więcej


Zielona gospodarka

Zielona gospodarka o krok bliżej (10355)

2010-05-27

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'WWF z zadowoleniem przyjął opublikowany 26 maja br. przez Komisję Europejską komunikat, w którym wskazano ekonomiczne i polityczne przesłanki dla podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych UE z 20 do 30%.
Raport, na którym oparto komunikat, wyraźnie wskazuje, że koszty osiągnięcia 30% celu redukcji emisji są dużo niższe niż pierwotnie szacowano. Wynika to ze spowolnienia gospodarczego związanego z kryzysem ekonomicznym. Z raportu wynika także, że podniesienie celu będzie stanowić impuls dla innowacji i pozwoli Unii zaoszczędzić miliardy euro na imporcie gazu i ropy.

Komunikat opublikowano mimo nacisków ze strony nielicznych przedstawicieli lobby przemysłowego. Wbrew swoim wcześniejszym wypowiedziom, ostatecznie Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu nie zdecydował się blokować wydania dokumentu.

Jasne dane na temat korzyści płynących z przejścia na zieloną gospodarkę powinny przeważyć nad przesadzonymi obawami niektórych grup interesu. Mamy nadzieję, że Polska poprze komunikat Komisji. Pozwoli to zwiększyć konkurencyjność naszej gospodarki, stworzyć nowe miejsca pracy, a poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery poprawić jakość życia i stan zdrowia Polaków. W Polsce redukcje emisji można osiągnąć wykorzystując środki z funduszy strukturalnych i funduszu spójności – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i Energia WWF Polska.

WWF wzywa teraz wszystkie państwa członkowskie do poparcia komunikatu i raportu. Aby wprowadzić cel 30% w życie, potrzebne są teraz odpowiednie decyzje Rady Europejskiej.

źródło: WWF
www.wwf.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej