więcej


Zielona gospodarka

Władze Gdańska inwestują w energooszczędne oświetlenie (16898)

2014-03-09

Drukuj

Na kilkudziesięciu ulicach Gdańska zostanie wymienionych 3,7 tys. opraw lamp ulicznych. Nowe lampy będą wyposażone m.in. w inteligentny system sterowania oświetleniem.

Jak informuje PAP, modernizacja oświetlenia będzie kosztowała ok. 6 mln zł, z czego ok. 2,7 mln zł stanowić będzie dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "SOWA – energooszczędne oświetlenie uliczne".

Gdański magistrat ocenia, że dzięki wymianie oświetlenia miasto zaoszczędzi ok. 660 tys. zł rocznie.

Wymiana oświetlenie ma się rozpocząć we wrześniu, a zakończyć w grudniu br. Stare energochłonne oprawy sodowe z lat 80. i 90. XX wiek zostaną wymienione na oprawy sodowe nowej generacji – energooszczędne i posiadające reduktory mocy.

Dzięki wymianie opraw, zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery ma zostać zredukowane o ok. 42%.

Nowe lampy zostaną podłączone do komputerowego systemu monitoringu i sterowania oświetleniem, który umożliwia zarządzanie oświetleniem przez Internet. System pozwala m.in. na otrzymywanie informacji o awarii, czy bieżącym poborze mocy. Umożliwia również dostosowanie natężenia oświetlenia ulic do ruchu panującego w danym miejscu.

 

źródło: Gram w Zielone

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej