więcej


Zielona gospodarka

Wicepremier Piechociński na prezentacji raportu MAE (17009)

2014-03-29

Drukuj

Minister gospodarki Janusz Piechociński wziął udział w konferencji poświęconej prognozom rynku węgla kamiennego, podczas której zaprezentowany został najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w tym obszarze. Spotkanie odbyło się w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach 28 marca br.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że przedstawiciele Polski biorą aktywny udział w grupach roboczych MAE. – Radzie Doradczej Sektora Górniczego, w grupie roboczej MAE ds. węgla oraz w tzw. porozumieniu implementacyjnym MAE – Centrum Czystych Technologii Węglowych – dodał.

Odnosząc się do przedstawionego raportu MAE, podkreślił, że węgiel będzie nadal odgrywał znaczącą rolę, a jak wskazują analizy do 2018 r. globalny popyt w tym obszarze będzie nadal rósł. – Na uwagę zasługuje również prognoza długoterminowa, według której surowiec ten pozostanie w dalszym ciągu ważnym źródłem energii, mimo zmniejszenia popytu Chin i USA, a więc największych konsumentów węgla na świecie – dodał. Jego zdaniem to dobry sygnał dla naszego sektora.

W opinii ekspertów MAE węgiel należy do paliw powszechnie dostępnych, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne poszczególnych państw, w tym również Polski. – W tym kontekście nasz postulaty walki nie z węglem, ale z emisją nabiera dużego znaczenia.  Możemy tego dokonać i robimy wszystko, aby poprzez wysokosprawne spalanie, przyczyniać się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Z danych przedstawionych przez MAE wynika również, że w krajach europejskich OECD w latach 2012-2013 odnotowano wzrost konsumpcji węgla. Ponadto coraz więcej surowca zużywają elektrownie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i w Niemczech, gdzie tani prąd z węgla wypiera z rynku droższą energię z gazu.

***

Podczas spotkania w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach zaprezentowany został raport analityczny pt. „Prognozy rynku węgla kamiennego w średnim horyzoncie czasowym (do 2018 )". Więcej o raporcie na stronie MAE.

 

źródło: Ministerstwo Gospodarki

 

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej