więcej


Zielona gospodarka

Zobacz, jak powstaje turbina wiatrowa. Trzy tygodnie, minuta po minucie [WIDEO] (18491)

2015-05-04

Drukuj
galeria

Zobacz, jak powstaje turbina wiatrowa [WIDEO], fot. Marek Józefiak

W trzy tygodnie od wbicia pierwszej łopaty do działającej elektrowni – zobacz, jak powstaje turbina wiatrowa.Trzy tygodnie – tyle trwa budowa turbiny wiatrowej od wbicia pierwszej łopaty do podłączenia jej do sieci elektroenergetycznej. Ten 5-minutowy timelapse pokazuje, jak wygląda taka budowa krok po kroku na przykładzie dużej, ponad 130-metrowej turbiny.

Pierwszym etapem jest przygotowanie dojazdu do budowy i wyrównanie terenu. Następnie, utwardza się podłoże i robi wykop pod fundamenty o średnicy ok. 30 metrów. Do osadzenia wieży w gruncie używa się 40-100 słupów wiercono-ubijanych i ponad 40 ton stali. Głęboki na ponad trzy metry wykop zalewa się później betonem – do tego celu potrzebnych jest ponad 50 betoniarek – oraz 400 tonami ziemi.

Za pomocą ośmiu ciężarówek zwozi się następnie na plac budowy gotowe elementy do konstrukcji wieży wiatrowej, w tym mierzące ponad 53 metry i ważące ponad 12 ton łopaty wirnika. Wieża wiatraka składa z trzech części, z których każda waży ponad 40 ton. Montowane są jedna po drugiej, a do łączenia poszczególnych części każdorazowo potrzebnych jest 160 śrub.

W dalszej kolejności instalowana jest gondola wraz z generatorem o rozmiarach autobusu. Na końcu montuje się piastę i łopaty wirnika. Kręcące się łopaty przedstawionej w filmie turbiny mają średnicę ponad 107 metrów, przy całkowitej wysokości turbiny (przy maksymalnym wychyleniu łopat) wynoszącej 134 metry.

Pracownicy obsługujący wieżę wiatrową potrzebują 10 minut, by wdrapać się na jej szczyt.

Elektrownia wiatrowa musi działać przez 5-8 miesięcy by wyprodukować ekwiwalent energii, który potrzebny był do jej budowy. „Żywotność” wieży wiatrowej wynosi ok. 20 lat.

Marek Józefiak, Chrońmy Klimat

Źródło: YouTube, Midamerican Energy Company


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej