więcej


Zielona gospodarka

Wywiad: Społeczne korzyści offsetowania działalności biznesu (19121)

2015-11-30

Drukuj
galeria

Social Carbon Offset to nowe narzędzie tworzone przez Fundację Aeris Futuro, dzięki któremu firmy mogą obliczyć swój ślad węglowy i dokonać jego rekompensaty.

O korzyściach ze stosowania tego modelu offsetowania rozmawiamy z Wojciechem Stępniewskim, Przewodniczącym Rady Fundacji Aeris Futuro.

Chrońmy Klimat: Fundacja Aeris Futuro kojarzona jest głównie z akcjami związanymi z sadzeniem drzew – skąd pomysł na wejście w rynek OZE?

Wojciech Stępniewski, Fundacja Aeris Futuro: Rzeczywiście, od 10 lat Aeris Futuro realizuje działania mające na celu rekompensatę emisji poprzez nowe nasadzenia drzew. Tym razem poszliśmy dalej. Rozwiązanie, jakie proponujemy w ramach Social Carbon Offset to nie tylko możliwość kompensacji śladu węglowego przez firmy, ale kolejny krok w jakże istotnym dążeniu do gospodarki niskoemisyjnej. W naszym narzędziu nie chodzi jedynie o offsetowanie emisji. Dzięki kalkulatorowi, opracowanemu przez współpracujących z nami ekspertów Polskiej Akademii Nauk, przedsiębiorstwa mogą uzyskać wyliczenie dotyczące śladu węglowego ich operacji, działań produkcyjnych, produktów, organizowanych imprez, wyjazdów służbowych itd. Otrzymają od nas możliwość ekspertyzy dotyczącej poprawy efektywności wykorzystania energii i paliw, a co za tym idzie zmniejszenia kosztów zużycia energii. Następnie, po dokonaniu stosownej analizy, będziemy proponować, w ramach rekompensaty, inwestycje w instalacje odnawialnych źródeł energii, których użytkowanie przyniesie konkretne redukcje emisji gazów cieplarnianych, głównie CO2.

Chrońmy Klimat: Carbon Offset – to jest jasne, ale skąd Social w nazwie?

To właśnie ten aspekt, który wyróżnia nasze narzędzie spośród innych oferujących offsetowanie powstałych, trudnych do uniknięcia, emisji. Inwestycje w OZE w ramach Social Carbon Offset realizowane będą w podmiotach działających w celach społecznych m.in. ośrodkach edukacji, domach pomocy społecznej, osiedlach socjalnych, domach dziecka, a także we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Placówki takie często borykają się z wieloma problemami, w tym także finansowymi. Współpraca w ramach Social Carbon Offset umożliwi im pozyskiwanie własnej, zielonej energii ze słońca i wiatru. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł, w znacznym stopniu ograniczone zostaną koszty związane z zakupem i użytkowaniem energii. Dodatkowo, niezbędne instalacje OZE zostaną ufundowane w ramach offsetu przez biznes, dzięki czemu beneficjenci tej pomocy nie poniosą dodatkowych kosztów związanych z ich zakupem.

Chrońmy Klimat: Dzięki jednemu narzędziu realizowane są zarówno cele środowiskowe jak i społeczne?

Korzyści jest naprawdę wiele i są różnorakie. Począwszy od tych dla przedsiębiorców, których chcemy nakłaniać do sukcesywnego ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także zaoferować im realną możliwość offsetu emisji tworzonych. Zyskują oni realne oszczędności osiągnięte poprzez minimalizację zużycia energii i paliw, tworzą swój prośrodowiskowy wizerunek poparty konkretnymi działaniami, dzięki czemu mogą pozyskać nowych, świadomych ekologicznie klientów oraz nawiązać dobre relacje z partnerami biznesowymi. Dalej, o czym wspomniałem już wcześniej, działanie przynosi wymierne korzyści społeczne, w postaci dużo niższych rachunków za prąd i ciepło u beneficjentów realizowanych inwestycji. Ale przede wszystkim działamy na rzecz poprawy efektywności energetycznej gospodarki poprzez zmniejszanie zużycia energii, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w krajowej produkcji energii, dzięki czemu ograniczana jest emisja CO2 i innych gazów szklarniowych, a także emisja konwencjonalna, jak pyły, tlenki azotu i siarki.

Dziękujemy za rozmowę.

ChronmyKlimat.pl

 

Wojciech Stępniewski - Przewodniczący Rady Fundacji Aeris Futuro, koordynator projektu Zielona Energia Zmiany Społecznej, w ramach którego tworzone jest narzędzie Social Carbon Offset.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej