więcej


Zielona gospodarka

Zielone miejsca pracy: czy mogą sprostać pokładanym w nich nadziejom (10280)

2010-09-26

Drukuj
W ekologicznych miejscach pracy pokładane są duże nadzieje – uzdrowią środowisko, będą przeciwdziałać zmianom klimatu, zapewnią trwały wzrost, pobudzą konkurencję i zmniejszą bezrobocie – ale czym tak naprawdę są? W dniu 7 września br. Parlament Europejski przyjął w tej sprawie sprawozdanie, którego autorka Elisabeth Schroedter wyjaśnia, dlaczego są tak istotne dla „wiecznie zielonej” gospodarki.  
„Ekologiczne miejsce pracy oszczędza energię, korzysta z odnawialnych źródeł energii, chroni zasoby naturalne i ekosystem, a także pozwala uniknąć odpadów i zanieczyszczenia powietrza”, powiedziała Elisabeth Schroedter, a głównym przesłaniem jest to, że większość miejsc pracy może być ekologiczna.

Schroedter wyróżnia 3 typy takich miejsc pracy:
  • nowe stanowiska wynikające z nowych technologii i sektorów,
  • tradycyjne stanowiska sektorowe, których liczba wzrasta w związku z nowymi produktami, np. zwiększoną produkcją turbin wiatrowych przez przemysł metalurgiczny,
  • istniejące stanowiska, które ulegają zmianie, aby przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, wykorzystując stare i nowe umiejętności – np. ekologiczna renowacja budynków przez sektor budowlany.
„Dla niektórych sektorów proekologiczna przemiana będzie jedynym sposobem uniknięcia likwidacji miejsc pracy. Produkcja może pozostać konkurencyjna jedynie wtedy, jeżeli zainwestujemy w oszczędność energii i wykorzystywanie jak najmniejszej ilości surowców naturalnych”, uważa E. Schroedter.

Główne postulaty
  • opracowanie strategii UE na rzecz zatrudnienia
  • długookresowe ramy prawne
  • zintegrowany rozwój miejski, trwała rehabilitacja zaniedbanych obszarów miejskich mogłyby mieć kluczowe znaczenie
  • skuteczne finansowanie, zachęty podatkowe
O ilu miejscach pracy mówimy?

Zgodnie ze sprawozdaniem Greenpeace, na całym świecie jest ok. 8 mln ekologicznych miejsc pracy, a José Manuel Barroso powiedział w swoim wystąpieniu dotyczącym stanu Unii, że do 2020 r. będzie w UE 3 mln stanowisk dla „zielonych kołnierzyków”. Dotychczas najwięcej takich miejsc pracy powstało w Niemczech – 250 000.

„Przy wyraźnym zaangażowaniu politycznym i odpowiednich decyzjach, moglibyśmy zacząć wykorzystywać potencjał zielonych miejsc pracy od zaraz. Podczas gdy niektóre państwa członkowskie mają już dziesięcioletnie doświadczenie, to inne kraje, takie jak Hiszpania czy Wielka Brytania, rozpoczynają zmiany teraz”, mówi Schroedter. „Przekształcenie w ekologiczne miejsca pracy będzie oznaczać nie tylko nowe specjalistyczne miejsca pracy, lecz również takie same możliwości tworzenia stanowisk dla pracowników średnio i nisko wykwalifikowanych”. 

źródło: © Parlament Europejski, 2010
www.europarl.europa.eu
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej