więcej


Zielona gospodarka

XII edycja FLOŚ za nami (20148)

2017-06-06

Drukuj
galeria

Za nami XII edycja Forum Liderów Ochrony Środowiska, która odbyła się 19 maja 2017 roku we współpracy firmy Team Prevent Poland Sp. z o. o. i  Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu.

Podczas tej edycji uczestnicy wymienili się doświadczeniami w ramach tematu: "Efektywność środowiskowa - praktyczne aspekty realizacji projektów. Ideą forum jest propagowanie proekologicznego rozwoju działalności przemysłowej. Formuła konferencji to niezobowiązujące dzielenie się wiedzą i spostrzeżeniami w gronie nie tylko specjalistów ds. ochrony środowiska, ale także ludzi którzy aktywnie działają na rzecz szeroko rozumianej ochrony środowiska. Globalnym celem FLOŚ jest wymiana doświadczeń, w celu efektywnego ograniczania wpływu na środowisko działalności przemysłowej.

Spotkanie zostało objęte patronatem honorowym: Marszałka Województwa Podkarpackiego Starosty Powiatu Mieleckiego oraz Prezydenta Miasta Mielca.

W spotkaniu uczestniczyło grono kilkudziesięciu ekspertów oraz specjalistów ds. ochrony środowiska, reprezentujących 18 firm z różnych branż przemysłu. 

 Historia, transformacja firmy oraz działalność PZL Mielec zostały przedstawione przez Janusza Zakręckiego - Prezesa Zarządu Dyrektora Naczelnego Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. natomiast program ochrony środowiska zaprezentował Janusz Dziki - Kierownik Biura BHP i Ochrony Środowiska. Tematem prezentacji była  "Strategia Go Green 2020 – efektywność środowiskowa i biznesowa na przykładzie projektów PZL Mielec". Omówiono zrealizowane projekty, które wpłynęły  pozytywnie na środowisko ograniczając min.  ilość zużytej wody, energii czy wytworzonych odpadów.  Zaznaczono również, że każde takie działanie to oszczędność finansowa dla przedsiębiorstwa. Ponadto przekazano wyzwania i kierunki jakimi podąża PZL Mielec aby zrealizować cele środowiskowe.

W trakcie prezentacji podkreślono, iż ważnym elementem jest promowanie kultury dbania o środowisko oraz bezpieczeństwo nie tylko wewnątrz firmy ale i poza nią.

Gościem specjalnym konferencji był Andrzej Fedaczyński - założyciel Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, którego wizyta związana była z przekazaniem symbolicznego czeku dla ośrodka. Środki finansowe zostały zebrane w trakcie zbiórki makulatury przez pracowników PZL Mielec w ramach obchodów Dnia Ziemi 2017. Pan Andrzej Fedaczyński w krótkim wystąpieniu opowiedział kilka bardzo ciekawych historii związanych z opieką podopiecznych zwierząt.

Jednym z elementów Forum była wizyta studyjna, w trakcie której goście zostali zapoznani z procesami realizowanymi w dwóch halach produkcyjnych. Zaprezentowano procesy Wydziału Narzędzi i Przyrządów oraz Wydziału Obróbki Plastycznej. Przedstawiono Wydział Procesów Specjalnych z nowoczesną, zieloną linię anodowni wolną od chromu VI a także 2 placówki malarni. Zwiedzanie zakończono zaprezentowaniem Wydziału Montażu Statków Powietrznych oraz Wydziału Montażu Struktur, gdzie znajduje się linia śmigłowca Black Hawk oraz odbywa się montaż kabin. Kompleksowość realizowanych procesów oraz wdrożone profesjonalne systemy zabezpieczeń wzbudziły duże zainteresowanie odwiedzających gości.

W ramach tegorocznego FLOŚ w myśl zasady "praktycy praktykom" uczestnicy wzięli udział w panelach dyskusyjnych w jednej z dwóch grup tematycznych: "W jaki sposób zwiększać efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie?" oraz "EMAS jako system zwiększający efektywność środowiskową zakładu – praktyczne korzyści".

Pierwszą grupę dyskusyjną dotyczącą efektywności energetycznej poprowadził Karol Parys - Audytor energetyczny i autor szkoleń dla służb technicznych. Aktywny udział forumowiczów zaprocentował wymianą doświadczeń pomiędzy uczestnikami w zakresie dobrych praktyk w obszarze zwiększania efektywności energetycznej oraz zwiększeniem świadomości w zakresie możliwych działań pro-oszczędnościowych. Drugą grupę dyskusyjną poprowadziły Alicja Izbińska - Specjalista z zakresu chemii środowiska, audytor zgodności wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych oraz Małgorzata Kozak - Menager Działu Ochrony Środowiska w firmie Team Prevent Poland Sp. z o. o. Bazę do dyskusji stanowiły rozwiązania wprowadzone w firmie Bombardier Transportation Polska Sp. z o. o. we Wrocławiu. Grupa dyskusyjna zastanawiała się  jak praktyczne wdrożenie systemu EMAS wpływa na poprawę efektywności środowiskowej a tym samym na zmniejszenie kosztów produkcyjnych.

Podczas Konferencji praktycy oraz osoby zaangażowane i działające na rzecz ochrony środowiska miały okazję podzielić się doświadczeniem zdobywanym przez wiele lat działalności w branży. Spotkanie zaowocowało pogłębieniem współpracy między specjalistami, którzy z pewnością będą kontynuować wymianę w zakresie najlepszych praktyk.

Źrodło: www.teamprevent.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej