę doradczą GHK.

Pełna treść raportu dostępna pod adresem: awsassets.panda.org/downloads/green_jobs_full_report.pdf.

 

źródło: WWF

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej