więcej


Zielona prezydencja z organizacjami pozarządowymi - spotkanie ministra środowiska z przedstawicielami NGO (10722)

2011-04-11

Drukuj
Minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski i podsekretarz stanu w MŚ – główny konserwator przyrody Janusz Zaleski wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych dyskutowali o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą – w obszarze środowiska – polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się 6 kwietnia br. w Ministerstwie Środowiska.  
Spotkanie było okazją do omówienia kwestii dotyczących współpracy i komunikacji Ministerstwa Środowiska z organizacjami pozarządowymi podczas polskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2011 r.

– Organizacje ekologiczne są naszym sprzymierzeńcem i ogromnie ważnym partnerem we wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach. Wysoko w hierarchii swoich priorytetów stawiają zarówno kwestie klimatu, jak i kwestie bioróżnorodności, dlatego bardzo nam z Wami po drodze. Bardzo cieszę się z tego dzisiejszego spotkania i wierzę, że nasza współpraca będzie trwała zarówno podczas prezydencji, jaki po jej zakończeniu – mówił prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska otwierając spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska zaprezentowali priorytety polskiej prezydencji w zakresie ochrony środowiska. Wśród najważniejszych dla resortu środowiska obszarów wokół których koncentrować się będą prace, znajdą się m.in. racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych oraz zapobieganie zmianom klimatu, adaptacja Europy do tych zmian i wypracowanie nowego porozumienia zastępującego protokół z Kioto w Durbanie. Przedmiotem prac będą również działania na rzecz ochrony bioróżnorodności, w tym wdrażanie ogólnoświatowych porozumień z Nagoi, z listopada 2010 r. Ponadto Polska, jako kraj sprawujący prezydencję, będzie wspierać politykę zrównoważonego rozwoju w ramach procesu Rio +20.

Podczas spotkania przedstawiono również kalendarz najważniejszych wydarzeń, które zaplanowano na czas prezydencji. Będą to zarówno spotkania na forach UE, jak i m.in. obrady konferencji stron międzynarodowych konwencji – łącznie kilkadziesiąt wydarzeń w kraju i zagranicą.

Poinformowano również o planowanym konkursie dla organizacji pozarządowych dotyczącym promocji trzech prezydencyjnych priorytetów: ochrona bioróżnorodności, w tym wdrażanie ogólnoświatowych porozumień z Nagoi, adaptacja Europy do zmian klimatu i efektywne wykorzystanie zasobów. Konkurs zostanie ogłoszony już w kwietniu br. Kwota przeznaczona na realizację konkursu wynosi 100 tysięcy złotych.

 
***
1 lipca 2011 roku, Polska po raz pierwszy obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przygotowanie i sprawowanie prezydencji w Radzie UE wiąże się z koniecznością koordynowania kilku tysięcy spotkań w Brukseli, Luksemburgu oraz kraju prezydencji, w tym także spotkań na najwyższym szczeblu (Rada Europejska, szczyty z przywódcami państw trzecich).

Prezydencja Rady zmienia się na zasadzie rotacji co sześć miesięcy. Każdy kraj UE przejmuje kolejno odpowiedzialność za porządek obrad Rady i przewodzi wszystkim jej posiedzeniom przez sześć miesięcy, kierując podejmowaniem decyzji legislacyjnych i politycznych oraz wypracowując kompromisy pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi.


źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl 
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej