więcej


Zielona gospodarka

Znamy zwycięzców Konkursu Czysty Biznes 2010 (10249)

2010-11-09

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W piątek, 5 listopada w Nosalowym Dworze w Zakopanem, ogłoszono listę laureatów Konkursu Czysty Biznes, organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska już od 1998 roku. Zwycięzcom wręczono prestiżowe Piramidy Czystego Biznesu za ekologiczne i przynoszące wymierne korzyści rozwiązania, dzięki którym budują przewagę na rynku.
Zakończyła się kolejna edycja konkursu Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Ministra Rozwoju Regionalnego.

W tegorocznym konkursie, po raz dwunasty, przyznano nagrody małym i średnim przedsiębiorcom za pomysłowe, ekologiczne i generujące znaczne oszczędności finansowe rozwiązania. W pierwszym etapie konkursu wyłoniono dziewięciu finalistów, którzy walczyli o nagrody w czterech kategoriach.

Uroczyste ogłoszenie Laureatów Konkursu nastąpiło podczas XII Dorocznego Spotkania Klubów Czystego Biznesu w Zakopanem. Trendy ekologiczne stają się coraz bardziej popularne, także w biznesie. Szczególnie w dobie kryzysu przedsiębiorcy doceniają prośrodowiskowe rozwiązania, wdrożenia, produkty czy usługi, które przynoszą konkretne oszczędności, ale pozwalają także dotrzeć do świadomych ekologicznie konsumentów. Tegoroczni laureaci są doskonałym przykładem na to, że to właśnie ekologiczne rozwiązania są dla firm najlepszą receptą na sukces - powiedziała Joanna Węgrzycka, v-ce Prezes Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, otwierając XII Doroczne Spotkanie Klubów Czystego Biznesu.

Tegorocznymi liderami ekologicznego biznesu zostali: skoczowski oddział Swedwood Poland Sp. z o. o. w kategorii Zarządzanie energią, wodą i odpadami, FLUID Kooperacja Sp. z o.o. z Sędziszowa w kategorii Innowacyjny proces, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. w kategorii Wizerunek, a także krakowski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku „Nad Zalewem” Sp. z o.o. w kategorii Produkt i usługa w turystyce.
 
Laureaci Konkursu Czysty Biznes 2010

Laureaci tegorocznej edycji Konkursu, w zgłaszanych do Konkursu projektach, postawili przede wszystkim na pomysłowość oraz zrównoważony rozwój. Projekt Polana Sosny, zrealizowany przez ZEW Niedzica S.A., powstał z chęci połączenia tradycji z nowoczesnym podejściem do ochrony środowiska. To przykład pomysłowego i zarazem proekologicznego zagospodarowania zaniedbanych obiektów i terenów wokół nich. Udział w Konkursie Czysty Biznes daje doskonałą możliwość promocji tego typu miejsc: nieodkrytych, urokliwych, ale przede wszystkim powstałych z myślą o środowisku, kulturze i tradycji regionu oraz przyjaznych turyście - mówi Grzegorz Podlewski, Prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A.

Dla laureatów Konkursu, największą zaletą realizacji proekologicznych inwestycji są oszczędności, jakie dzięki nim osiągnęli. Zgłoszony przez naszą firmę do konkursu projekt jest innowacyjny w swej prostocie, polegającej na 100% wykorzystaniu odpadu pochodzącego z obróbki drewna. Dzięki zastosowanemu systemowi gospodarki odpadem drzewnym jesteśmy w stanie pokryć całkowicie nasze zapotrzebowanie na ciepło, obsługę suszarni drewna oraz ciepłą wodę - powiedział Andrzej Masłowski, Specjalista ds. BHP i Ochrony Środowiska firmy Swedwood Poland Sp. z o.o. Oddział w Skoczowie, która specjalizuje się w produkcji elementów drewnianych dla mebli IKEA.

Laureatów Konkursu wybrała kapituła, w skład której wchodzili m. in. Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Beata Adamczyk – Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej w Departamencie Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki, Jan Okulicz – doradca Zarządu Toyota Motor Poland, Jerzy Brniak – Prezes Zarządu BP Polska.

źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
www.fpds.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej