więcej


Zielona gospodarka

Zielone biura to nie tylko wymóg prawny ale i korzyść dla człowieka i środowiska (19616)

2016-05-25

Drukuj
galeria

fot. Kathleen & Theo, flickr.com

Od 1 października 2016 r. wejdą w życie przepisy nowej ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, co już teraz wpływa na rynek nieruchomości. 

Na rynku dostępne są liczne technologie, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii. Są to np. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Zastosowanie w budynku odnawialnych oraz niskoemisyjnych źródeł energii daje wiele korzyści dla środowiska, m.in. wpływa na redukcję gazów cieplarnianych, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Według wielu różnych analiz sektor mieszkalnictwa (wliczając w to użytkowanie lokali biurowych) ma bardzo duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Sektor mieszkalnictwa jest odpowiedzialny w Polsce za 38% emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz za 73% całościowej konsumpcji energii elektrycznej*.

W tradycyjnym budownictwie w lecie lokale są przegrzane, a w zimie niedogrzane. Ponadto wieje od okien. Wszystkie te czynniki wpływają na stan zdrowia osób w nich przebywających oraz na komfort użytkowania lokali.

Zastosowanie nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku stanowi korzyść nie tylko dla środowiska, ale wpływa też na polepszenie się zdrowia i komfortu użytkowników powierzchni, oraz na zmniejszenie opłat za zużycie energii elektrycznej i cieplnej. Dlatego ważne jest stosowanie w biurowcach odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii.

W Polsce mało popularne jest stosowanie w biurowcach odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii, a to właśnie one są jednym z rozwiązań, które mogą poprawić rynkową pozycję budynku. W obliczu dużej konkurencji na rynku powierzchni biurowych deweloperzy poszukują nowatorskich rozwiązań, by się wyróżnić.

Są różne formy wyróżnienia się od konkurenci: poprzez budynki przyjazne użytkownikom lub budynki energooszczędne, czy zieloną certyfikację budynków. Najważniejsza jest równowaga pomiędzy potrzebami użytkowników, a specyfikacją techniczną budynku. W momencie planowania budowy nieruchomości wprowadzenie zmian jest dużo prostsze i tańsze niż na późniejszych etapach, kiedy to zmiany wymagają ingerencji w powstałe już struktury.

Zielona certyfikacja biurowców jest jednym ze sposobów promowania  wdrażania proekologicznych rozwiązań w biurowcach.

Pierwszy, zielony certyfikat został nadany w Polsce w 2010 roku.  W tym czasie na rynku przyjęły się dwa międzynarodowe standardy oceny budynków: amerykański LEED i brytyjski BREEAM.

„W Polsce jest już ponad 350 budynków mających któryś z powyższych certyfikatów.  W ciągu ostatniego roku liczba certyfikatów wzrosła o ponad 44 proc. w stosunku do całkowitej liczby certyfikatów w kraju notowanej na koniec 2014 r. Biurowce stanowią 70 proc. wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce. Ponad trzy razy mniej (79) takich budynków jest w sektorze handlowym.  Z kolei na sektor magazynowy przypada 25 certyfikowanych budynków magazynowych i produkcyjnych. Około 47 proc. zielonych budynków znajduje się w Warszawie.  Wśród miast regionalnych największy przyrost certyfikowanych obiektów miał miejsce: we Wrocławiu, następnie w Krakowie i w Gdańsku – informuje Andrzej Gutowski z Colliers International.

Co uważają najemcy na temat zielonej certyfikacji biurowców?

Posiadanie certyfikatu ekologicznego staje się standardem w stolicy. Jest on pożądany przez najemców, zapewnia wysoką jakość wykonania, gwarantuje komfort użytkowania i przyjazność dla środowiska. Aby tak się stało, użytkownicy w certyfikowanych budynkach mają obowiązek segregowania odpadów czy zamykania okien przy włączonej klimatyzacji. Jedynie wtedy budynek okaże się bardziej przyjazny dla  środowiska.

Jak widać sposobów na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań pro-środowiskowych w budownictwie jest wiele. Ich zastosowaniu sprzyja nie tylko prawo, ale i zmieniająca się świadomość Polaków w sprawach związanych z ekologią czy adaptacją do zmian klimatu.

*Department of Energy (2011). Buildings Energy Data Book. Buildings Share of Electricity Consumption/Sales

Autor: Katarzyna Dmochowska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, na podstawie m.in. http://www.colliers.com/, http://infowire.pl/

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej