więcej


Zielona gospodarka

Wdrażanie przepisów unijnego systemu handlu emisjami w lotnictwie (10061)

2010-07-19

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'9 lipca Komisja Europejska zaakceptowała przepisy pozwalające na zastosowanie urządzeń do określania przybliżonego poziomu zużycia paliwa przez małe samoloty. Przepisy te są częścią uzgodnień w sprawie unijnego systemu handlu emisjami.
System pomiarów został opracowany przez europejską organizację do spraw bezpieczeństwa nawigacji (Eurocontrol), pozwala on pilotom, którzy wykonują niewielką liczbę lotów, a przez to mają niewielką liczbę emisji, używać uproszczonych procedur.

Unijna komisarz ds. działań na rzecz klimatu, Connie Hedegaard, powiedziała: „Rozwój i zatwierdzenie tego urządzenia to dobry przykład na to, że unijna współpraca i oszczędne podejście mogą mieć korzystny wpływ zarówno na firmy, jak i klimat. Bardzo się cieszę, że Eurocontrol i Komisja urzeczywistniły tę współpracę”.

Urządzenie jest dostępne dla tzw. „małych emiterów”, którymi są m.in. właściciele samolotów wykonujących ograniczoną liczbę rocznych lotów, a co za tym idzie – mających małą ilość emisji CO2. Urządzenie może być wykorzystywane przez operatorów innych samolotów do ustalania poziomu zużycia paliwa w trakcie poszczególnych lotów. Do tej pory takich danych nie można było uzyskać.

Zaprojektowane przez Eurocontrol urządzenie wykorzystuje dostępne dla większości samolotów statystyczne współczynniki zużycia paliwa oraz szerokie spektrum czynników emisyjnych. Spełnia ponadto wymagania stawiane urządzeniom monitorująco-nadawczym w ramach systemu handlu emisjami. Wyliczenia powstają na podstawie pojedynczych lotów, dokładnie ustalonej trasy oraz statystycznych wskaźników zużycia paliwa.

Używanie urządzeń przez małych emiterów zmniejszy administracyjne wymagania związane z uzgodnieniami systemu handlu emisjami, ponieważ umożliwi modelowanie całościowego zużycia paliwa, w miejsce pojedynczych pomiarów podczas lotów.

Więcej informacji na stronie:
www.eurocontrol.int/environment/public/standard_page/small_emitters.html


źródło:  © Unia Europejska, 1995-2010, fot. www.sxc.hu
www.europa.eu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej