więcej


Zielona gospodarka

Wiceministrowie Polski i Nadrenii Północnej Westfalii o gospodarce niskoemisyjnej (12656)

2011-05-19

Drukuj
Wyzwania energetyczne Polski i Nadrenii Północnej Westfalii były głównym tematem rozmów wiceministra gospodarki Rafała Baniaka i Günthera Horzetzky, wiceministra gospodarki, energetyki, budownictwa i transportu Nadrenii Północnej Westfalii. Spotkanie odbyło się 13 maja 2011 r. w Warszawie. 
Wiceminister Baniak zwrócił uwagę, że polska energetyka, podobnie jak w Nadrenii Północnej Westfalii, oparta jest przede wszystkim na węglu. – Naszym wspólnym wyzwaniem jest wypełnienie zobowiązań unijnego pakietu klimatycznego, który zakłada zredukowanie emisji CO2 do atmosfery i zwiększenie udziału OZE w ogólnym bilansie energetycznym – ocenił wiceminister.

Wiceszef resortu gospodarki podkreślił, że w celu ochrony klimatu konieczny jest rozwój nowych technologii, np. gazyfikacji węgla. – Nie chcemy całkowicie rezygnować z tego surowca, dlatego potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam korzystać z węgla w bardziej ekologiczny sposób – zaznaczył wiceminister Baniak. Dodał, że Polska poszukuje partnerów do współpracy przy rozwijaniu nowoczesnych technologii pozyskiwania energii z biomasy, ogniw paliwowych czy farm wiatrowych.

Wiceminister Horzetzky zaznaczył, że energetykę Nadrenii Północnej Westfalii, podobnie jak Polski, czekają głębokie zmiany. – Naszym celem jest ochrona środowiska, przy równoczesnym zachowaniu konkurencyjności gospodarki. Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z Polską, by osiągnąć ten cel – powiedział.

Günther Horzetzky zwrócił też uwagę, że jednym z największych problemów zmiany sposobu pozyskiwania energii są jej rosnące ceny. – Chcielibyśmy połączyć doświadczenia naszych specjalistów z potencjałem polskich naukowców, by opracować korzystny plan rozwoju energetyki na najbliższe lata – dodał wiceminister Horzetzky.
 
***

Wymiana handlowa miedzy Polską i Nadrenią Północną Westfalią (NPW) zajmuje istotne miejsce w polsko-niemieckich stosunkach gospodarczych. NPW jest najpoważniejszym partnerem handlowym Polski wśród wszystkich krajów związkowych RFN. Wartość polskiego eksportu do NPW w 2010 r. wyniosła blisko 7 mld euro. Z kolei import z NPW w tym okresie osiągnął wartość 7 mld. euro. W eksporcie do NPW Polska uplasowała się na pozycji 7 wśród wszystkich partnerów handlowych tego landu (wyprzedzając np. USA), zaś w imporcie z NPW – na 9 miejscu. 


źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej